تکنولوژی

وقتی خورشید به یک قاتل زمین تبدیل می شود: سمت تاریک طوفان های خورشیدی و CME

همان انرژی خورشیدی خورشید که به حیات روی زمین می‌افزاید، می‌تواند شعله‌ای از خشم را ایجاد کند که می‌تواند بشریت را در آستانه مرگ قرار دهد. واقعیت ناگفته طوفان های خورشیدی و CME ها را بدانید.

اگر خورشید وجود نداشت، احتمالاً زندگی روی زمین امکان پذیر نبود. خورشید همیشه در مرکز وجود انسان بوده است، از فراهم کردن گرما برای امکان پذیر ساختن واکنش های شیمیایی پیچیده، تا حفظ آن ها امروزه با اجازه دادن به گیاهان برای تولید غذای خود و تامین نیاز همه افراد در زنجیره غذایی. با این حال، همان خورشید امروز ما را با سناریویی تهدید می کند که به راحتی می تواند باعث مرگ و ویرانی جمعی شود. و این کار را تنها با افزایش اندکی شدت واکنش‌های همجوشی هسته‌ای در سطح آن و ارسال یک پرتاب جرم تاجی (CME) برای ایجاد طوفان‌های خورشیدی انجام می‌دهد.

مدتی است که مشخص شده است که خورشید در سال آینده به اوج خود یعنی حداکثر خورشیدی وارد می شود. این زمانی است که خورشید بیشترین ناپایداری را دارد و انفجارهای قدرتمندی را در سراسر سطح خود ایجاد می کند. و هنگامی که این انفجارها جرم خورشیدی را به فضا پرتاب می کنند، این ذرات که به عنوان CME شناخته می شوند، با میدان های مغناطیسی قوی و دمای بسیار بالا در هر جهت در حال حرکت هستند. هنگامی که آنها به سمت زمین می آیند و با مگنتوسفر زمین تعامل می کنند، این پدیده به عنوان طوفان خورشیدی شناخته می شود. و وقتی شدید باشد، این طوفان های خورشیدی می توانند عواقب مرگباری داشته باشند.

مطلب پیشنهادی:  ایلان ماسک می گوید قرارداد توئیتر باید ادامه یابد

چگونه یک طوفان خورشیدی می تواند برای انسان کشنده باشد

طوفان های خورشیدی تا حد زیادی به خاطر نورهای شفق قطبی زیبایی که مردم منتظر دیدن آن هستند، شناخته شده اند. با این حال، این شفق‌های قطبی که باعث طوفان‌های خورشیدی می‌شوند، اغلب با CME‌های کم شدت بمباران می‌شوند، و بنابراین ما ماهیت وحشتناک این موضوع را درک نمی‌کنیم. اگر طوفان خورشیدی واقعاً قوی و در حدود کلاس G5 بود، نه تنها باعث ایجاد شفق‌های قطبی می‌شد، بلکه به ماهواره‌هایی که به دور زمین می‌چرخند نیز آسیب می‌رساند.

زمانی که ماهواره ها از بین بروند، تأثیر فوری بر ما قطع کامل ارتباط خواهد بود. ما جی‌پی‌اس برای پیمایش، شبکه‌های تلفن همراه برای برقراری ارتباط با یکدیگر و سرویس‌های اینترنتی برای اطلاع از آنچه در جریان است، نخواهیم داشت. و متوقف نمی شود. طوفان های خورشیدی واقعا قدرتمند، مانند رویداد کارینگتون که در سال 1859 رخ داد، می توانند شبکه های برق را نیز از بین ببرند. این بدان معناست که اکثر وسایل الکترونیکی که استفاده می کنیم بلافاصله متوقف می شوند.

برای توضیح اینکه این وضعیت چقدر کشنده است، این را تصور کنید: اگر آتش سوزی رخ دهد یا شخصی نیاز به آمبولانس داشته باشد، نمی توانید با اورژانس تماس بگیرید. بیمارستان‌هایی که برای دستگاه‌های حیاتی خود مانند EKG، دیالیز، دفیبریلاتورها و ونتیلاتورها به شدت به برق وابسته هستند، از کار خواهند افتاد، به این معنی که بیماران وابسته به آنها فوراً می‌میرند. از آنجایی که GPS وجود ندارد، هواپیماها و کشتی ها می توانند سقوط کنند و همه مسافران کشته شوند.

مطلب پیشنهادی:  فراموش نکنید که به بالا نگاه کنید! 2 سیارک که توسط زمین و بارش شهابی در راه است

ممکن است نابود کردن کامل انسان‌ها کافی نباشد، اما رویدادی مانند این می‌تواند ضربه مرگباری به تمام پیشرفت‌های تکنولوژیکی که در 200 سال گذشته داشته‌ایم وارد کند. در حال حاضر فقط می توانیم دعا کنیم که خورشید به ما رحم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا