موبایل

پیشتازی عظیم T-Mobile در سرعت 5G راه به جایی نمی برد

تست سرعت OnePlus Nord N300 5G.
کریستین رومرو چان / روندهای دیجیتال

به نظر می رسد که سال 2023 می تواند به سالی تبدیل شود که ما به اوج 5G دست پیدا کنیم. در حالی که T-Mobile همچنان از برتری بسیار خوبی نسبت به رقبای خود برخوردار است، ما دیگر شاهد افزایش سرعت قابل توجهی از هیچ یک از سه اپراتور بزرگ ایالات متحده نیستیم.

این برای T-Mobile و Verizon تعجب آور نیست، زیرا آنها اکنون بیش از دو سوم جمعیت ایالات متحده را پوشش می دهند. AT&T هنوز جای رشد دارد، اما به نظر می رسد در حال حاضر در مرحله استراحت به جای مرحله توسعه است.

Ookla امروز گزارش بازار سه ماهه دوم 2023 خود را منتشر کرد و آخرین اعداد شگفت‌انگیز هستند – نه از نظر سرعتی که از اپراتورها می‌بینیم، بلکه به دلیل تغییرات کمی از آخرین گزارش در آوریل. تغییرات جزئی در مناطق و شهرها وجود دارد، اما میانگین سرعت کلی مانند محدوده سریع‌ترین گوشی‌های هوشمند 5G ثابت باقی می‌ماند.

T-Mobile بدون چالش باقی می ماند

لوگوی T-Mobile در گوشی هوشمند.
NurPhoto/Getty Images

در این مرحله، نباید شوکه کننده باشد که T-Mobile همچنان سریع ترین سرعت 5G را در سراسر کشور ارائه می دهد. “un-carrier” به لطف داشتن یک میان رده سریعتر که می تواند دو سال جلوتر از رقبای خود به کار گیرد، از مزیت بزرگی برخوردار است و هنوز ثابت قدم نشده است.

شگفت‌آورتر اینکه Verizon و AT&T به نظر نمی‌رسد این شکاف را پر کنند. در حالی که این دو اپراتور تا اوایل سال 2022 مجوز انتشار طیف باند C سریعتر خود را دریافت نکردند، اما به تغییر دهنده بازی که بسیاری انتظار داشتند تبدیل نشده است. اگرچه ورایزون به شدت باند C جدید خود را به‌عنوان بخشی از شبکه 5G Ultra Wideband خود که اکنون بیش از 200 میلیون نفر را پوشش می‌دهد، به‌طور تهاجمی عرضه کرده است، اما همچنان از نظر عملکرد بسیار عقب‌تر از T-Mobile است. در همین حال، به نظر نمی رسد AT&T حتی تلاشی هم بکند، زیرا شبکه 5G پلاس میان رده خود تنها در چند شهر در دسترس است.

بر اساس آخرین تحلیل بازار Ookla، T-Mobile میانگین سرعت دانلود 164.76 مگابیت بر ثانیه را برای سرویس های 4G/LTE و 5G ارائه می دهد. این بیش از دو برابر امتیاز Verizon یعنی 72.61Mbps و 2.5 برابر سریعتر از AT&T 66.16Mbps است.

جدولی که سریع ترین ارائه دهندگان تلفن همراه را از گزارش Ookla در جولای 2023 نشان می دهد.
اوکلا

وقتی روی عملکرد 5G تمرکز می‌کنیم، اوضاع کمی نزدیک‌تر می‌شود، جایی که T-Mobile به سرعت 220 مگابیت در ثانیه در مقایسه با 133.5 مگابیت بر ثانیه می‌رسد، اما AT&T همچنان با سرعت 86.01 مگابیت در ثانیه عقب است – احتمالاً به دلیل میانگین بسیار کمتر ردپای 5G در مقایسه با فرکانس پایین کندتر در سراسر کشور. پوشش 5G

مطلب پیشنهادی:  Google Pixel 7a مجهز به سنسورهای دوربین دوگانه، صفحه نمایش OLED 90 هرتزی: گزارش
جدولی که عملکرد 5G اپراتورهای آمریکایی را از گزارش ژوئیه 2023 Ookla نشان می‌دهد.
اوکلا

از نظر فنی، بیشتر اعداد نسبت به آخرین گزارش کاهش جزئی نشان می‌دهند، جایی که T-Mobile در مجموع به ۱۶۵.۲۲ مگابیت در ثانیه و در سرعت ۵G به ۲۲۰.۷۰ مگابیت بر ثانیه رسید. ورایزون در آخرین گزارش، سرعت 5G را از 132.72 مگابیت بر ثانیه در آوریل به 133.5 مگابیت بر ثانیه ارتقا داد، اما سرعت کلی را نیز از 75.40 مگابیت بر ثانیه به 72.61 مگابیت بر ثانیه کاهش داد. با این حال، از آنجایی که این ارقام دارای فاصله اطمینان 95٪ هستند، این تغییرات از نظر آماری ناچیز هستند – آنها به طور موثر نشان می‌دهند که از آخرین گزارش، هیچ تغییری در میانگین سرعت دانلود هر سه اپراتور وجود نداشته است.

نمرات در بسیاری از حوزه‌های دیگر نیز بدون تغییر بود، با T-Mobile سازگاری کمی بالاتر (86.1%) نسبت به Verizon (81.5%) و AT&T (79.2%). این میزان درصد زمانی را که مشتریان هر ارائه دهنده می توانند حداقل 5 مگابیت در ثانیه دانلود و سرعت آپلود 1 مگابیت در ثانیه دریافت کنند را اندازه گیری می کند. امتیازات ثبات 5G، که این آستانه ها را به 25 مگابایت و 3 مگابایت در ثانیه می رساند، کمی نزدیک تر بودند، با T-Mobile با 75.9٪، Verizon با 75.1٪ و AT&T با 66.4٪ عقب تر.

اعداد بر اساس کشور

جدولی که سرعت دانلود و آپلود تلفن همراه منطقه‌ای را از گزارش ژوئیه 2023 Ookla نشان می‌دهد.
اوکلا

ترکیب 10 ایالت سریع آمریکا از آخرین گزارش کمی تغییر کرده است و نیوجرسی اکنون در جایگاه اول قرار گرفته است و جایگاه چهارم سابق خود را با مینه سوتا عوض کرده است. رود آیلند و ایلینویز به ترتیب در رده‌های دوم و سوم باقی ماندند، در حالی که ناحیه کلمبیا با پشت سر گذاشتن نیویورک مجدداً رتبه پنجم را به دست آورد. ماساچوست به رتبه یازدهم سقوط کرد و اوهایو را دوباره در لیست 10 نفر برتر قرار داد.

با این حال، به نظر می رسد میانگین سرعت در همه این ایالت ها از آوریل به شدت کاهش یافته است. نیوجرسی با امتیاز 102.44 مگابیت در ثانیه وارد بازار می شود که در واقع کندتر از سرعت رتبه چهارم خود در آوریل 106.12 مگابیت بر ثانیه است. مینه سوتا که در ماه آوریل با میانگین سرعت 111.67 مگابیت در ثانیه مقام اول را به خود اختصاص داد، با سرعت 97.23 مگابیت بر ثانیه به زیر 100 مگابیت بر ثانیه سقوط کرد و به جایگاه چهارم رسید. نیویورک نیز همینطور بود که در آخرین گزارش از 101.18 مگابیت بر ثانیه در آوریل به 94.61 مگابیت در ثانیه رسید. این اولین بار پس از مدتی است که شاهد چنین کاهش سرعت در سطح منطقه ای هستیم.

مطلب پیشنهادی:  بهترین تخفیف‌های Apple Pencil برای بازگشت به مدرسه: صرفه‌جویی در Gen 1, Gen 2

جای تعجب نیست که T-Mobile سریع ترین اپراتور تلفن همراه در اکثر ایالت ها و ناحیه کلمبیا بود. او اکنون تنها در 44 ایالت پس از از دست دادن برتری خود در داکوتای شمالی و داکوتای جنوبی، که این بار برای تماس بسیار نزدیک بودند، همراه با ورمونت و ویرجینیای غربی پیشتاز است. AT&T پیشتازی خود را در مونتانا که قبلاً همسو بود، به دست آورد، در حالی که اپراتور منطقه ای GCI همچنان برترین اپراتور در آلاسکا باقی ماند.

در انتهای لیست، می سی سی پی از آخرین مکان به 49 (از 51) رسید، اما این احتمالاً بیشتر به دلیل کاهش سرعت وایومینگ و آلاسکا بود تا بهبود جزئی می سی سی پی از 36.65 مگابیت بر ثانیه به 37.36 مگابیت بر ثانیه. سرعت وایومینگ کمی کاهش یافت و به 35.18 مگابیت در ثانیه رسید، حتی کمتر از امتیاز قدیمی می سی سی پی، و آلاسکا این بار با میانگین سرعت فقط 31 مگابیت در ثانیه بسیار ضعیف عمل کرد.

جدولی که ده شهر برتر را برای سرعت آپلود و دانلود موبایل از گزارش ژوئیه 2023 Ookla نشان می دهد.
اوکلا

پنج شهر برتر در گزارش این ماه عبارتند از کانزاس سیتی، میسوری. اسکاتسدیل، آریزونا؛ کلمبوس، اوهایو؛ پلانو، تگزاس؛ و سنت پل، مینیاپولیس. گلندیل، آریزونا که آخرین بار در رتبه اول قرار داشت، به شدت از سرعت 176.79 مگابیت در ثانیه به 133 مگابیت در ثانیه سقوط کرد و به رتبه ششم سقوط کرد.

سنت پل همچنین نسبت به رتبه دوم قبلی خود با سرعت 154.62 مگابیت در ثانیه به 139.5 مگابیت در ثانیه کاهش یافته است و آن را در جایگاه پنجم قرار می دهد، در حالی که کانزاس سیتی و اسکاتسدیل از 140.62 مگابیت بر ثانیه به 151.15 مگابیت در ثانیه و 139.05 مگابیت در ثانیه به ترتیب در 85 مگابیت بر ثانیه، 146 جهش کردند. دو مکان اول کلمبوس نیز به پنج رتبه برتر بازگشت و با امتیاز 143.3 مگابیت در ثانیه در رده سوم قرار گرفت که نسبت به سرعت 137.48 مگابیت بر ثانیه در آوریل رشد کمی داشت و در رده ششم قرار گرفت.

سریع ترین گوشی های هوشمند برای 5G

Samsung Galaxy S23 Ultra.  و آیفون 14 پرو
ندیم سرور / DigitalTrends

طبق معمول، Ookla همچنین پنج گوشی هوشمند و چیپست برتر را جمع آوری کرد، اگرچه از آوریل تاکنون تغییر چندانی در اینجا ایجاد نشده است. جای تعجب نیست که گلکسی اس 23 اولترا سامسونگ همچنان در صدر است و پس از آن گلکسی زد فولد 4، گوگل پیکسل 7 پرو، آیفون 14 پرو مکس و گلکسی اس 22 اولترا قرار دارند.

مطلب پیشنهادی:  iQoo Neo 7 5G ظاهراً قبل از عرضه در 16 فوریه در لیست کنسول Google Play مشاهده شده است.

این همان رتبه‌بندی است که در آوریل شاهد بودیم، اگرچه اعداد کمی تغییر کرده است. S23 Ultra میانگین سرعت خود را از 161.86 مگابیت در ثانیه در آوریل به 146.79 مگابیت بر ثانیه کاهش داد، اما این همچنان برای تحت الشعاع قرار دادن Z Fold 4 کافی بود. سه گوشی هوشمند دیگر شاهد افت مشابه 2 تا 3 مگابیت بر ثانیه در سرعت های اندازه گیری شده بودند.

جدول مقایسه پنج سرعت دانلود و آپلود تلفن هوشمند برتر از گزارش Ookla در جولای 2023.
اوکلا

این نتایج در مقایسه تولیدکنندگان ثابت بود، به طوری که سامسونگ میانگین سرعت دانلود را در همه دستگاه های خود 90.83 مگابیت بر ثانیه اعلام کرد، در حالی که اپل با 75.65 مگابیت در ثانیه در رتبه دوم قرار گرفت. باز هم، این اعداد نسبت به گزارش آوریل اندکی، اما نه به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. برای چیپست ها، اسنپدراگون 8 نسل 2 کوالکام در صدر قرار گرفت، پس از آن اسنپدراگون 8+ نسل 1، تنسور G2 گوگل، مودم اسنپدراگون X65 5G مورد استفاده در سری آیفون 14 اپل و در نهایت اسنپدراگون 8 نسل 1 قرار گرفتند. این چیپست ها به طور مستقیم با رتبه بندی پنج گوشی هوشمند برتری که از آنها استفاده می کنند مطابقت دارد، این تراشه ها در بسیاری از دستگاه های دیگر نیز یافت می شوند.

سامسونگ گلکسی S23، S23 Plus و S23 Ultra همه در کنار هم.
جو مارینگ/روندهای دیجیتال

همچنین در مورد نتایج این گوشی های هوشمند یک هشدار مهم وجود دارد. روش Ookla متکی بر نمونه هایی است که توسط مشتریان با استفاده از برنامه های محبوب Speedtest آن ضبط شده است، بنابراین اعداد را می توان تحت تأثیر محبوبیت دستگاه و انتظارات مشتری قرار داد. به عنوان مثال، از آنجایی که کل طیف آیفون 14 از مودم 5G اسنپدراگون X65 کوالکام استفاده می کند، دلیلی وجود ندارد که آیفون 14 پرو مکس سرعت دانلود بسیار بالاتری نسبت به آیفون 14 پرو یا حتی آیفون 14 استاندارد ارائه دهد. همین امر در مورد گلکسی سامسونگ نیز صدق می کند. محدوده S23 که همگی از یک تراشه سفارشی Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 و Pixel 7 استفاده می کنند که از همان تراشه Google Tensor G2 به عنوان برادر بزرگتر خود استفاده می کند.

امتیازهای بالاتر برای iPhone 14 Pro Max، Galaxy S23 Ultra و Pixel 7 Pro تقریباً به طور قطع ناشی از این واقعیت است که این دستگاه‌ها گران‌ترین دستگاه‌های پرچم‌دار هر شرکت هستند و مشتریانی که بزرگ‌ترین و بهترین‌ها را خریداری می‌کنند، تمایل بیشتری به انجام آزمایش‌های سریع دارند. ببینید گوشی های هوشمند جدید گران قیمت آنها چقدر خوب عمل می کنند. با این حال، همانطور که رتبه بندی چیپست های Ookla نشان می دهد، برای دریافت بهترین سرعت دانلود، نیازی به استفاده از نسخه های “Ultra” یا “Max” ندارید.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا