کامپیوتر

چگونه رم را در مک و کامپیوتر آزاد کنیم

آیا کامپیوتر شما کند می شود، به خصوص زمانی که چندین برنامه و تب را همزمان اجرا می کنید؟ آیا با نرم‌افزارهای ویرایش پیچیده‌تر یا بازی‌های سخت‌تر مشکل دارد؟ سپس وقت آن است که در مورد RAM یا حافظه دسترسی تصادفی خود صحبت کنید و اینکه چگونه می توانید مقداری را آزاد کنید تا کارها به خوبی اجرا شود.

RAM یک نوع حافظه بسیار مهم است که رایانه شما برای مدیریت تمام کارهای فعال فعلی از آن استفاده می کند. به همین دلیل است که می‌توانید از پخش‌کننده موسیقی خود به برنامه Steam خود تغییر دهید، بدون اینکه مجبور باشید یکی یا دیگری را رها کنید – تا زمانی که رم کافی برای مدیریت همه آن‌ها دارید. اما اگر تعداد RAM شما کم است یا کارهای زیادی را به یکباره انجام می دهید، ممکن است با مشکل مواجه شوید. برای آزاد کردن سریع رم و رفع مشکلات خود چه کاری باید انجام دهید.

یک دست مرموز تیره که در شب روی لپ تاپ می نویسد.

اندرو بروکس/گتی ایماژ


نحوه پاک کردن رم در ویندوز

مرحله ی 1: کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید. اگر در وسط هیچ پروژه ای نیستید، یک راه اندازی مجدد سریع اغلب می تواند مشکلات جزئی RAM را برطرف کند. هم کامپیوترهای مک و هم رایانه‌های شخصی می‌توانند فعالیت پس‌زمینه‌ای از برنامه‌هایی که دیگر استفاده نمی‌کنید و مشکلات مشابهی که مقدار قابل‌توجهی از رم را می‌خورند که واقعاً نیازی به استفاده ندارد، داشته باشند. آنچه را که روی آن کار می کنید ذخیره کنید و رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید، سپس ادامه دهید تا ببینید آیا سرعت شما بهبود یافته است یا خیر.

گام 2: برنامه های غیر ضروری پس زمینه را خاموش کنید. بسیاری از برنامه‌ها و پردازش‌ها می‌توانند در پس‌زمینه اجرا شوند، جایی که ممکن است هیچ نشانه‌ای از در حال اجرا بودن آنها وجود نداشته باشد، حتی اگر RAM را اشغال می‌کنند. با استفاده از Task Manager در رایانه های شخصی می توانید تمام فعالیت ها، از جمله برنامه های پس زمینه را بررسی کنید. برنامه هایی را انتخاب کنید که در خدمت هدف نیستند و بستن آنها را انتخاب کنید.

مطلب پیشنهادی:  این بازی‌های کامپیوتری هستند که باعث می‌شوند مردم رم بیشتری بخرند

اگر تعدادی از برنامه‌ها را تنظیم کرده‌اید که در اولین ورود به سیستم به طور خودکار شروع به کار کنند، اکنون زمان خوبی است که آن لیست را بررسی کنید و ببینید آیا واقعاً همه آنها باید کار کنند یا می‌توانید برخی از آنها را از لیست حذف کنید.

مرحله 3: رم موجود خود را اورکلاک کنید. در برخی موارد، می‌توانید RAM را مانند CPU اورکلاک کنید. این روند کمی پیچیده است – شما باید یک خط پایه را تنظیم کنید، به صورت دستی اورکلاک کنید و پیشرفت خود را بدون بارگذاری بیش از حد رم به دقت بررسی کنید… و این واقعاً فقط در رایانه های شخصی امکان پذیر است. اگر علاقه مند هستید، راهنمای کاملی در مورد کارهایی که باید در اینجا انجام دهید، داریم.

مرحله 4: کش مرورگر خود را خالی کنید. کش مرورگر شما بسیاری از فایل‌های موقت را ذخیره می‌کند تا به سایت‌های خاصی کمک کند سریع‌تر بارگذاری شوند. این به طور مستقیم بر رم رایانه شما تأثیر نمی گذارد، اما بر میزان کارآمد استفاده مرورگرها از داده ها تأثیر می گذارد و زمانی که حافظه نهان بیش از حد پر شود، می تواند مانند تمام شدن رم عمل کند. خوشبختانه، مرورگرها راه‌هایی برای پاک کردن سریع حافظه پنهان در صورت نیاز، معمولاً در بخش ابزارها یا تنظیمات دارند.

مرحله 5: به مرورگر دیگری بروید. برخی از مرورگرها حافظه رم بیشتری نسبت به سایرین اشغال می‌کنند، در حالی که برخی از داده‌ها به طور موثرتری برای یک فرآیند ساده استفاده می‌کنند. اگر هنگام باز کردن بیش از حد تب ها همچنان با مشکل مواجه می شوید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که به مرورگر دیگری بروید. شما انتخاب های زیادی دارید، اما ما به شما پیشنهاد می کنیم با Opera شروع کنید، که ردپایی بسیار سبک دارد و به همان اندازه برای Mac و PC در دسترس است.

مطلب پیشنهادی:  گوگل از شما می خواهد که LastPass را کنار بگذارید و به کروم بروید

مرحله 6: افزونه های خود را بررسی کنید. برنامه‌های افزودنی و افزونه‌ها می‌توانند مهارت‌های جدیدی را به مرورگر شما اضافه کنند، ابزارهایی که می‌توانند کارها را آسان‌تر کنند، به شما در مدیریت رمزهای عبور کمک کنند، به شما امکان دسترسی سریع‌تر به محتوای خاص یا ادغام یک برنامه در مرورگر را بدهند. مشکل این است که بسیاری از برنامه‌های افزودنی از فرآیندهای پس‌زمینه برای نظارت و کار استفاده می‌کنند و همیشه هنگام استفاده از مرورگر روشن هستند. افزونه‌های زیادی نصب کنید و مرورگر شما با استفاده از رم دچار مشکل می‌شود. افزونه هایی را که در حال حاضر نصب کرده اید بررسی کنید و آنهایی را که واقعاً به آنها نیاز ندارید حذف کنید.

مرحله 7: برنامه ها و سیستم عامل خود را به روز نگه دارید. به‌روزرسانی‌ها فقط باگ‌ها را برطرف نمی‌کنند و ویژگی‌های جدیدی اضافه نمی‌کنند. آنها همچنین فرآیندهای خاصی را کارآمدتر می کنند و در بسیاری از موارد این به معنای استفاده از رم کمتر است. اجازه ندهید برنامه‌ها یا سیستم‌عامل شما برای مدت طولانی بدون به‌روزرسانی کند شوند—احتمالاً آن‌ها از RAM بیشتری نسبت به نیاز خود استفاده می‌کنند. به روز رسانی و راه اندازی مجدد در زمانی که زمان دارید.

نحوه پاک کردن رم در مک

MacOS گزینه‌های یکسانی برای آزاد کردن رم به عنوان رایانه شخصی ندارد – اورکلاک کردن رم در اینجا واقعاً یک گزینه نیست – اما بسیاری از توصیه‌ها ثابت هستند، بنابراین شما هنوز روش‌هایی برای امتحان دارید. بیایید به برخی از مهمترین آنها نگاه کنیم.

مرحله ی 1: برنامه های پس زمینه را ببندید. این ترفند بسیار شبیه به همان ترفند در رایانه است، اما در اینجا شما آن را انجام خواهید داد تنظیمات سیستم و با کمک نظارت بر فعالیت در مک با این کار می‌توانید تمام برنامه‌های در حال اجرا در مک خود را ببینید و برنامه‌هایی را که نیازی به خروج از آن ندارید، انتخاب کنید. به همین ترتیب، ممکن است بخواهید برنامه‌هایی را که برای راه‌اندازی در هنگام ورود تنظیم کرده‌اید، بررسی کنید، به خصوص اگر به آن‌ها نیاز ندارید.

مطلب پیشنهادی:  سال گذار ناخوشایند اینتل | گرایش های دیجیتال

گام 2: به مرورگر دیگری بروید. همانطور که در بالا ذکر شد، اپرا روی MacOS بسیار خوب کار می کند و اگر می خواهید تعداد زیادی تب را به طور همزمان باز کنید، می تواند جایگزین مفیدی باشد. همچنین سایر ترفندهای مرورگر که ذکر کردیم، مانند کاهش تعداد زیاد افزونه های در حال اجرا نیز در اینجا کمک کننده خواهد بود.

مرحله 3: دسکتاپ خود را تمیز کنید سیستم عامل ها راه های مختلفی برای دیدن آیکون ها و پوشه ها در صفحه شروع دسکتاپ شما دارند. خود میانبرها احتمالاً مشکل چندانی ندارند. اما گاهی اوقات بسیاری از آیکون ها و پوشه ها روی صفحه دسکتاپ شما – به خصوص در MacOS – ممکن است بیش از حد لازم رم را اشغال کنند و در عملکرد عادی اختلال ایجاد کنند. دسکتاپ را تا حد امکان تمیز نگه دارید و سعی کنید آن را فقط به چند آیکون و پوشه که از همه مهمتر هستند محدود کنید. از ذخیره خودکار فایل‌ها مستقیماً در دسک‌تاپ خودداری کنید: Mac این کار را با کارهایی مانند اسکرین‌شات انجام می‌دهد، اما می‌توانید آن را تغییر دهید.

مرحله 4: MacOS را به روز نگه دارید. افزایش بهره وری در طول زمان ارزش آن را دارد. اگر برای به روز رسانی به کمک نیاز دارید، در اینجا راهنمای ما در مورد نحوه به روز رسانی MacOS است.

در نهایت، برخی از کاربران رایانه شخصی (کاربران غیر مک) این گزینه را دارند که در صورت داشتن اسلات باز و تمایل به خرید رم جدید برای افزایش حافظه خود، رم خود را افزایش دهند. این یکی دیگر از راه حل های موثر در بسیاری از موارد است. اما هزینه‌ای نیز دارد، در حالی که گزینه‌های دیگر رایگان هستند، و برای کسانی که نمی‌خواهند دستگاه‌های خود را ارتقا دهند، در دسترس نیست.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا