تکنولوژی

ناسا در ادعایی تکان دهنده مدعی است که چین می خواهد ماه را کنترل کند

رقابت برای ساخت اولین پایگاه ماه بین ناسا و چین پس از اینکه مدیر ناسا، بیل نلسون، گفت چین ممکن است تلاش کند کنترل ماه را در دست بگیرد، تشدید شده است.

رقابت بین ناسا و چین در حال داغ شدن است زیرا جایزه ماه است. ناسا و چین در ماموریت های مختلف با هم درگیر شده اند. طرح های چین برای ارسال یک فضاپیما به یک سیارک برای انحراف آن به عنوان یک سیستم دفاعی سیاره ای اخیراً آشکار شده است. اداره ملی فضایی چین (CNSA) ماموریت DART ناسا را ​​دنبال می کند که هدف آن انجام همین کار است. چین همچنین اولین کشوری بود که در سال 2019 در سمت دور ماه فرود آمد، کاری که ناسا نیز قصد انجام آن را دارد. اما اکنون مسابقه برای ساخت اولین پایگاه ماه در جریان است، و اگر مدیر ناسا، بیل نلسون، باور شود، اگر چین برنده آن باشد، ممکن است تنها ماهواره طبیعی زمین را تصاحب کند.

نلسون اخیراً در گفتگو با روزنامه آلمانی Bild به مردم نسبت به جاه‌طلبی‌های چین هشدار داد: “ما باید بسیار نگران باشیم که چین روی ماه فرود می‌آید و می‌گوید اکنون مال ماست و شما در کنار آن ایستاده‌اید.” چین نیز پاسخ داد و گفت که مدیر ناسا “از بین دندان هایش دراز کشیده است.” اما در حالی که جنگ لفظی ادامه دارد، هر دو آژانس فضایی می خواهند با ساختن اولین پایگاه تحقیقاتی بر روی سطح ماه، بر دیگری تسلط پیدا کنند.

ناسا نگران است که چین تمام ماه را کنترل کند

چین پس از همکاری با روسیه به هدف خود برای ساختن پایگاه تحقیقاتی در ماه در عرض هشت سال سرعت بخشیده است. در حالی که ناسا این را نشانه ای از یک تهدید می داند، کارشناسان در مورد امکان کنترل چین بر کل ماه اختلاف نظر دارند. پروفسور Svetla Ben-Yitzhak و R. Lincoln Hines در The Conversation می نویسند که هیچ کشوری توانایی کنترل کل ماه را ندارد. آنها افزودند: “این نه تنها غیرقانونی است، بلکه از نظر فناوری نیز دلهره آور است – هزینه های چنین تلاشی بسیار بالا خواهد بود، در حالی که سود بالقوه نامشخص خواهد بود.”

مطلب پیشنهادی:  روسا می گویند تقریبا نیمی از جلسات باید ناپدید شوند

علاوه بر این، چین همچنین در سال 1967 یک معاهده بین‌المللی را به همراه 133 کشور دیگر امضا کرد که بیان می‌کند که فضا از جمله ماه، به هیچ وجه مشمول تصرف ملی از طریق ادعای حاکمیت نیست. اما حتی اگر کل ماه نباشد، چین می‌تواند گودال‌های مهم راهبردی روی ماه را که می‌توانند برای ایجاد پایگاه و حفظ حیات حیاتی باشند، در دست بگیرد.

اما کارشناسان نیز در این مورد قانع نشده اند. آنها گفتند: “با مساحتی نزدیک به 14.6 میلیون مایل مربع (39 میلیون کیلومتر مربع) – یا تقریباً پنج برابر مساحت استرالیا – هرگونه کنترل ماه موقتی و محلی خواهد بود. ایمن سازی و اعمال کنترل بر مناطق استراتژیک ماه مستلزم سرمایه گذاری مالی قابل توجه و تلاش های طولانی مدت است. و هیچ کشوری نمی تواند این کار را بدون توجه همه انجام دهد.”

اینکه آیا در این مورد کارشناسان حق دارند یا نگرانی های ناسا معتبرتر است، به مرور زمان متوجه خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا