تکنولوژی

پس از چرخش های چشمگیر، هوش مصنوعی در سال 2023 به جریان اصلی تبدیل می شود. هند ایمنی کاربر، حریم خصوصی، فایروال ها را تعریف می کند

هند قوانین جدیدی را برای حفظ حریم خصوصی و ذخیره داده‌ها وضع کرد، زیرا برای محافظت از مصرف‌کنندگان و تعریف چارچوب انطباق برای BigTech در سال 2023، فناوری با سرعت بی‌سابقه‌ای به سرعت پیش رفت.

از هیجان و هیبت در مورد هوش مصنوعی (AI) گرفته تا ویروسی بودن ChatGPT OpenAI و سرکوب دیپ فیک ها توسط هند تا گام های قاطع دهلی نو به سمت حاکمیت دیجیتال، چرخش های چشمگیر در چشم انداز فناوری سال 2023 پر حادثه را رقم زد. کانون توجه به وضوح در رسانه های اجتماعی روشن بود. پلتفرم ها و BigTech

عزم هند برای محافظت از کاربران اینترنتی در برابر انواع جدیدی از آسیب‌های مصرف‌کننده که در فضای دیجیتال ظهور می‌کنند، واضح بود زیرا دولت گام‌های قاطعی برای ساخت مقررات و قوانین برداشت.

این یک چارچوب مطمئن برای آینده ایجاد کرده است که نه تنها از داده های شخصی دیجیتال محافظت می کند، بلکه یک اینترنت باز، ایمن و قابل اعتماد را نیز تضمین می کند که با پشتوانه مسئولیت پذیری قوی تر برای پلت فرم های رسانه های دیجیتال و اجتماعی فعال در هند پشتیبانی می شود.

پس از اینکه چندین ویدیوی «دیپ جعلی» با هدف قرار دادن بازیگران برجسته، از جمله راشمیکا ماندانا، در فضای مجازی منتشر شد، که خشم عمومی و نگرانی در مورد استفاده از فناوری به عنوان سلاحی برای ایجاد محتوای جعلی و روایت‌های مضر را برانگیخت، دولت قاطعانه با پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی صحبت کرد.

همچنین از پلتفرم‌ها می‌خواهد که قاطعانه در مورد دیپ‌فیک‌ها عمل کنند و شرایط استفاده و دستورالعمل‌های جامعه خود را مطابق با قوانین فناوری اطلاعات و قوانین قابل اجرا هماهنگ کنند.

دولت همچنین به صراحت اعلام کرده است که با هرگونه تخلف برخورد جدی خواهد شد و عواقب قانونی در پی خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی:  به گزارش The Information، متا قصد دارد مدل جدید زبان هوش مصنوعی Llama 3 را در ماه جولای منتشر کند

در سطح جهانی، مسائل اقتصاد کلان و چالش‌های رشد باعث شد که شرکت‌ها کمربند و در واقع کیف پول خود را سفت کنند و در اوایل سال 2023 به اخراج انبوه کارکنان متوسل شوند.

فضای رسانه‌های اجتماعی در میان جذابیت فزاینده ویدیوهای به اشتراک گذاشته شده کوتاه و محبوبیت برنامه‌ها و میم‌های مناسب برای هر موقعیتی همچنان پر از کنش بود.

پلتفرم رسانه اجتماعی توییتر ایلان ماسک در جولای 2023 به X تغییر نام داد و در یک حرکت سریع، لوگوی آشنای پرنده آبی رسما بازنشسته شد.

متا اپلیکیشن Threads رقیب توییتر را راه‌اندازی کرد که با میلیون‌ها دانلود به موفقیت فوری رسید، اما در هفته‌های بعد از دست رفت.

در ژانویه، دولت برای رسیدگی به شکایات مصرف‌کنندگان علیه رسانه‌های اجتماعی و دیگر پلتفرم‌های مبتنی بر اینترنت، سه هیئت استیناف تشکیل داد.

در ماه آگوست، پارلمان لایحه حفاظت از داده های شخصی دیجیتال (DPDP) را با هدف حفاظت از داده های شخصی دیجیتال 1.4 میلیارد شهروند و تأکید بر حاکمیت دیجیتال هند تصویب کرد.

قانون جدید به مردم کنترل بیشتری بر داده‌هایشان می‌دهد، در حالی که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد داده‌های کاربران را برای پردازش به خارج از کشور منتقل کنند، مگر در مناطقی که مرکز از طریق اطلاع رسانی محدود کرده است.

همچنین به دولت این قدرت را می دهد که از کسب و کارها اطلاعات کسب کند و دستورالعمل هایی برای مسدود کردن محتوا صادر کند.

این قانون ایجاد یک هیئت حفاظت از داده ها در هند را فراهم می کند که وظیفه نظارت بر رعایت، بررسی تخلفات، اعمال مجازات و هدایت اقدامات اصلاحی یا کاهش دهنده در صورت نقض داده ها را دارد.

مطلب پیشنهادی:  از کجا می توان ارزان ترین - و گران ترین - تسلا را در جهان تهیه کرد

سال 2023 همچنین سالی بود که در آن دولت‌ها در سرتاسر جهان به تدوین قوانینی پیرامون مسئولیت‌پذیری محتوا روی آوردند و در حالی که هوش مصنوعی به جریان اصلی تبدیل شد، با پرسش‌های اخلاقی مواجه شدند که هم نوید آینده‌ای متحول‌کننده و هم ترس از جامعه‌ای دیستوپیایی را داشت. گرفتار اطلاعات نادرست، سلاح‌های هوش مصنوعی و از دست دادن شغل

همانطور که ماشین‌ها توانایی‌های شگفت‌انگیز استدلال و تصمیم‌گیری شبیه انسان را نشان داده‌اند، هوش مصنوعی سناریوهای فیلم‌های علمی تخیلی رقیب را با پیش‌گویی‌های روز قیامت به پیش می‌برد.

قدرتمندترین چهره‌های صنعت فناوری جهانی، از جمله سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI، به جمع صداهایی پیوسته‌اند که خطر انقراض هوش مصنوعی را در حد جنگ هسته‌ای و بیماری‌های همه‌گیر ذکر کرده‌اند، در حالی که از سیاست‌گذاران می‌خواهند تا با احتیاط عمل کنند.

آلتمن، 38 ساله، پس از اخراج، موفق شد سهم خود را از درام اتاق هیئت مدیره دفع کند و سپس در یک نبرد حماسی پنج روزه برای کنترل شرکتی که در خط مقدم هوش مصنوعی قرار داشت، دوباره به کار خود بازگشت.

دولت با 830 میلیون کاربر اینترنت در بزرگترین «دموکراسی متصل به دیجیتال» جهان، که توسط قانون فناوری اطلاعات دو دهه ای اداره می شود که برای مقابله با اشکال پیچیده آسیب مصرف کننده (دوکسینگ، سایبری و ترولینگ آنلاین) قدرت ندارد. گفتگویی را با سهامداران برای تدوین پیش نویس “قانون هند دیجیتال” آغاز کرده است.

پیش‌نویس قانون احتمالاً هنجارهایی را برای فناوری‌های نوظهور، پلتفرم‌های فناوری بزرگ و شرکت‌ها وضع می‌کند، در مورد تعهدات مختلف برای طبقات مختلف واسطه‌ها، مثلاً تجارت الکترونیک، موتورهای جستجو، بازی‌ها، و تشدید مسئولیت‌پذیری پلت‌فرم‌های دیجیتال در عصر اطلاعات نادرست شایع بحث می‌کند. ، تقلبی های عمیق و اشکال جدید آسیب به مصرف کنندگان.

مطلب پیشنهادی:  اپل در حال برنامه ریزی یک سرویس مبتنی بر هوش مصنوعی برای آموزش سلامت و ردیابی خلق و خو است

این لایحه – که قرار است پس از انتخابات 2024 و تشکیل دولت جدید تصویب شود – انتظار می رود جرایم آنلاین از جمله آتش زدن گاز، ماهیگیری گربه، سرقت رمزنگاری، اخترگردی، دکس کردن، اطلاعات نادرست، تعقیب یا حملات آزار و اذیت را در نظر بگیرد. در اینترنت، دیپ‌فیک‌ها و اوباش‌های سایبری، کدگذاری آن‌ها در فهرست آسیب‌های کاربران.

بعید است که این بار در این لایحه مقررات مصونیت سختی برای شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی وجود داشته باشد، و در عوض مرکز اعلام خواهد کرد که آیا هر طبقه از واسطه‌ها واجد شرایط درخواست معافیت محتوای دیجیتال شخص ثالث هستند یا خیر.

بحث داغی در سطح جهانی و هند در مورد اینکه آیا واسطه‌های آنلاین باید از مقررات «بندر امن» مانند «گذرنامه رایگان» برخوردار باشند، وجود داشته است. بازنگری اصلی نظارتی – در دست توسعه – می تواند به طور پیش فرض چنین مقرراتی را حذف کند تا قدرت پلتفرم ها را کنترل کند.

در سال 2023، قابلیت های هوش مصنوعی به سیاستمداران توانمند در سراسر جهان آسیب می رساند.

ایالات متحده و بریتانیا فصل های جدیدی را در ایمنی هوش مصنوعی باز کردند زیرا کشورها برای گفتگوهای فوری درباره آینده هوش مصنوعی و چگونگی به حداکثر رساندن مزایا و به حداقل رساندن خطرات گرد هم آمدند.

در ماه دسامبر، مشارکت جهانی هوش مصنوعی، ائتلافی متشکل از 29 عضو، به اتفاق آرا اعلامیه دهلی نو را تصویب کرد و متعهد شد که به رویکردی مشترک برای برنامه‌های هوش مصنوعی که به نفع مردم است و یک چارچوب حاکمیت جهانی برای هوش مصنوعی ایمن و قابل اعتماد ایجاد کند، متعهد شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا