کامپیوتر

ممکن است انویدیا بالاخره کانکتورهای قدرت ذوب خود را تعمیر کرده باشد

کانکتور 12VHPWR که در برخی از کارت‌های گرافیک برتر انویدیا استفاده می‌شود، برای اکثر افراد خوب کار می‌کند، اما نه همه. گزارش هایی مبنی بر ذوب شدن کانکتور در داخل کیس و غیرقابل استفاده بودن GPU وجود دارد.

با این حال، به نظر می رسد انویدیا از این تجربه درس گرفته است. همانطور که مشخص است، Founders Edition RTX 4070 دیگر از 12VHPWR استفاده نمی کند. آیا تغییر راه حل این مشکلات خواهد بود؟

کانکتور جدید RTX 4070.
آزمایشگاه ایگور

همانطور که توسط Igor’s Lab مشاهده شد، کانکتور جدید شبیه به 12VHPWR به نظر می رسد اما تغییرات ظریفی دارد. اگرچه تشخیص آن در یک نگاه سریع دشوار است، اما بررسی دقیق‌تر نشان می‌دهد که تفاوت در چهار پین سنسور واقع در زیر پورت 12 پین است. نسخه قبلی دارای آفست 0.45 میلی متر بود، اما مشخصات کانکتور جدید (CEM 5.1) دارای افست 1.7 میلی متر به داخل است. پین ها فقط کوتاه تر هستند.

PCI-SIG به کانکتور جدید 12V-2×6 اشاره می کند. این کارت با استاندارد ATX 3.1 مطابقت دارد و می توان آن را در نسخه RTX 4070 Founders Edition و همچنین در برخی از کارت های ساخته شده توسط شرکای Nvidia مانند MSI RTX 4070 Gaming X Trio یافت. در مورد MSI، کانکتور 12VHPWR H+ نامیده می شود، اما Wccftech گزارش می دهد که یک نوع H++ نیز در جایی وجود دارد.

دیدن عدم تطابق در کانکتورها کمی عجیب است. طرح جدید H+ یا H++ کدام است؟ هیچ کس نمی داند، اما علیرغم عدم وجود مشخصات استاندارد، کانکتور اکنون توسط Astron به تولید انبوه می رسد.

مطلب پیشنهادی:  نحوه استفاده از GPT4ALL - چت ربات محلی خود را به صورت رایگان دریافت کنید

صرف نظر از نام، این کانکتور جدید به طور بالقوه می تواند مشکلاتی را که برخی از RTX 4090 از سال گذشته با آن دست و پنجه نرم می کنند، حل کند. برای تجدید سریع، مواردی از ذوب شدن کانکتور در سمت GPU یا طرف منبع تغذیه وجود داشته است. در بدترین حالت، ذوب شدن در هر دو طرف رخ داده است. اگر کانکتور به درستی قرار نگیرد، به نظر می‌رسد که کارت‌ها مستعد این مشکل می‌شوند، اما به دلیل اندازه پردازنده گرافیکی و خود کابل، اغلب سخت است که آن را بدون خم شدن در بدنه قرار دهید – که فقط مشکل را تشدید می‌کند.

شخصی کانکتورها را روی کابل Nvidia 12VHPWR از کارت گرافیک RTX 4090 نگه می دارد. انتهای کانکتورها از جایی که کابل بیش از حد گرم شده است سوخته و ذوب می شود.
Shiftyeyes67k در Reddit

همانطور که گفته شد، به نظر نمی رسد این مشکل کمتر بر کارت های برتر انویدیا تأثیر بگذارد. RTX 4080 از همان کانکتور RTX 4070 Ti استفاده می کند، اما همه گزارش ها در مورد مشکلات RTX 4090 صحبت می کنند. جای تعجب نیست، این کارت پرقدرت ترین کارت است. با این حال، از نظر تئوری، تمام پردازنده‌های گرافیکی سری RTX 40 در صورت عدم اتصال صحیح در معرض خطر قرار می‌گیرند، بنابراین مطمئن شوید که هنگام نصب کارت، کابل را کج نکنید.

تکیه بر فقدان کامل خطای کاربر در مورد یک کارت گرافیک 1600 دلاری، به خصوص کارت گرافیکی به بزرگی RTX 4090، یک کار پرخطر است. در حالی که برای تغییر هر چیزی در این GPU های موجود خیلی دیر است، خوب است که ببینیم انویدیا در حال استفاده از آن است. مراحل بهبود کانکتور در نسخه های جدیدتر.

مطلب پیشنهادی:  Asus ROG Zephyrus M16 در مقابل Lenovo Legion Pro 7i

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا