تکنولوژی

همکاری یا رقابت؟ صنعت امنیت چین آمریکا را تهدید بزرگتر می داند نه هوش مصنوعی

پس از سال ها رشد سرسام آور، صنعت امنیت و نظارت چین اکنون بر تقویت آسیب پذیری های خود در برابر ایالات متحده و سایر بازیگران خارجی متمرکز شده است، نگران خطرات ناشی از هکرها، پیشرفت در هوش مصنوعی و فشار دولت های رقیب.

تاکید مجدد بر خوداتکایی، مبارزه با کلاهبرداری و تقویت سیستم‌های ضد هک در نمایشگاه اخیر امنیت چین در پکن به نمایش گذاشته شد و نشان می‌دهد که همکاری پکن و واشنگتن چقدر دشوار خواهد بود، حتی زمانی که محققان به بشریت نسبت به عموم هشدار می‌دهند. خطرات هوش مصنوعی این نمایش تنها چند روز پس از آن برگزار شد که حزب کمونیست حاکم چین به مقامات در مورد خطرات مرتبط با هوش مصنوعی هشدار داد.

در آستانه نشست چهار روزه: بزرگترین رقیب ژئوپلیتیک چین، ایالات متحده. چت ربات هوش مصنوعی ChatGPT که توسط آمریکا توسعه داده شده است، موضوع مکرر گفتگو بود، و همچنین تلاش های ایالات متحده برای خفه کردن دسترسی چین به فناوری های پیشرفته.

فن ویچنگ، مدیر مرکز تحقیقات ایمنی عمومی دانشگاه تسینگ‌هوا، می‌گوید: «این فناوری جدید خطرات بالقوه زیادی دارد. او روی ارائه‌ای کلیک کرد که در آن چهره‌ای که توسط هوش مصنوعی از باراک اوباما صحبت می‌کرد، نشان می‌داد که خطرات تصاویر و ویدیوهای تقلبی که اکنون می‌توانند به صورت دیجیتالی ساخته شوند را نشان می‌دهد.

ایالات متحده یک استراتژی امنیت ملی برای قرن بیست و یکم دارد. روسیه استراتژی امنیت ملی دارد. آلمان یک استراتژی دارد. فن گفت: ژاپن نیز همینطور. ما در چین نیز در حال کار روی آن هستیم.

فن می‌گوید، دانشگاهیان چینی در حال کار بر روی یک «سیستم هشدار اولیه» برای شناسایی و مدیریت فناوری‌های مخرب بالقوه، ایجاد شاخص‌ها و فرمول‌هایی برای اندازه‌گیری تأثیر فناوری‌های نوظهور بر امنیت ملی چین هستند.

در طول دهه گذشته، فناوری هوش مصنوعی چین پیشرفت سریعی داشته است که بخشی از آن توسط همکاری با موسسات تحقیقاتی و شرکت‌های فناوری آمریکایی تقویت شده است. مانند ایالات متحده، رهبران چینی نگران پیشرفت در هوش مصنوعی هستند.

اما یک چالش اضافی وجود دارد. از آنجایی که تنش‌های ژئوپلیتیکی در سال‌های اخیر به اوج خود رسیده است، واشنگتن اقداماتی را برای محدود کردن دسترسی چین به فناوری آمریکایی انجام داده و شرکت‌های فناوری چین را به سمت خوداتکایی سوق داده است.

اظهارات نشست ماه گذشته به ریاست شی جین پینگ، رهبر چین، بر تمرکز مجدد بر خطرات بالقوه فناوری های جدید تاکید کرد.

مطلب پیشنهادی:  سیارک 99 فوتی امروز به سمت زمین می آید، ناسا سرعت عظیم و بیشتر را نشان می دهد

خبرگزاری رسمی شین‌هوا در بیانیه‌ای که از این نشست قرائت شد، گفت: «پیچیدگی و شدت مسائل امنیت ملی پیش روی کشور ما به‌طور چشمگیری افزایش یافته است». ما باید برای بدترین حالت و سناریوهای افراطی آماده باشیم.»

بازدیدکنندگان از نمایشگاه گفتند که چین باید محصولات تولید داخل را توسعه دهد و به خود متکی شود و در عین حال مراقب تحولات جدید غرب باشد.

«این عصر هوش مصنوعی است. لیو کایشیا، مدیر یک موسسه تحقیقاتی پلیس چین گفت: آینده فرا رسیده است. آنهایی که در جامعه دانشگاهی هستند می ترسند».

لیو می‌گوید: «ما در برخی از بلاک‌باسترهای علمی تخیلی دیده‌ایم که فقط ماشین‌های هوشمند در دنیا باقی مانده‌اند و انسان‌ها به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شوند. “برای مقابله با این موضوع چه نگرشی باید اتخاذ کنیم؟”

پاسخ لیو روشن و با عزم چین برای پیشروی در فناوری‌های پیشرفته سازگار بود: پیش بروید و هوش مصنوعی را در زمینه‌های جدید مستقر کنید.

اما همچنین منعکس کننده تناقضی بین جاه طلبی های تکنولوژیکی چین و نگرانی های عمیق در مورد خطرات اجتماعی و سیاسی احتمالی چنین فناوری هایی است. شرکت‌های فناوری چینی نسبت به ربات‌های چت مانند ChatGPT محتاط هستند، برای مثال به دلیل سانسور شدید، تولید محتوای حساس سیاسی توسط هوش مصنوعی ممنوع است.

اما ChatGPT این سوال را مطرح می کند: آیا چین باید عجله کند تا هوش مصنوعی را بپذیرد و احتمالاً طعمه مشکلات آن شود یا با احتیاط حرکت کند و خطر عقب افتادن از ایالات متحده را تهدید کند؟

در سراسر اقیانوس آرام، مدیران فناوری و سیاستمداران آمریکایی با سوالات مشابهی دست و پنجه نرم می کنند. موج تحریم‌های ایالات متحده، تراشه‌سازان چینی و شرکت‌های هوش مصنوعی را هدف قرار داده است تا دسترسی پکن به فناوری‌های پیشرفته را محدود کنند. سیاستگذاران نگران رشد روزافزون چین در این زمینه هستند.

در حالی که اصطکاک چین و آمریکا به نقطه جوش رسیده است، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه این هفته برای تثبیت روابط از پکن بازدید کرد و تلاش کرد به همتایان چینی خود اطمینان دهد که واشنگتن نمی‌خواهد از چین جدا شود – فقط «خطر زدایی و تنوع» است.

اگرچه هر دو کشور این سفر را موفقیت آمیز اعلام کردند، پکن از تحریم های آمریکا ابراز ناامیدی کرد و وانگ یی، مقام ارشد خارجی چین از آمریکا خواست “از سرکوب توسعه فناوری چین خودداری کند”.

مطلب پیشنهادی:  Netflix، Disney+ Hotstar OTT این هفته منتشر می شود: Darlings، Kaduva، Lightyear و بیشتر

برخی از کارشناسان بر این باورند که برای مقابله با آنچه آنها تهدیدی برای کل بشریت می‌دانند، به همکاری و نه درگیری نیاز است. در اوایل این ماه، سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI در کنفرانسی که توسط آکادمی هوش مصنوعی پکن برای ترویج همکاری بین محققان چینی و آمریکایی برای کاهش خطرات هوش مصنوعی برگزار شد، شرکت کرد.

آلتمن با اشاره به اینکه چین خانه برخی از بهترین محققان هوش مصنوعی در جهان است، گفت: “مخاطرات همکاری بین المللی هرگز بالاتر نبوده است.” ما باید ریسک را با هم مدیریت کنیم.»

نگرانی‌های مشابهی در کنفرانس چین تکرار شد، جایی که مدیران در مورد پتانسیل صدا و تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی برای استفاده در کمپین‌های تقلب، هک و اطلاعات نادرست ابراز نگرانی کردند.

لی کونگتینگ، دانشمند ارشد هوش مصنوعی در سازنده نظارت تصویری Uniview گفت: «پتانسیل کلاهبرداری بسیار زیاد است. بسیاری از مردم قبلاً با ChatGPT بازی کرده اند. همه فکر می کنند که توانایی تعامل او واقعا خوب است، انگار یک شخص واقعی پشت سر او وجود دارد.

دانشمندان و رهبران صنعت فناوری ایالات متحده، از جمله مدیران بلندپایه مایکروسافت و گوگل، اخیراً در مورد خطرات احتمالی هوش مصنوعی هشدار داده اند.

بسیاری از محققان چینی این نگرانی ها را ابراز کرده اند. اما در نمایشگاه پکن به ندرت صحبتی در مورد همکاری با ایالات متحده وجود داشت.

گائو لی، یکی از مقامات ارشد یک شرکت دولتی که توسط وزارت امنیت عمومی چین اداره می شود، می گوید: «نوآوری های فناوری به میدان اصلی نبرد ژئوپلیتیک بین المللی تبدیل شده است. گائو گفت که ایالات متحده سرکوب خود را بر صنعت فناوری چین تشدید کرده است و گفت که جایگزینی فناوری ایالات متحده با تراشه های کامپیوتری داخلی “ضروری” است.

در حالی که هر دو کشور با نگرانی‌هایی در مورد هوش مصنوعی دست و پنجه نرم می‌کنند، تفاوت‌های فاحش در رویکردهای آن‌ها به فناوری، همکاری را دشوار می‌کند.

چین یکی از مزاحم‌ترین سیستم‌های نظارت دیجیتالی در جهان را ساخته است که خیابان‌های شهر و روستاهای روستایی را با دوربین‌ها پوشانده و شهروندان را از طریق برنامه‌های چت و تلفن‌های همراه ردیابی می‌کند.

مطلب پیشنهادی:  بزرگترین شرکت رادیویی آمریکایی Audacy برای محافظت در برابر ورشکستگی اقدام می کند

دولت ایالات متحده بسیاری از شرکت های فناوری چینی را به دلیل نقش آنها در سرکوب فناوری پیشرفته پکن در منطقه دورافتاده غربی سین کیانگ چین، جایی که فناوری دیجیتال برای دستگیری اقلیت های قومی به دلایل اغلب نادرست استفاده شده است، تحریم کرده است.

بسیاری از شرکت های حاضر در نمایشگاه تحریم شدند، از جمله غول مخابراتی هواوی، سازنده دوربین هایک ویژن و متخصص نظارت Meiya Pico. یکی از نمایندگان میا پیکو مصاحبه با AP را رد کرد و دلیل آن ممنوعیت کامل صحبت با رسانه های خارجی است.

استفاده از فناوری پلیس در ایالات متحده توسط جامعه مدنی و چالش های قانونی محدود شده است. اما این امر بسیاری را از به کارگیری فناوری های مشکوک نقض حریم خصوصی، از جمله تشخیص چهره و پلیس پیش بینی، دامن زدن به اتهامات ریاکاری و دامن زدن به سوء ظن در چین مبنی بر اینکه تحریم های ایالات متحده انگیزه سیاسی دارند، متوقف نکرده است.

در همین حال، شرکت‌های چینی به استفاده از فناوری به شیوه‌ای ادامه می‌دهند که قانون‌گذاران غربی آن را نگران‌کننده می‌دانند.

در این کنفرانس، یک محقق China Mobile درباره پهپادهایی که شرکتش در اختیار پلیس هنگ کنگ قرار می دهد، صحبت کرد. این محقق گفت که از آنها برای نظارت بر معترضان در جریان اعتراضات ضد دولتی در سال 2019 استفاده شد. پیشرفت در فناوری ارتباطات از راه دور 5G به این معنی است که کارمندان دیگر مجبور نیستند هواپیماهای بدون سرنشین را در میدان آزمایشی هدایت کنند، بلکه می توانند این کار را از راحتی در دفاتر خود انجام دهند.

محقق Su Yu گفت: “با یک کلیک ماوس، آنها می توانند فیلم های هواپیماهای بدون سرنشین را از میدان به رایانه خود ارسال کنند. این کارایی را بهبود می بخشد.”

کارشناسان می گویند تنش ها به بالاترین حد خود رسیده است و این یک سوال باز است که آیا دو طرف می توانند راهی برای همکاری بیابند یا خیر.

سام ساکس، کارشناس ارشد دانشکده حقوق ییل که در مورد سیاست فناوری چین مطالعه می کند، می گوید: «آمریکا و چین چگونه با چنین هنجارهای اساسی متفاوتی در مورد استفاده از فناوری و جامعه همزیستی می کنند؟ “ما باید راهی برای جلو پیدا کنیم. از نظر سیاسی، انجام این کار آسان نخواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا