تکنولوژی

ناسا تصویر خیره کننده ای از امواج آبی مریخ را به اشتراک می گذارد و راز باد را فاش می کند

ناسا تصویری منحصر به فرد از سطح مریخ با امواج آبی در سراسر آن به اشتراک گذاشته است. این تصویر راز پشت بادهای سیاره سرخ را آشکار می کند.

روز دوشنبه 25 جولای، ناسا تصویری خیره کننده از مریخ را به اشتراک گذاشت. سطح سیاره سرخ را با تپه های شنی نشان می دهد که پشته های تپه ای کوچکی را تشکیل می دهند. با این حال، بالای تاج ها با رنگ آبی پوشانده شده بود و به آن ظاهر امواج آبی می داد که بر فراز تپه های شنی مریخ حرکت می کردند. آژانس فضایی فاش کرد که رنگ آبی به طور طبیعی در عکس مریخ دیده نمی شود. ناسا می گوید این رنگ توسط او اضافه شده است. اما به عنوان یک فیلتر فانتزی اضافه نشد تا تصویر جذاب به نظر برسد. یک دلیل علمی مهم پشت این موضوع نهفته است. دانشمندان در حال مطالعه حرکت باد در سیاره سرخ بوده‌اند و این عکس نحوه عملکرد سیستم‌های بادی در آنجا را روشن می‌کند. برای آشنایی با اسرار باد که توسط این تصویر از مریخ فاش شده است، ادامه مطلب را بخوانید.

لازم به ذکر است که همین یک ماه پیش، مریخ نورد ناسا گرداب های حامل گرد و غبار معروف به شیاطین غبار را در مریخ گزارش کرد. این یک کشف جالب بود که چنین طوفان های گرد و غباری نه تنها به اندازه 4 کیلومتر مربع می رسید، بلکه چندین بار در روز رخ می داد. اکنون، محققان ناسا، با گسترش دانش خود در مورد سیستم باد سیاره سرخ، تصمیم گرفتند از این امواج آبی برای درک نحوه حرکت باد استفاده کنند.

مطلب پیشنهادی:  پاسخ Wordle 654 برای 4 آوریل: نفس بکش! نکات، سرنخ ها، راه حل های Wordle را بررسی کنید

ناسا عکسی از مریخ با امواج آبی به اشتراک می گذارد

این تصویر در نزدیکی مرکز دهانه گامبوآ گرفته شده است. پست همراه تصویر توضیح می‌دهد: «در بالای تپه‌ها موج‌های کوچکی وجود دارد، فقط چند فوت از خط الراس تا تاج. آنها به امواج بزرگتر در فاصله 30 فوتی از هم ادغام می شوند که از تپه های شنی به بیرون تابش می کنند. سازندهای بزرگتر و درخشان تر، که تقریباً موازی هستند، “Transverse Aeolian Ridges” (TAR) نامیده می شوند. این TAR ها با ماسه بسیار درشت پوشیده شده اند.

TAR ویژگی باد سیاره را توضیح می دهد. در سمت راست، امواج آبی مایل به سبز به نظر می رسند، در حالی که در سمت چپ آنها به رنگ آبی روشن به نظر می رسند. این به این دلیل است که باد در سمت چپ تصویر سریعتر می وزد و TAR به رنگ روشن ظاهر می شود. در سمت راست، باد آرام‌تر به آن رنگ سبز اقیانوسی می‌دهد.

«همه این ویژگی‌های مختلف می‌توانند نشان دهند که باد هنگام شکل‌گیری از کدام سمت می‌وزید. این پست ناسا اضافه می کند که توانایی مطالعه چنین تنوعی بسیار نزدیک به هم به ما امکان می دهد روابط آنها را ببینیم و ویژگی های آنها را با هم مقایسه و تضاد کنیم تا کشف کنیم که از چه چیزی ساخته شده اند و چگونه شکل گرفته اند.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا