کامپیوتر

نحوه برنامه ریزی نسل چهاردهم Meteor Lake در نقشه راه اینتل

اینتل پرده پردازنده‌های Meteor Lake نسل چهاردهم خود را در Hot Chips 2022 برداشته است. در حالی که باید منتظر باشیم تا نسل سیزدهم پردازنده‌های Raptor Lake برای اولین بار در اواخر امسال وارد بازار شوند، Meteor Lake در حال شکل‌گیری به یک نسل هیجان‌انگیز است که تکمیل می‌شود. برنامه های طولانی مدت اینتل

در اواسط سال 2021، اینتل نقشه راه منتهی به سال 2025 را ارائه کرد که با نسل دوازدهم پردازنده های Alder Lake آغاز شد. Meteor Lake گام مهم بعدی در این نقشه راه است زیرا اینتل به سمت فرآیند تولید Intel 4 خود حرکت می کند و شروع به ادغام چند قالب در یک تراشه می کند. به جای این که اینتل همه چیز را تولید کند، Meteor Lake از قالب های فروشندگان مختلف استفاده می کند.

تراشه اینتل Meteor Lake.
Wccftech

ما نگاهی به یک عکس بزرگنمایی شده از قالب انداخته‌ایم که کاشی‌های محاسباتی، GPU، IO و سیستم روی تراشه (SOC) را نشان می‌دهد که هر کدام از فرآیند تولید متفاوتی استفاده می‌کنند. قالب محاسباتی اصلی از Intel 4 استفاده می‌کند و بقیه قالب‌ها باید از گره‌های پردازشی سازنده تراشه TSMC استفاده کنند. اینتل هنوز آماده افشای گره های خاص نیست، اما اوایل امسال این شرکت به TSMC N3 اشاره کرد.

اینتل هنوز در حال طراحی همه چیز است، اما Meteor Lake نقطه شروع واقعی برای استراتژی IDM 2.0 به نظر می رسد. اگرچه این شرکت در گذشته از کارخانه های ریخته گری دیگر برای تولید استفاده کرده است، اما این فرآیندهای مختلف تکنولوژیکی را زیر یک سقف ادغام نکرده است. Meteor Lake این کار را انجام می دهد که توسط فناوری بسته بندی سه بعدی Foveros اینتل فعال شده است.

مطلب پیشنهادی:  Dell XPS 13 Plus در مقابل MacBook Air M2: بهترین از بهترین ها

Meteor Lake در واقع دارای مرگ پنجمی است که در زیر چهار مورد دیگر زندگی می کند و آن مرگ Forveros است. این مانند پایه و اساس تمام منطق های دیگر روی تراشه است، و اینتل می گوید که منفعل است و داده ها را بین قالب ها بدون مصرف انرژی اضافی منتقل می کند.

با این حال، ما در حال حاضر چیز بیشتری از کاشی های مختلف نمی دانیم. Meteor Lake از همان معماری ترکیبی Alder Lake و Raptor Lake استفاده می کند، اما با هسته های عملکرد Redwood Cove و هسته های عملکرد Crestmont ارتقا یافته است. شایعات همچنین حاکی از آن است که اینتل از معماری نسل بعدی Battlemage Xe-2 برای GPU استفاده می کند، اگرچه ممکن است Meteor Lake با توجه به جدول زمانی فعلی خود از گرافیک های نسل اول Arc استفاده کند (GPU های Arc Alchemist از TSMC N6 استفاده می کنند).

Meteor Lake همچنین نسل های آینده اینتل را ایجاد می کند. در یک کنفرانس مطبوعاتی، اینتل تأیید کرد که Meteor Lake و Arrow Lake بعدی برای دستگاه‌های دسکتاپ و موبایل در دسترس خواهند بود، و شایعه قدیمی مبنی بر اینکه Meteor Lake فقط بر روی لپ‌تاپ‌ها تمرکز می‌کند را از بین برد. اینتل اظهار داشت که نسل شانزدهمین پردازنده‌های Lunar Lake در اصل برای لپ‌تاپ‌های قابل حمل (15 وات و پایین‌تر) در نظر گرفته شده بود، اما در مورد نسل بعد از آن اظهار نظر نمی‌کرد. ما هنوز مطمئن نیستیم که Lunar Lake چه سکوهایی را هدف قرار خواهد داد.

در این مرحله، اینتل عمدتا نقشه راه فاش شده ای را تایید کرده است که در اواخر سال 2021 منتشر می شود. ما انتظار داریم پردازنده های Meteor Lake در سال 2023، پس از عرضه پردازنده های نسل سیزدهم Raptor Lake در اواخر سال 2022. شایعات حاکی از آن است که اینتل در حال استفاده یک سوکت جدید برای Meteor Lake، اما خنک‌کننده‌های سازگار با Raptor Lake و Alder Lake ظاهراً کار خواهند کرد.

مطلب پیشنهادی:  آی مک جدید و مک بوک ایر 15 اینچی تقریبا آماده عرضه هستند

اگرچه اینتل تا حدی پیشرفت در فناوری پردازش را به AMD و TSMC از دست داده است، اما امیدوار کننده است که شاهد اجرای Team Blue در برنامه ای که بیش از یک سال پیش ارائه کرده بودند، باشیم. اما این بدان معنا نیست که اینتل برای پیشتاز تلاش می کند، زیرا AMD پردازنده های Ryzen 7000 خود را برای عرضه در سال 2022 آماده می کند.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا