تکنولوژی

چگونه “انقلاب” هوش مصنوعی روزنامه نگاری را متزلزل می کند

روزنامه‌نگاران سال گذشته به شدت از چت ربات جدید هوش مصنوعی ChatGPT خواستند که ستون‌هایشان را بنویسد، و اکثر آنها به این نتیجه رسیدند که این ربات به اندازه کافی خوب نیست که بتواند شغل آنها را بگیرد. بیشتر.


اما بسیاری از مفسران بر این باورند که روزنامه‌نگاری در آستانه یک انقلاب است، جایی که تسلط بر الگوریتم‌ها و ابزارهای هوش مصنوعی که محتوا تولید می‌کنند، میدان جنگ کلیدی خواهد بود.


سایت خبری فناوری CNET ممکن است زمانی که سال گذشته بی سر و صدا یک برنامه هوش مصنوعی را برای نوشتن برخی از لیست های خود به کار گرفت، راه رو به جلو را اعلام کرد.


بعداً پس از اینکه سایت خبری دیگری متوجه شد که ربات اشتباهاتی مرتکب شده است، مجبور شد چندین تصحیح کند.


اما شرکت مادر CNET بعداً از تعدیل مشاغل، از جمله کارکنان تحریریه خبر داد – اگرچه مدیران انکار کردند که هوش مصنوعی پشت این اخراج‌ها بوده است.


غول نشر آلمانی، اکسل اسپرینگر، مالک پولیتیکو و روزنامه آلمانی بیلد، در میان عناوین دیگر، چندان خجالتی نیست.


ماتیاس دوپفنر، رئیس این گروه ماه گذشته به کارکنان گفت: «هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که روزنامه‌نگاری مستقل را بهتر از همیشه کند – یا به سادگی جایگزین آن شود.

مطلب پیشنهادی:  استعفای مدیریت ارشد WhatsApp India، Meta India پس از اخراج مگا


او با استقبال از ربات‌هایی مانند ChatGPT به‌عنوان یک «انقلاب» برای صنعت، از تغییر ساختاری خبر داد که شاهد «کاهش‌های قابل توجه» در تولید و تصحیح خواهد بود.


هر دو شرکت هوش مصنوعی را به عنوان ابزاری برای کمک به روزنامه نگاران تحت فشار قرار می دهند و می توانند به پیشرفت های اخیر در صنعت اشاره کنند.


“پردازنده کلمه Glorified”

در دهه گذشته، سازمان های رسانه ای به طور فزاینده ای از اتوماسیون برای کارهای معمولی مانند جستجوی الگوها در داده های اقتصادی یا گزارش نتایج شرکت استفاده کرده اند.


کسب‌وکارهایی که حضور آنلاین دارند وسواس زیادی به «بهینه‌سازی موتور جستجو» می‌دهند، که شامل استفاده از کلمات کلیدی در عنوان برای محبوب شدن توسط گوگل یا الگوریتم‌های فیس‌بوک و دیدن داستانی توسط بیشتر چشم‌ها می‌شود.


و برخی نیز الگوریتم‌های خود را توسعه داده‌اند تا ببینند کدام داستان‌ها با مخاطبانشان بیشتر طنین‌انداز می‌کنند و به آنها اجازه می‌دهند محتوا و تبلیغات را بهتر هدف قرار دهند – همان ابزارهایی که گوگل و فیسبوک را به غول‌های جهانی تبدیل کرده‌اند.


الکس کانوک، نویسنده کتاب مدیریت رسانه و هوش مصنوعی، می‌گوید که تسلط بر این ابزارهای هوش مصنوعی به تصمیم گیری در مورد اینکه کدام شرکت‌های رسانه‌ای در سال‌های آینده زنده خواهند ماند و کدام یک شکست خواهند خورد، کمک می‌کند.

مطلب پیشنهادی:  چین واشنگتن را به دنبال «هژمونی فناوری» متهم کرد


او گفت و استفاده از ابزار برای تولید محتوا باعث می شود برخی افراد شغل خود را از دست بدهند، اما نه در گزارش های تحلیلی یا با کیفیت.


او گفت: «در مورد خاص پایان مکانیکی‌تر روزنامه‌نگاری – گزارش‌های ورزشی، نتایج مالی – واقعاً فکر می‌کنم ابزارهای هوش مصنوعی جایگزین تحویل انسان‌ها می‌شوند و احتمالاً به طور فزاینده‌ای جایگزین آن می‌شوند.


همه تحلیلگران در این مورد اتفاق نظر ندارند.


مایک وولدریج از دانشگاه آکسفورد فکر می‌کند که ChatGPT، برای مثال، بیشتر شبیه یک «پردازنده کلمه جلالی» است و روزنامه‌نگاران نباید نگران باشند.


او در رویدادی که اخیرا توسط مرکز رسانه های علوم برگزار شد، گفت: «این فناوری به همان شیوه ای که صفحات گسترده جایگزین ریاضیدانان شد، جایگزین روزنامه نگاران خواهد شد – به عبارت دیگر، من فکر نمی کنم که چنین شود.


با این حال، او پیشنهاد کرد که کارهای پیش پا افتاده را می توان جایگزین کرد – قرار دادن او در همان صفحه با Connock.


“آزمایش ربات ها”

روزنامه نگاران فرانسوی ژان روگنتا و موریس دو رامبوتو به این سوال می پردازند که هوش مصنوعی تا چه حد برای کنترل روزنامه نگاران آماده است.

مطلب پیشنهادی:  زن وقت دکتر می گیرد، 1.5 میلیون روپیه در کلاهبرداری آنلاین از دست می دهد. 5 نکته ایمنی را بدانید


آنها خبرنامه ای به نام “Qant” منتشر می کنند که با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی نوشته و تصویر شده است.


ماه گذشته، آنها گزارشی 250 صفحه ای را نشان دادند که توسط هوش مصنوعی نوشته شده بود و جزئیات روندهای اصلی نمایشگاه فناوری CES در لاس وگاس را نشان می داد.


روگنتا گفت که آنها می‌خواستند «روبات‌ها را آزمایش کنند، آنها را به حد نهایی برسانند».


آنها به سرعت مرز را پیدا کردند.


هوش مصنوعی برای شناسایی گرایش‌های اصلی در CES تلاش کرد و نتوانست خلاصه‌ای درخور توجه یک روزنامه‌نگار ارائه کند. او همچنین از ویکی پدیا به صورت عمده دزدی کرد.


نویسندگان دریافتند که باید مدام مداخله کنند تا روند را در مسیر درست نگه دارند، بنابراین در حالی که برنامه ها به صرفه جویی در زمان کمک کردند، هنوز جایگزینی برای روزنامه نگاران واقعی نبودند.


روگنتا گفت روزنامه‌نگاران تحت‌تاثیر سندرم جایگزینی بزرگ فناوری قرار گرفته‌اند، اما من به آن اعتقادی ندارم.


«فقط روبات‌ها قادر به ایجاد مقاله نیستند. هنوز برخی از کارهای روزنامه نگاری وجود دارد که قابل واگذاری نیست.»


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا