تکنولوژی

ناسا می گوید اولین سیارک کشف شده توسط یک ماهواره نیز عجیب ترین سیارک است

سیارک فایتون اولین سیارکی بود که توسط یک ماهواره کشف شد. اما مشخص شد که این سیارک عجیب ترین سیارک منظومه شمسی است. چه چیزی آن را تا این حد غیرعادی می کند؟ ناسا توضیح می دهد.

سیارک ها، درست مانند سیارات، ستارگان و دیگر اجرام آسمانی، در اشکال، اندازه ها و ویژگی های گوناگونی هستند. اما برخی از آنها خطرناک تر و عجیب تر از دیگران هستند. سیارک 3200 فایتون یکی از این سیارک هاست. این اولین سیارکی بود که توسط ماهواره کشف شد و از زمان کشفش اخترشناسان را گیج کرده است. در واقع، اغراق نیست اگر بگوییم این سیارک شاید یکی از عجیب ترین سیارک های منظومه شمسی باشد. چرا؟ بخوانید تا متوجه شوید.

سیارک فایتون در 11 اکتبر 1983 توسط رصد فضایی ماهواره ای کشف شد. پیش از این، تمام سیارک های شناخته شده با استفاده از تلسکوپ ها و رصدخانه های زمینی رصد و رصد می شدند. اولین چیزی که ستاره شناسان هنگام کشف این سیارک متوجه شدند آبی بودن آن بود. این بسیار شگفت‌انگیز بود، زیرا سیارک‌ها معمولاً یا به دلیل سنگ و غبار به رنگ خاکستری هستند یا به دلیل آهن موجود در ترکیبشان قهوه‌ای مایل به قرمز هستند. بنابراین رنگ آبی آنها را شگفت زده کرد. اما آن‌ها گمان نمی‌کردند که این سیارک می‌خواهد افشاگری‌های تکان‌دهنده بیشتری را به آنها بدهد.

اولین سیارک کشف شده توسط یک ماهواره نیز عجیب ترین سیارک در منظومه شمسی است

به نظر می رسد که این سیارک همچنین در فاصله 13 میلیون مایلی از خورشید از هر سیارکی دیگر به خورشید نزدیکتر است. برای مرجع، نزدیکترین سیاره عطارد در مقایسه با سیارک با فاصله سه برابر خورشید به دور خورشید می چرخد. یک مطالعه اخیر ادعا می کند که رنگ آبی این سیارک به دلیل نزدیکی آن به خورشید است، زیرا گرما اجزای قرمزتر سنگ فضایی را تبخیر می کند و محتویات آبی تر را پشت سر می گذارد. اگرچه مقاله منتشر شده هنوز مورد نقد و بررسی قرار نگرفته است، اما یک توضیح برای ویژگی های آن ارائه می دهد.

مطلب پیشنهادی:  بیت کوین با جهش 50 درصدی از سهام جدا می شود و خطر کلان را به چالش می کشد

اما این جایی نیست که عجیب بودن این سیارک به پایان می رسد. ناسا همچنین دریافت که فایتون تنها نقطه مبدا بر اساس سیارک برای بارش شهابی است. هر بارش شهابی دیگر توسط یک دنباله دار ایجاد می شود. این سیارک باعث بارش شهابی Geminid می شود که در ماه دسامبر رخ می دهد. به دلیل این رفتار، آن را دنباله دار سنگی نیز می نامند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا