تکنولوژی

موشک غول پیکر اسپیس ایکس دهانه آتشفشانی را بر جای می گذارد و آسیب شدیدی در پایگاه در تگزاس ایجاد می کند

تکه های بتن در حال پرواز، ورقه های فلزی پیچ خورده، دهانه های آتشفشانی در اعماق زمین منفجر شدند: نیروی رعد و برق اولین پرواز آزمایشی استارشیپ اسپیس ایکس – بزرگترین و قدرتمندترین موشک ساخته شده تا کنون – باعث آسیب شدید به سکوی پرتاب تگزاس آن شد.

انتظار می‌رود تعمیر آسیب‌های ناشی از پرواز آزمایشی بدون سرنشین روز پنج‌شنبه ماه‌ها طول بکشد که احتمالاً تلاش‌های پرتاب بیشتر را به تأخیر می‌اندازد و توسعه موشکی را که ناسا قصد دارد در مأموریت‌های آتی خود به ماه استفاده کند، به تأخیر می‌اندازد.

رئیس اسپیس ایکس، ایلان ماسک، پیش از آزمایش گفته بود که به هوا فرستادن استارشیپ بدون تخریب سکوی پرتاب آن، یک “برنده” خواهد بود.

خوشبختانه برای ماسک، موشک 390 فوتی (120 متری) با موفقیت به پرواز درآمد و حدود 4 دقیقه پیش از سقوط و انفجار بر فراز خلیج مکزیک بالا رفت.

اما مهندسان اسپیس ایکس ممکن است آسیبی که 33 موتور موشک اصلی استارشیپ ایجاد می کند را دست کم گرفته باشند.

چند روز بعد، یک عکاس خبرگزاری فرانسه دید که صحنه اطراف سکوی پرتاب پر از زمین های بایر است.

در حین پرتاب، ویدئوی اسپیس ایکس نشان داد که تگرگ از آوار تا خلیج مکزیک در فاصله بیش از 1400 فوت (420 متر) در حال انفجار است. بر اساس گزارش های مطبوعات محلی، ابری از گرد و غبار بر روی یک شهر کوچک در چندین مایل (کیلومتر) دورتر می چرخد.

عکس‌های محل پرتاب نشان می‌دهد که برج پرتاب غول‌پیکر همچنان ایستاده است، در حالی که قفسه موشکی که از Starship قبل از بلند شدن پشتیبانی می‌کند آسیب دیده است اما هنوز دست نخورده است.

مطلب پیشنهادی:  چرا هنگام سفر باید همیشه دو گوشی همراه خود داشته باشید؟

با این حال، بر اساس عکس های منتشر شده در شبکه های اجتماعی، در زیر آن یک دهانه بزرگ وجود دارد.

ماسک روز شنبه در توییتر، یکی دیگر از شرکت‌های موجود در کارنامه‌اش، اذعان کرد: «نیروی موتورها هنگام شتاب گرفتن، ممکن است بتن را به جای فرسایش فقط شکسته باشد».

– ماهها تاخیر –

اولیویه دو وک، استاد فضانوردی و مهندسی در موسسه فناوری ماساچوست، به خبرگزاری فرانسه گفت که “شعاع زباله ها و اختلالات احتمالاً بزرگتر از آن چیزی است که هر کسی انتظار داشت.”

او به خبرگزاری فرانسه گفت: «آسیب اصلی به سکوی پرتاب زیر جایی است که شعله های آتش به زمین برخورد کرده است.» وی افزود که تعمیر دهانه «چند ماه طول می کشد».

دی وک گفت که سایت پرتاب استارشیپ، برخلاف سایر مواردی که برای چنین موشک های بزرگی استفاده می شود، «سیستم سیل» ندارد.

از آنها برای پرکردن پد با آب، خنک کردن و جذب امواج شوک و صدا استفاده می شود.

سایت تگزاس همچنین فاقد چیزی است که به عنوان سنگر شعله شناخته می شود – تونل هایی که گازهای داغ اگزوز را از لنت دور می کنند.

با این حال، چنین ویژگی هایی قیمت بالایی دارند، به خصوص زمانی که باید در برابر قدرت خرد کننده Starship بالا بروند.

پس از آزمایش روز پنج‌شنبه، ماسک گفت که اسپیس‌ایکس ساخت «صفحه فولادی عظیم با آب خنک‌شده برای رفتن به زیر سکوی پرتاب» را آغاز کرده است.

اما “به موقع آماده نبود” و مهندسان “به اشتباه” محاسبه کردند که لنت هنوز می تواند در برابر آزمایش مقاومت کند.

مطلب پیشنهادی:  ویکرام سارابهای، مدیر مرکز فضایی پس از پرتاب ماهواره مارک 3، "این یک تلاش تیمی است."

ماسک که به‌خاطر هدف‌گذاری جسورانه‌اش شناخته می‌شود، تخمین می‌زند که تلاش بعدی پرتاب می‌تواند «یک تا دو ماه» باشد.

– ذوب فولاد –

دانشمند فیلیپ متزگر، که قبلا برای ناسا در زمینه فیزیک سکوی پرتاب کار می کرد، گفت که به نظر او طرح صفحه فولادی می تواند “راه حل خوبی” باشد.

او افزود: «مشکل این است که موشک آنقدر بزرگ است و آنقدر طول می‌کشد تا از بالشتک خارج شود» که گرمای 33 موتور موشک «به طور بالقوه می‌تواند فولاد را ذوب کند».

متزگر، که اکنون استاد دانشگاه فلوریدا مرکزی است، می‌گوید: این را می‌توان با پمپاژ آب از طریق کانال‌های فولادی حل کرد، «تا زمانی که سرعت جریان به اندازه کافی بالا باشد».

او گفت که این رویکرد به طور کامل مشکل موج شوک را حل نمی کند، اما او معتقد بود که این امکان وجود دارد که Starship به اندازه کافی قوی برای زنده ماندن طراحی شده باشد.

متزگر به خبرگزاری فرانسه گفت که طراحی سکوی پرتاب می تواند به اندازه توسعه یک موشک پیچیده باشد.

اولین پرتاب ابر موشک جدید ناسا، SLS در نوامبر، همچنین به سکوی پرتاب آن در فلوریدا آسیب وارد کرد، به ویژه آسانسورهای برج های پرتاب را از کار انداخت.

قبل از پرواز آزمایشی بعدی، SpaceX باید مشکلات دقیق پشت آزمایش روز پنجشنبه را مشخص کند.

در ویدئوی منتشر شده توسط این شرکت، به نظر می رسد که چندین موتور از 33 موتور استارشیپ دچار مشکل شده اند.

دو مرحله موشک نیز طبق برنامه ریزی شده از هم جدا نشدند و اسپیس ایکس را مجبور کرد تا مکانیزم خود تخریبی را درگیر کند.

مطلب پیشنهادی:  بنیانگذاران وایز و اسکایپ ۴۳۶ میلیون دلار برای حمایت از فناوری اروپا جمع آوری می کنند

دی ویک خاطرنشان کرد که شرکت خصوصی هوافضا همچنین باید اداره هوانوردی فدرال (FAA) را متقاعد کند که اجازه پرواز جدید را بدهد.

آژانس ایالات متحده که تحقیقات در مورد این انفجار را هدایت می کند تأیید کرد که در نتیجه آزمایش روز پنجشنبه هیچ آسیبی وارد نشده است. در این بیانیه آمده است در صورت وجود هرگونه تهدیدی برای امنیت عمومی، هیچ آزمایش جدیدی تایید نخواهد شد.

دی وک ارزیابی ماسک از این فرآیند را تکرار کرد و آن را “بیشتر یک موفقیت تا شکست” خواند.

پروفسور MIT ادامه داد: «دلیلی که آنها به این توانایی‌های شگفت‌انگیز دست می‌یابند، این است که آن‌ها حاضرند ریسک کنند و همه چیز را خراب کنند.

اما آنها از آن درس می گیرند و خیلی خیلی سریع پیشرفت می کنند.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا