تکنولوژی

ناسا می گوید طوفان خورشیدی دوگانه وحشتناک امروز به زمین می رسد. خطر را بشناسید

بزرگترین رویداد فضایی هفته برای امروز برنامه ریزی شده است. در اوایل این هفته، رصدخانه خورشیدی و هلیوسفری ناسا (SOHO) دو پرتاب جرم تاجی مجزا از خورشید را شناسایی کرد که انتظار می‌رود هر دو با زمین تماس نسبی برقرار کنند. این رویداد یک رویداد “طوفان خورشیدی دوگانه” نامیده می شود و به گفته ناسا، امروز، 7 جولای، حدود ساعت 17:30 IST/12 PM UTC رخ خواهد داد. این رویداد برای محققان نگران‌کننده است زیرا دو ضربه CME مجزا می‌تواند شدت کلی یک طوفان خورشیدی را تا حد زیادی افزایش دهد و می‌تواند باعث تخریب غیرمنتظره شود.

دکتر تامیتا اسکوف، دانشمند هواشناسی فضا و معروف به زن هوای فضایی، توییت کرد“خورشید در #4 ژوئیه، #طوفان های خورشیدی را دو چندان می کند! پیش‌بینی ناسا تأثیر آن را قبل از ظهر 7 جولای UTC نشان می‌دهد. طوفان اول کندتر است و بیشتر به سمت شمال شرق حرکت خواهد کرد. ضربه دوم سریعتر و مستقیم تر است. باد سریع خورشیدی به دنبال دارد. او همچنین اضافه کرد که طوفان G1 با شفق های قطبی که تا عرض های جغرافیایی میانی امتداد می یابد امکان پذیر است.

یک طوفان خورشیدی دوگانه امروز به زمین خواهد رسید

در حالی که پیش‌بینی‌های اولیه نشان می‌دهد که احتمال وقوع یک طوفان خورشیدی کم تا متوسط ​​است، هیچ راهی برای گفتن دقیق این رویداد وجود ندارد. حتی اگر متوسط ​​باشد، چنین طوفان های خورشیدی همچنان می توانند باعث قطع شدن رادیو و اختلال در سیگنال های GPS شوند، اگرچه شدت آنها به اندازه کافی برای تأثیرگذاری بر شبکه های تلفن همراه یا آسیب رساندن به ماهواره ها نیست.

مطلب پیشنهادی:  «پدر اینترنت» به سرمایه گذاران درباره چت ربات های هوش مصنوعی هشدار می دهد

حتی پس از این رویداد، تهدید خورشیدی دیگری برای سیاره ما در حال ظهور است. طبق گزارش Spaceweather.com، اکنون یک لکه جدید و بزرگ خورشیدی از لبه جنوب شرقی خورشید وارد نمای زمین شده است. پژواک هلیوزیسمی از سمت دور خورشید نشان می دهد که لکه خورشیدی ممکن است حتی بزرگتر از خوشه AR3354 باشد که دو بار منفجر شد و یک شراره خورشیدی کلاس X ایجاد کرد.

با ماهواره Hinode (Solar-B) آشنا شوید.

هینود (Solar-B) یک ماموریت خورشیدی به رهبری ژاپن با مشارکت آژانس فضایی اروپا (ESA) است. در 23 سپتامبر 2006 راه اندازی شد و تا امروز به کار خود ادامه می دهد. هدف اصلی این ماموریت مطالعه مکانیسم‌هایی است که جو خورشید را نیرو می‌دهند و به دنبال علل شراره‌های شدید خورشیدی می‌گردند.

Hinode مجموعه ای از سه ابزار علمی را حمل می کند. اول، یک تلسکوپ نوری که خورشید را در نور مرئی تصویر می کند. دوم، تلسکوپ پرتو ایکس که خورشید را در پرتو ایکس تصویر می کند. و سوم، یک طیف‌سنج تصویربرداری فرابنفش شدید که شدت نور فرابنفش شدید (EUV) از خورشید را اندازه‌گیری می‌کند.

این ابزارها برای مطالعه تولید، انتقال و اتلاف انرژی مغناطیسی از فتوسفر به تاج به کار می روند. آنها همچنین برای ثبت چگونگی آزاد شدن انرژی ذخیره شده در میدان مغناطیسی خورشید با افزایش میدان به جو بیرونی خورشید استفاده می شوند.نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا