تکنولوژی

هشدار طوفان خورشیدی! احتمال دارد در این روز یک طوفان ژئومغناطیسی قدرتمند به زمین برسد

کارشناسان فضایی نسبت به وقوع طوفان ژئومغناطیسی قریب الوقوع در زمین هشدار داده اند. تمام جزئیات را اینجا بیاموزید.

خورشید به بهترین حالت خود بازگشته است، و کارشناسان فضایی را بر آن داشت تا هشدار دهند که یک طوفان خورشیدی غول پیکر فوران کرده است و ممکن است به سمت زمین حرکت کند. انتظار می رود که این یک طوفان ژئومغناطیسی خطرناک در زمین ایجاد کند. اغتشاش بزرگ مغناطیس کره زمین، به دلیل تبادل کارآمد انرژی از باد خورشیدی به محیط فضایی اطراف زمین، می تواند باعث ایجاد یک طوفان ژئومغناطیسی قوی شود که پتانسیل ایجاد اختلال در ماهواره ها، شبکه های برق، اینترنت و غیره را دارد.

ناسا می گوید: «لکه های خورشیدی مناطقی هستند که روی سطح خورشید تیره به نظر می رسند. آنها تیره به نظر می رسند زیرا خنک تر از سایر قسمت های سطح خورشید هستند. با این حال، دمای لکه‌های خورشیدی هنوز بسیار بالاست – حدود 6500 درجه فارنهایت!» این لکه‌های خورشیدی نسبتاً خنک هستند، زیرا در مناطقی شکل می‌گیرند که میدان‌های مغناطیسی به ویژه در سطح خورشید قوی هستند. این میدان های مغناطیسی قوی مانع از رسیدن مقداری از گرمای خورشید به سطح می شود.

گزارش Spaceweather.com نشان می دهد که لکه خورشیدی کنونی آنقدر بزرگ است که حتی نحوه ارتعاش خورشید را تغییر می دهد. مرکز پیش‌بینی هوای فضایی، اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) پیش‌بینی می‌کند که میدان ژئومغناطیسی اطراف زمین در آخر هفته ناپایدار خواهد بود که می‌تواند میدان مغناطیسی رادیویی را مختل کند.

یک جریان پر سرعت باد خورشیدی در حال نزدیک شدن به زمین است. زمان تخمینی ورود: 9 آگوست. مواد گازی از یک سوراخ استوایی در جو خورشید جریان می یابد. Spaceweather.com اشاره کرد که آسمان‌نگاران در عرض جغرافیایی بالا باید مراقب شفق‌های قطبی باشند.

مطلب پیشنهادی:  زهره: مشکل فرستادن مردم به آنجا

دکتر تامیتا اسکوف، فیزیکدان هواشناسی فضایی نیز در توییتی نوشت تا ما را در مورد نورهای مورد انتظار شفق در روزهای آینده به‌روزرسانی کند. توییت او چنین بود: «پیش‌بینی جدید #SpaceWeatherWoman من اینجاست! برجستگی عظیم را در حالی که در لبه شرقی خورشید به حیات می‌چسبد، تماشا کنید، با عملکرد ضعیف شعله‌ور در دید زمین آشنا شوید و ببینید آیا #باد خورشیدی سریع ورودی این هفته #شفق قطبی را برای ما به ارمغان می‌آورد.

در عرض‌های جغرافیایی شمالی بالاتر ممکن است به دلیل طوفان خورشیدی، شفق‌های قطبی خیره‌کننده مشاهده شود، اما هنوز مشخص نیست که آیا این طوفان به یک طوفان ژئومغناطیسی عظیم تبدیل خواهد شد یا خیر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا