تکنولوژی

هشدار طوفان خورشیدی! یک شراره عظیم خورشیدی که به سمت زمین حرکت می کند، انرژی را تهدید می کند

یک شعله عظیم خورشیدی از خورشید و به سمت زمین فرار کرد! NOAA در مورد قطعی احتمالی رادیو در نتیجه طوفان خورشیدی در روزهای آینده هشدار داده است.

یک شعله عظیم خورشیدی از خورشید فرار کرد! انتظار می رود این وحشت ناشی از شعله های خورشیدی به زودی به زمین برخورد کند. این می تواند منجر به یک طوفان خورشیدی قدرتمند شود که می تواند به اندازه کافی قوی باشد که باعث خاموشی رادیو در اینجا شود. سازمان ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) هشداری برای این موضوع صادر کرد. این شعله خورشیدی در 14 ژوئیه از سطح خورشید فوران کرد و زمین را هدف گرفت. دکتر تامیتا اسکوف، کارشناس هواشناسی فضایی، واکنش خود را در مورد این شعله خورشیدی منتشر شده توسط خورشید در توییتر منتشر کرد. پس شراره های خورشیدی چیست؟ خوب، ناسا می‌گوید: «شعله‌های خورشیدی انفجارهای شدید تشعشعاتی هستند که از آزاد شدن انرژی مغناطیسی مرتبط با لکه‌های خورشیدی ناشی می‌شوند. شراره های خورشیدی بزرگترین رویدادهای انفجاری در منظومه شمسی ما هستند. آنها به عنوان مناطق روشن خورشید قابل مشاهده هستند و می توانند از چند دقیقه تا چند ساعت ادامه داشته باشند.» او همچنین هشدار می دهد: «…ماه گرفتگی در 18 جولای رخ خواهد داد.»

تامیتا اسکوف در توییتر خود نوشت: «منطقه جدید 3058 موشک M2.9 را پرتاب کرد! اکنون این چهارمین ناحیه فاکتور ایکس خورشید است. NOAA خطر یک X-flare را 10 درصد می‌داند، اما به زودی ممکن است افزایش یابد. موشک کلاس X به چه معناست؟ X-factor برای شعله های خورشیدی به معنای یکی از شدیدترین شراره ها است. و عدد همراه با نماد شدت شعله ی خورشیدی قدرت آن را نشان می دهد. شراره های خورشیدی بر اساس شدت به چهار کلاس A، B، C، M و X طبقه بندی می شوند. بنابراین، قوی ترین شراره خورشیدی یک شراره خورشیدی است که به عنوان X طبقه بندی می شود، در حالی که M مخفف دومین شراره خورشیدی قدرتمند است.

مطلب پیشنهادی:  ناسا می گوید یک سیارک بالقوه خطرناک امروز از زمین عبور خواهد کرد. بدانید چقدر بزرگ است

تاثیر شراره های خورشیدی بر روی زمین

علاوه بر این، دکتر اسکوف اضافه کرد که «به احتمال زیاد خاموشی های رادیویی بیشتر بر عملیات رادیویی آماتور روی زمین در طول روز تأثیر می گذارد. کاربران جی‌پی‌اس در سحر و غروب هشدار می‌دهند.» این بدان معناست که انتظار می‌رود طوفان خورشیدی باعث قطع برق قابل توجهی در سیستم‌های ناوبری GPS روی زمین شود. این بدان معنی است که می تواند در سفر هواپیماهای کوچک و کشتی ها اختلال ایجاد کند.

با این حال، NOAA در آخرین گزارش خود خاطرنشان کرد: «احتمال کمی برای طوفان‌های تابشی خورشیدی S1 (کوچک) در 17 تا 18 جولای رخ خواهد داد که عمدتاً به دلیل موقعیت مطلوب مناطق فعال 3053 و 3055 و همچنین افزایش مشاهده شده در منطقه 3056 است. NOAA تایید کرد که قطعی های رادیویی به سطح R1 در 24 ساعت گذشته مشاهده شده است. یکی از بزرگترین آنها در 16 ژوئیه 2022 در ساعت 15:39 UTC بود. این بیشتر خطری را برای زمین با احتمال خفیف تا متوسط ​​یا حتی احتمال اندک R3، که ماهیت قوی دارد، برای کسوف در 18 جولای در حالی که مناطق فعال فعلی قرص خورشیدی را مشاهده می‌کند، به همراه دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا