تکنولوژی

هشدار بدافزار جوکر! گوگل هشدار می دهد که این 50 برنامه را همین حالا حذف کنید

بدافزار Joker بازگشته است و از طریق برخی از برنامه‌های فروشگاه Google Play وارد گوشی‌های اندرویدی می‌شود. اکنون آنها را حذف کنید.

گوگل به مبارزه با برنامه‌های مخرب خطرناکی که می‌توانند تهدیدی جدی برای کاربران تلفن‌های اندرویدی باشند، ادامه می‌دهد. شرکت امنیتی موبایل Zscaler اخیراً به کاربران اندروید درباره حدود 50 برنامه در فروشگاه Google Play که به بدافزار بدنام Joker آلوده شده اند هشدار داده است. این بدافزار می تواند دستگاه شما را در معرض خطرات امنیتی جدی قرار دهد. قبلاً چندین برنامه محبوب را نیز تحت تأثیر قرار داد، اما پس از مداخله گوگل، این برنامه ها حذف شدند و بدافزار محدود شد. اما او دوباره بازگشته است و تغییرات کوچکی در کد خود ایجاد می کند تا امنیت گوگل را دور بزند.

پس از دانلود، این برنامه‌ها می‌توانند نرم‌افزارهای جاسوسی مخفی و شماره‌گیرهای ممتاز را روی دستگاه‌هایی نصب کنند که می‌توانند کاربران را در طرح‌های اشتراک ماهانه گران‌قیمت مشترک کنند. Zscaler گزارش داد: “در گذشته، برخی از قربانیان متوجه شده اند که بیش از 240 پوند در سال برای این اشتراک های تقلبی پرداخت می کنند.” این بدافزار اولین بار در سال 2017 کشف شد و مقابله با آن برای گوگل چالش بزرگی بوده است.

در اینجا همه چیزهایی که باید درباره بدافزار Joker بدانید، نحوه تأثیر آن بر شما و لیستی از برنامه هایی که باید فوراً از تلفن خود حذف کنید، آورده شده است.

بدافزار Joker چیست و چگونه روی گوشی شما تأثیر می گذارد؟

بدافزار Joker «Fleeceware» است که برنامه‌های محبوب را آلوده می‌کند و هنگام دانلود برنامه‌ها وارد گوشی کاربر می‌شود. این بدافزار به سادگی کاربران را در سرویس های پولی به صورت آنلاین و بدون درخواست اجازه از آنها مشترک می کند. همچنین می تواند به طور خودکار روی تبلیغات آنلاین کلیک کند. خطرناک ترین چیز در مورد این بدافزار این است که حتی می تواند رمزهای عبور یکبار مصرف را از پیامک شما بخواند تا مخفیانه پرداخت ها را تأیید کند و کاربران حتی نمی توانند آن را پیدا کنند مگر اینکه صورت حساب بانکی خود را بررسی کنند. اولین بار در سال 2017 کشف شد و از آن زمان گوگل به شدت برای محافظت از کاربران در برابر این بدافزار مبارزه کرده است.

مطلب پیشنهادی:  قانون‌گذاران اتحادیه اروپا قرارداد گوگل را برای اپلیکیشن‌های ریاضی تایید کردند

در اینجا پنجاه برنامه آلوده به بدافزار Joker آورده شده است:

برخی از برنامه هایی که توسط بدافزار Joker آلوده شده اند با بیش از 50000 نصب بسیار محبوب هستند، در حالی که برخی از آنها برنامه های کمتر شناخته شده ای هستند. لیست زیر را بررسی کنید

اسکنر یادداشت های ساده – com.wuwan.pdfscan

اسکنر PDF جهانی – com.unpdf.scan.read.docscanuniver

مسنجر خصوصی – com.recollect.linkus

پیامک برتر – com.premium.put.trustsms

پیام های هوشمند – com.toukyoursms.timemessages

ارسال اس ام اس با emoji – messenger.itext.emoji.messenger

چک کننده فشار خون – com.bloodpressurechecker.tangjiang

Soundly Keyboard – com.soundly.galaxykeyboard

دوربین حافظه بی صدا – com.silentmenory.timcamera

صفحه کلید تم سفارشی – com.custom.keyboardthemes.galaxiy

پیام های نور – com.lilysmspro.lighting

صفحه کلید عکس تم ها – com.themes.bgphotokeyboard

ارسال پیامک – exazth.message.send.text.sms

تم های مسنجر چت – com.relish.messengers

مسنجر فوری – com.sbdlsms.crazymessager.mmsrec

صفحه کلید جالب – com.colate.gthemekeyboard

صفحه کلید ایموجی فونت – com.zemoji.fontskeyboard

صفحه کلید ایموجی فونت – com.zemoji.fontskeyboard

پیام های SMS هوشمند – com.sms.mms.message.ffei.free

صفحه کلید Emoji خلاق – com.whiteemojis.creativekeyboard.ledsloard

می توانید لیست دقیق برنامه های آلوده را در اینجا پیدا کنید https://www.zscaler.com/blogs/security-research/joker-facestealer-and-coper-banking-malwares-google-play-store

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا