تکنولوژی

هنگامی که یک کاوشگر ناسا نزدیک بود با سیارک بننو برخورد کند، راز بزرگی فاش شد

کاوشگر OSIRIS-REX تقریباً در سیارک Bennu غرق شد! با انجام این کار، او یک راز پنهان در مورد این سیارک را فاش کرد.

ناسا ماموریت OSIRIS-REX خود را در سال 2020 راه اندازی کرد و یک کاوشگر را به سیارک Bennu با هدف جمع آوری حداقل 60 گرم مواد سطحی و بازگرداندن آن به زمین در سال 2023 انجام داد. خوب، کاوشگر در واقع تنها 18 دقیقه طول کشید و اولین تصاویر را ارسال کرد. مانور نمونه برداری OSIRIS-REX به زمین. اما، به طرز شگفت انگیزی، بیش از یک سال طول کشید تا راز آنچه در طول لمس و رفتن کوتاه رخ داد، کشف شود. آخرین مطالعه یک محقق که در Science and Science Advances منتشر شده است، توضیح می‌دهد که چگونه یک انفجار غیرمنتظره غبار و سنگ روی سیارک باعث فرورفتن کاوشگر در آن شد.

در ابتدا، دانشمندان سیاره‌شناسی انتظار داشتند که سطح سیارک بننو را عمدتاً غبارآلود بیابند. در عوض، کاوشگری که روی سیارک فرود آمد متوجه شد که کاملاً متفاوت است! محققان پیشرفت کاوشگر را بر روی سیارک Bennu دنبال کردند و نشان دادند که کاوشگر به جای سطح سنگی مورد انتظار روی انبوهی از آوار فرود آمد. این گزارش می گوید که اگر کاوشگر برنامه ریزی نشده بود که پس از فرود در عرض چند ثانیه به مدار خود برگردد، آنگاه این سیارک آن را گرفته و می بلعید!

این به دلیل سطح محدود سیارک است. کت وولنر، عضو تیم OSIRIS-Rex، گفت: «سیارک به قدری ضعیف است که انفجار کوتاه گازی که باید مواد سطحی را به قیف جمع آوری می داد، به جای آن 6000 کیلوگرم (13000 پوند) گرد و غبار و سنگ را به بیرون پرتاب می کرد. به دلیل ساختار عجیب سطح، ناسا آن را با گودالی از توپ های پلاستیکی مقایسه کرد. همچنین نشان داد که به جز گرانش ضعیف سیارک، هیچ انسجام یا نیروی دیگری وجود ندارد که لایه‌های بیرونی بننو را در جای خود نگه دارد.

مطلب پیشنهادی:  Google DeepMind SIMA را معرفی کرد، یک عامل بازی هوش مصنوعی عمومی که می تواند کارهایی شبیه انسان را انجام دهد.

تیم OSIRIS-REX قبلاً دهانه ای به عرض 20 متر را به عنوان بهترین هدف فرود برای نمونه برداری در طول ماموریت انتخاب کرده بود. طرح کاوشگر فقط این بود که سطح را لمس کند و با مکانیسم جمع‌آوری نمونه Touch and Go (TAGSAM) پنج ثانیه در آنجا بماند. با این حال، هنگامی که TAGSAM سطح را لمس کرد، متوقف نشد و تقریباً نیم متر شیرجه زد تا فضاپیما مسیر خود را معکوس کند و به هوا برود.

این حادثه بود که راز باورنکردنی سیارک بننو را برای دانشمندان فاش کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا