کامپیوتر

نمونه اولیه گمشده EVGA RTX 4090 به ما نشان می دهد که چه چیزی می تواند باشد

EVGA بازار GPU را با صدای بلند ترک کرد و دلیل آن را شراکت ضعیف با Nvidia ذکر کرد. قبل از اینکه از آن خارج شود، به نظر می رسد که توانسته آخرین GPU RTX 4090 یا حداقل نمونه اولیه آن را بسازد.

این کارت نمونه اولیه به ما نشان می‌دهد که اگر EVGA همچنان پردازنده‌های گرافیکی تولید می‌کرد، چه اتفاقی می‌افتاد. با کمال تعجب، به نظر می رسد که این مدل توانسته از خرابی RTX 4090 جلوگیری کند.

خود EVGA این نمونه اولیه را در اختیار YouTuber JayzTwoCents قرار داد. این واقعیت که این نمونه اولیه کاملاً کاربردی حتی وجود دارد ثابت می کند که تصمیم EVGA برای توقف تولید GPU چقدر ناگهانی بوده است. پس از همه، آنچه در اینجا می بینیم یک GPU پرچمدار مناسب EVGA FTW3 است. اگر تا به حال به تولید انبوه می رسید، مطمئناً بهترین رتبه GPU ما را خواهد داشت. به دلیل فقدان قرارداد با انویدیا، EVGA دیگر به طور رسمی آن را به عنوان کارت انویدیا نشان نمی دهد، در عوض “Next Gen Graphics” را روی درب قرار می دهد.

بدنه کاملاً ظریف است و برای یک RTX 4090 خیلی حجیم نیست. خود کارت مشکی مات و نقره‌ای است، با سه فن بزرگ، فاقد «زیبایی‌شناسی گیمر» معمولی. اگرچه این کارت فقط با نسخه “خانه” vBIOS کار می کند، کارت کاربردی است اما از اورکلاک هسته GPU پشتیبانی نمی کند. محدودیت توان کارت را نمی توان در نرم افزارهای اورکلاک معمولی بیش از 100 درصد افزایش داد.

صفحه ورودی/خروجی عقب کارت مستقیماً به درپوش پیچ می‌شود و از مشکلات افتادگی جلوگیری می‌کند – حتی اگر کارت آنقدر حجیم است که حدود چهار اسلات PCIe را اشغال می‌کند. نکته جالب دیگری که باید به آن توجه کنید، قرار دادن کانکتور برق 16 پین است که به پشت کارت منتقل شده است و به این معنی است که کابل برق نیز در آنجا قرار دارد.

مطلب پیشنهادی:  جمعه سیاه: رایانه بازی خود را با RTX 3070 ارتقا دهید

این امر به ویژه به دلیل حماسه جاری در مورد ذوب شدن کانکتورهای برق RTX 4090 جالب است. اگرچه انویدیا هنوز موضع رسمی در این مورد اتخاذ نکرده است، اما همه نشانه ها به این واقعیت اشاره دارند که خم شدن کابل می تواند باعث مشکلات حرارتی شود که سپس منجر به ذوب شدن می شود. با دیدن اینکه EVGA کابل برق را در موقعیت دیگری قرار داد، این می‌توانست کمک کند – مشروط بر اینکه کاربران فضای خالی کافی در جعبه خود داشته باشند.

نمونه اولیه کارت گرافیک RTX 4090 شرکت EVGA.
JayzTwoCents

در مورد عملکرد، جی از نحوه عملکرد کارت تحت تاثیر قرار گرفت. ظاهراً این ساعت‌های حافظه‌ای است که فقط با RTX 4090 Suprim MSI رقابت می‌کنند، و این در حالی است که درپوش برق قفل شده است. اگر اینطور نبود، EVGA RTX 4090 حتی بهتر عمل می کرد.

ما هرگز نمی دانیم که آیا EVGA می توانست از مشکل ذوب جلوگیری کند یا خیر، اما مطمئناً خوب است که ببینیم چه اتفاقی می افتد. حیف است که این نمونه اولیه هرگز وارد بازار نخواهد شد.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا