موبایل

من سعی کردم GoPro خود را با این تلفن دوربین هوشمند جایگزین کنم

Asus Zenfone 10 به همراه Samsung Galaxy S23 Ultra، Apple iPhone 14 Pro و GoPro Hero 11 Black.
اندی باکسال/روندهای دیجیتال

دوربین Asus Zenfone 10 به یک گیمبال متصل است و به همراه آن نوید گرفتن ویدیوی ثابت و بدون لرزش حتی در هنگام حرکت را می دهد.

آیا این بدان معنی است که می تواند GoPro قدرتمند را اداره کند و شاید به این معنی است که شما به جای دو دستگاه فقط باید یک دستگاه حمل کنید؟ برای فهمیدن این موضوع، زنفون 10 را با جدیدترین دوربین GoPro و دو همتای گوشی هوشمند آن مقایسه می کنیم.

آشنایی با Zenfone 10 Gimbal

مردی که Asus Zenfone 10 را در دست دارد و صفحه منظره یاب را نشان می دهد.
گیمبال در منظره یاب کار می کند اندی باکسال/روندهای دیجیتال

قبل از اینکه به عملکرد آن نگاهی بیندازیم، در اینجا به معنای گیمبال Zenfone 10 است، این نسل دوم فناوری معرفی شده در Zenfone 9 است و نام رسمی آن Gembal Stabilizer هیبریدی 6-Axis است. تثبیت‌کننده تصویر اپتیکال (OIS) را به سطح بالاتری می‌برد، با لنز که می‌تواند به تغییرات مثبت/منفی سه درجه در هر جهت پاسخ دهد و به صاف و پایدار نگه داشتن ویدیوی شما کمک می‌کند.

EIS تطبیقی ​​یا تثبیت‌کننده تصویر الکترونیکی به آن ملحق می‌شود که حرکت را نظارت می‌کند و به صورت پویا میدان دید را هنگامی که حرکت بیش از حد تشخیص می‌دهد تنظیم می‌کند، به این معنی که برای برش تصویر برای حفظ ثبات، زوم می‌کند. در نهایت، ایسوس می‌گوید فوکوس خودکار سریع آن، همراه با الگوریتم‌های مختلف مرتبط با EIS، به پایدار ماندن ویدیو نیز کمک می‌کند.

در این برنامه، می‌توانید بین تثبیت‌کننده تطبیقی ​​برای عکاسی با وضوح ۸K یا حالت HyperSteady، که حداکثر کیفیت Full HD را دارد، یکی را انتخاب کنید. چندین ویژگی نوردهی طولانی مانند مسیرهای نور و ستاره وجود دارد که از گیمبال نیز بهره می برند. هنگامی که از دوربین استفاده می کنید، نمادی در منظره یاب ظاهر می شود تا به شما نشان دهد که گیمبال چگونه به حرکت واکنش نشان می دهد و آیا از توانایی آن فراتر می روید.

تست زنفون 10 در مقابل دوربین های دیگر

ماژول دوربین Asus Zenfone 10.
اندی باکسال/روندهای دیجیتال

من متخصص GoPro نیستم، اما از زمان خرید Hero 11 Black از آزمایش آن لذت بردم و تحت تاثیر بهبود برنامه قرار گرفتم. من قبلاً فقط از GoPro Hero5 Session زمانی که جدید بود استفاده کرده بودم و اکنون تجربه بسیار بهتری دارد. من بیشتر از آن برای فیلمبرداری در ماشین استفاده می کنم. دوربین Zenfone 10 دارای یک سیستم گیمبال به روز شده در مقایسه با Zenfone 9 است که اگرچه مناسب بود، اما از یک سیستم OIS خوب توانمندتر نبود.

مطلب پیشنهادی:  مودهای سفارشی گوشی هوشمند سامسونگ گلکسی A32 5G با باتری عظیم 30000 میلی آمپر ساعتی: گزارش

نسل دوم چگونه دوربین زنفون را تغییر داد؟ من آن را با GoPro Hero 11 Black مقایسه کردم، اما با استفاده از آن در کنار Apple iPhone 14 Pro و Samsung Galaxy S23 Ultra، دو تا از بهترین تلفن‌های دوربین‌دار که می‌توانید بخرید، ویدیو ضبط کردم. OIS آیفون عالی است و سامسونگ حالت Super Steady مخصوص به خود را برای مبارزه با حرکات بیش از حد هنگام فیلمبرداری دارد. همه آنها حریفان قدرتمندی برای Zenfone هستند.

مبارزه با آیفون 14 پرو

دوربین های Asus Zenfone 10 و Apple iPhone 14 Pro دوربین.
اندی باکسال/روندهای دیجیتال

اپل آیفون 14 پرو به طور خاص به هیچ سیستم تثبیت کننده ای برای دوربین خود فراتر از OIS و EIS اشاره نمی کند، بنابراین می تواند در تست داخل خودرو در مضیقه قرار گیرد. هر دو گوشی با استفاده از پایه های مکش به شیشه سمت سرنشین متصل شده بودند و آیفون حتی کمی لرزان تر از گوشی مورد استفاده برای Zenfone 10 بود.

برای آزمایش، سیستم تعلیق خودرو را روی محکم‌ترین حالت خود قرار دادم و در یکی از جاده‌های ناهموار بریتانیا رانندگی کردم تا واقعاً بتوانم آنها را آزمایش کنم. نتایج جالب است. Zenfone 10 جاده ها و حرکت های ناهموار را به طور موثرتری نسبت به آیفون جذب می کند، اما در حفظ نرمی در ویدیوی اصلی تاثیر کمتری دارد. آیفون همچنین تاری کمتری دارد و من آهنگ ویدیویی کمتر اشباع و متعادل‌تر را ترجیح می‌دهم.

این تفاوت در جذابیت بصری زمانی که من هم در حین دویدن و هم با هر دو گوشی در دست ضبط می کردم، بیشتر به چشم می خورد. ویدیوی Zenfone 10 قطعا پایدارتر است و به سرعت به تغییرات سرعت من پاسخ می دهد و از سوراخ های زیاد روی زمین اجتناب می کنم. آیفون لرزان‌تر و پایدارتر است، اما بهتر در معرض دید قرار می‌گیرد، جزئیات بسیار بیشتر، لحن زیباتر و رنگ‌های طبیعی‌تری در اطراف دارد.

در مقابل Super Steady سامسونگ

دوربین های Asus Zenfone 10 و Samsung Galaxy S23 Ultra.
اندی باکسال/روندهای دیجیتال

Samsung Galaxy S23 Ultra دارای ویژگی تثبیت کننده خاص خود به نام Super Steady است که در برنامه فعال می شود و برای تثبیت تصویر به ترکیبی از دوربین زاویه باز و الگوریتم های نرم افزاری متکی است. وقتی فعال باشد، نما برش داده می شود و برای موقعیت هایی در نظر گرفته شده است که حرکت زیادی وجود دارد. در این تست گوشی ها دستی بودند.

مطلب پیشنهادی:  Realme 11 Pro+ 5G در اولین روز فروش بیش از 60000 دستگاه در هند فروخت.

با فعال بودن Super Steady، ویدیوی S23 Ultra ظاهری شناور دارد که ناخوشایند نیست، اما به خصوص طبیعی هم نیست. Zenfone 10 از این کار اجتناب می‌کند و حرکتی نرم را حفظ می‌کند که به طور کامل حرکات طبیعی را که هنگام راه رفتن انجام می‌دهیم از دست نمی‌دهد. ترجیح می‌دهم آن را ببینم تا اینکه اصلاً حرکتی نداشته باشم – مثل اینکه با گاری شلیک کردم. در حین حرکت، S23 Ultra تاری بیشتری نسبت به Zenfone 10 دارد.

هیچ‌یک از این‌ها ویدیویی عالی را ایجاد نمی‌کنند، با S23 Ultra که محیط را تمیز می‌کند و کنتراست و نوردهی تهاجمی Zenfone 10 بسیاری از محیط را در سایه پنهان می‌کند. با این حال، از آنجایی که Zenfone 10 ویدیو را برای حفظ ثبات برش نمی دهد، برخلاف Galaxy S23 Ultra، بیشتر صحنه را می بینید. اگر Super Steady را در S23 Ultra خاموش کنید، این اثر لغو خواهد شد.

گوپرو چطور؟

Asus Zenfone 10 با GoPro Hero 11 Black یکپارچه می شود.
اندی باکسال/روندهای دیجیتال

دوربین GoPro مدتهاست که به عنوان گزینه پیش فرض برای ثبت صحنه های اکشن در نظر گرفته می شود و لرزشگیر تصویر درجه یک آن به خوبی شناخته شده است. GoPro Hero 11 Black یکی از جدیدترین مدل ها است، بنابراین چقدر ویدیوی آن در مقایسه با Zenfone 10 متفاوت است؟ اگر تفاوت زیادی بین گوشی ها ندیده اید، کاملا مشخص می شود.

من ویدیو را با استفاده از تنظیمات خطی GoPro گرفته‌ام، که نمای فوق‌العاده مورد استفاده برای صحنه‌های اکشن را کاهش می‌دهد، اما همچنان بیشتر از Zenfone 10 محیط را اشغال می‌کند. فوق العاده صاف و در عین حال طبیعی به نظر می رسد و تقریباً به طور کامل تاری و بی ثباتی را از بین می برد.

پر از جزئیات است، و با وجود اینکه همه تنظیمات را در سطوح پیش‌فرض گذاشته‌ام، اما بهتر از Galaxy S23 Ultra و Zenfone 10 با نورهای دشوار برخورد می‌کند. من گوپرو را به‌جای دستگیره یا میله سلفی، به تنهایی نگه داشتم، درست مثل کاری که کردم. با گوشی ها اگر به یک سفر می رفتم یا می خواستم چیز خاصی را مستند کنم و نگران لرزش یا تار بودن ویدیو بودم، GoPro به طور کامل این نگرانی ها را از بین می برد و انتخاب شماره یک من خواهد بود.

مطلب پیشنهادی:  Google Pixel 8، Pixel 8 Pro گزینه New Mint Color را دریافت کنید. فقط در نسخه 128 گیگابایتی موجود است

آیا Zenfone 10 می تواند جایگزین GoPro شما شود؟

مردی که Asus Zenfone 10 را در دست دارد و پنل پشتی را نشان می‌دهد.
اندی باکسال/روندهای دیجیتال

در این مرحله، احتمالا واضح است که Zenfone 10 و دوربین گیمبال آن نمی توانند جایگزین GoPro شما شوند. انصافاً در مورد تلفن ایسوس، واقعاً اینطور نیست طراحی شده برای جایگزینی GoPro اما وعده یک گیمبال نشان می‌دهد که می‌تواند به قابلیت یک دوربین اکشن اختصاصی نزدیک شود – یا حداقل به عنوان یک دوربین از آن استفاده شود. در واقعیت کاملاً وجود ندارد، و در حالی که در حالت Super Steady سامسونگ بهبود می‌یابد، OIS آیفون در رقابت بدون گیمبال عالی عمل می‌کند.

کیفیت فیلم ضبط شده توسط چهار دستگاه نیز بسیار متفاوت است. ظاهر متعادل گوپرو در صدر ظاهر می شود، اما آیفون 14 پرو به شدت دنبال می شود، که من انتظار دارم با گذشت زمان و در محیط های مختلف انعطاف پذیرتر باشد، در حالی که S23 Ultra و Zenfone 10 از مشکلات نوردهی و کنتراست رنج می برند (با وجود این گوشی سامسونگ جزئیات بیشتری را در ویدیوی خود نسبت به ایسوس نشان می دهد). من ویدیوها را با GoPro و Galaxy S23 Ultra در یک روز نسبتاً بادی گرفتم و Zenfone نویز بسیار ضعیفی را ضبط کرد.

خارج از تفاوت‌های عملکردی، چیزی که بیش از همه مرا تحت تأثیر قرار داد این است که چگونه GoPro می‌تواند ویدیوهای سینمایی زیبا و سینمایی را با تلاش بسیار کم ثبت کند. عملکرد ویدیویی این تلفن‌های هوشمند به معنای صرف زمان بیشتر برای یادگیری و آزمایش – و ترجیحاً داشتن دانش درجاتی از نحوه ساخت فیلم‌های سطح حرفه‌ای – قبل از به دست آوردن نتایجی است که به نشان دادن آنها افتخار خواهید کرد. عملکرد و قابلیت GoPro بسیاری از این عدم اطمینان را از بین می برد، مبتدیان را تشویق می کند تا چیزهای جدید را امتحان کنند و خلاقانه الهام بخش افراد با تجربه تر است.

Asus Zenfone 10 نقاط قوت خود را دارد که در بررسی خود به بررسی آنها می پردازیم. فقط انتظار نداشته باشید که گیمبال آن را به یک گوشی و دوربین اکشن تبدیل کند.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا