تکنولوژی

ناسا فاش می‌کند که لکه‌ی فرار خورشیدی آماده است تا شعله‌های خورشیدی، طوفان خورشیدی را به وجود بیاورد.

در دو ماه گذشته شاهد افزایش شدید فعالیت خورشیدی بوده ایم. این به دلیل نزدیک شدن به حداکثر خورشیدی است، دوره ای از چرخه 11 ساله خورشید که در آن فعالیت آن در اوج خود است. در نتیجه، زمین با ذرات خورشیدی، CME ها، شراره های خورشیدی، طوفان های خورشیدی و طوفان های ژئومغناطیسی بمباران شده است. اخیراً یک طوفان ژئومغناطیسی G2 باعث ایجاد شفق های قطبی بر فراز دایره قطب شمال شد. در یک پیشرفت جدید، ناسا می گوید که یک لکه خورشیدی می تواند یک شراره خورشیدی کلاس M را که می تواند باعث ایجاد طوفان خورشیدی شود، پرتاب کند. جزئیات را بررسی کنید.

همچنین بخوانید: بدانید چه زمانی و کجا باید خورشید گرفتگی کامل 2024 را مشاهده کنید

طوفان خورشیدی

طبق گزارش spaceweather.com، رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا (SDO) پیش بینی کرده است که منطقه ای در سطح خورشید به نام Sunspot AR3595 پتانسیل انتشار شعله های خورشیدی را دارد. این احتمال وجود دارد که شراره های خورشیدی کلاس M به زودی پرتاب شوند و به زمین برخورد کنند.

همچنین بخوانید: یک طوفان ژئومغناطیسی باعث ایجاد شفق های قطبی خیره کننده در اطراف دایره قطب شمال می شود

در این گزارش آمده است: “Sunspot AR3595 دارای میدان مغناطیسی “بتا گاما” است که حاوی انرژی برای شراره های کلاس M است. از آنجایی که شراره های خورشیدی مستقیماً از محل شعله می آیند، اگر بتوانیم شعله را ببینیم، می توانیم تحت تأثیر آن قرار بگیریم.

آیا شراره های خورشیدی کلاس M خطرناک هستند؟

به گفته ناسا، شعله های خورشیدی کلاس M شدت متوسطی دارند و پتانسیل ایجاد قطعی کوتاه رادیویی را دارند. این به این دلیل است که وقتی ذرات خورشیدی به زمین برخورد می کنند، ارتباطات رادیویی و شبکه الکتریکی در برخورد با میدان مغناطیسی سیاره تحت تأثیر قرار می گیرند. می تواند باعث قطع برق و رادیو برای چندین ساعت یا حتی چند روز شود. شراره های خورشیدی کلاس M نیز می توانند توسط طوفان های تابشی خفیف دنبال شوند.

مطلب پیشنهادی:  اکنون پاسخ Quordle 210 را برای 22 آگوست 2022 دریافت کنید! نکات و نکات Quordle امروز را در اینجا بررسی کنید

شراره های خورشیدی بر اساس قدرتشان در مقیاس لگاریتمی، مشابه نحوه اندازه گیری زلزله، طبقه بندی می شوند. کوچکترین آنها دارای رتبه A هستند که در سطوح نزدیک به پس زمینه رخ می دهند و پس از آن B، C و M قرار دارند، در حالی که فوران های درجه X قوی ترین هستند. مانند مقیاس ریشتر برای زلزله، هر حرف نشان دهنده افزایش 10 برابری در انرژی تولید شده است. در هر کلاس حروف، مقیاس دقیق تری از 1 تا 9 وجود دارد.

یک چیز دیگر! ما اکنون در کانال های واتس اپ هستیم! ما را در آنجا دنبال کنید تا هیچ به روز رسانی دنیای فناوری را از دست ندهید. برای دنبال کردن کانال واتساپ HT Tech کلیک کنید اینجا برای پیوستن در حال حاضر!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا