موبایل

چارچوب دولتی حق تعمیر برای تسهیل تعمیر محصولات شخص ثالث

با نگرانی از اینکه تولیدکنندگان خودرو، تلفن همراه و سایر کالاهای مصرفی در انحصار بازار تعمیرات و قطعات یدکی هستند، دولت قصد دارد آنها را ملزم کند تا جزئیات محصول لازم برای تعمیرات توسط خود یا اشخاص ثالث را با مشتریان به اشتراک بگذارند.

دپارتمان امور مصرف‌کنندگان در بیانیه‌ای در روز پنج‌شنبه اعلام کرد که کمیته‌ای را به ریاست نیدی خاره، دبیر اضافی تشکیل داده است تا چارچوبی جامع برای حق تعمیر ایجاد کند.

به طور کلی، تولیدکنندگان کنترل خود را بر قطعات جایگزین، از جمله طراحی آنها، حفظ می‌کنند و دولت معتقد است که این نوع انحصار بر فرآیندهای تعمیر، «حق انتخاب» مشتری را نقض می‌کند.

علاوه بر این، در کارت های گارانتی چندین محصول ذکر شده است که تعمیر آنها توسط تجهیزاتی که توسط سازندگان شناخته نشده است باعث از بین رفتن مزایای گارانتی توسط مشتریان می شود.

منطق پشت حق تعمیر این است که وقتی مشتریان محصولی را می خرند، ذاتی آن است که باید آن محصول را به طور کامل در اختیار داشته باشند، «به طوری که مصرف کنندگان باید بتوانند با سهولت و هزینه معقول، محصول را تعمیر و اصلاح کنند، بدون اینکه نگه داشته شوند. در این اطلاعیه آمده است که اسیر هوی و هوس به تولیدکنندگان برای تعمیرات.

هدف چارچوب پیشنهادی توانمندسازی مصرف کنندگان، هماهنگ کردن تجارت بین OEM ها و خریداران و فروشندگان شخص ثالث و کاهش زباله های الکترونیکی خواهد بود.

در 13 ژوئیه، کمیسیون اولین جلسه خود را برگزار کرد که در آن بخش های کلیدی برای حق تعمیر شناسایی شدند. بخش‌هایی از جمله تجهیزات کشاورزی، تلفن همراه/تبلت، کالاهای بادوام مصرف‌کننده و خودرو/تجهیزات خودرو فهرست شدند.

مطلب پیشنهادی:  اولین گوشی های HMD به تازگی لو رفت و من به شدت ناامید شدم

در بیانیه آمده است: «موضوعات مرتبطی که در این جلسه برجسته شد شامل پرهیز شرکت‌ها از انتشار کتابچه‌های راهنما است که می‌تواند به مصرف‌کنندگان در انجام تعمیرات آسان کمک کند.» سازندگان از نظر نوع طراحی که برای پیچ ها و سایر موارد استفاده می کنند، کنترل خاص خود را بر روی قطعات جایگزین دارند. انحصار در فرآیندهای تعمیر، “حق انتخاب” مشتری را نقض می کند.

این بخش همچنین خاطرنشان کرد که کارت‌های گارانتی دیجیتال تضمین می‌کنند که با دریافت محصول از یک پوشاک “ناشناس”، مشتری حق درخواست ضمانت را از دست می‌دهد.

در ادامه این بیانیه آمده است: «در طول بحث‌ها احساس شد که شرکت‌های فناوری باید دانش کامل و دسترسی به دستورالعمل‌ها، شماتیک‌ها و به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری را ارائه دهند و مجوز نرم‌افزار نباید شفافیت محصول در فروش را محدود کند.»

ضمناً قطعات و ابزارهای سرویس دستگاه از جمله ابزارهای تشخیصی باید در اختیار اشخاص ثالث از جمله افراد قرار گیرد تا در صورت بروز مشکلات جزئی، محصول قابل تعمیر باشد.

در این بیانیه آمده است: “خوشبختانه، بخش پر جنب و جوشی در کشور ما برای خدمات تعمیر و تعمیرات شخص ثالث، از جمله مواردی که محصولات را برای تهیه قطعات یدکی برای اقتصاد دایره ای آدمخوار می کنند، وجود دارد.”

طبق این بیانیه، پس از عرضه در هند، این چارچوب به یک «تغییرگر بازی» برای پایداری محصول تبدیل خواهد شد و با فعال کردن تعمیرات شخص ثالث، به عنوان یک کاتالیزور برای ایجاد شغل از طریق Aatmanirbhar Bharat عمل خواهد کرد.

این کمیته شامل آنوپام میشرا، دبیر مشترک، دپارتمان امور مصرف کنندگان، قاضی پارامجیت سینگ دهلیوال، قاضی سابق پنجاب و دادگاه عالی هاریانا، رئیس سابق، کمیسیون رسیدگی به اختلافات مصرف کننده ایالتی، پنجاب، معاون GS Bajpai، دانشگاه ملی راجیو است. قانون گاندی، پاتیالا، پروفسور آشوک پاتیل، گروه حقوق مصرف کننده و عمل.

مطلب پیشنهادی:  گوشی تاشو پیکسل گوگل در تاریخ عرضه به‌روزرسانی بزرگی دریافت می‌کند

نمایندگانی از ذینفعان مختلف مانند ICEA، SIAM، فعالان مصرف کننده و سازمان های مصرف کننده نیز عضو هستند.

در این نشست، اعضا در مورد بهترین شیوه های بین المللی و اقدامات انجام شده توسط سایر کشورها و چگونگی گنجاندن آن در سناریوی هند بحث و گفتگو کردند.

حق تعمیر در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایالات متحده، انگلستان و اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته شده است.

در ایالات متحده، کمیسیون تجارت فدرال به تولیدکنندگان دستور داده است تا اقدامات غیرمنصفانه ضد رقابتی را اصلاح کنند و از آنها خواسته است که اطمینان حاصل کنند که مصرف کنندگان می توانند تعمیرات را خودشان یا از طریق یک آژانس شخص ثالث انجام دهند.

این وزارتخانه تاکید کرد که نخست وزیر نارندرا مودی ماه گذشته مفهوم جنبش LiFE (سبک زندگی برای محیط زیست) را در هند راه اندازی کرد. این شامل مفهوم استفاده مجدد و بازیافت محصولات مصرفی مختلف است.

«محصولی که قابل تعمیر نیست یا در معرض منسوخ شدن برنامه ریزی شده قرار می گیرد، یعنی. طراحی یک محصول با عمر مفید مصنوعی محدود، نه تنها تبدیل به زباله الکترونیکی می شود، بلکه مصرف کنندگان را مجبور به خرید محصولات جدید به دلیل عدم تعمیر برای استفاده مجدد از آن می کند.

این بخش گفت: “بنابراین محدود کردن تعمیرات محصول، مصرف کنندگان را مجبور می کند تا انتخابی آگاهانه برای خرید یک مدل جدید از آن محصول داشته باشند.”

با این حال، این اداره خاطرنشان کرد: مشاهده شده است که حق تعمیر به شدت در حال محدود شدن است و نه تنها تاخیر قابل توجهی در تعمیر وجود دارد، بلکه گاهی اوقات محصولات با هزینه بسیار بالا تعمیر می شوند.

مطلب پیشنهادی:  اولین فروشگاه های اپل در هند فروش ماهانه بیش از 100 میلیون تومان را ثبت کردند. هر کدام 22 کرور: گزارش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا