تکنولوژی

چگونه زمین به بهشت ​​امروزی تبدیل شد؟

هسته درونی زمین، مگنتوسفر را نجات داد و آن را به سیاره ای قابل سکونت تبدیل کرد.

زمین ما تنها سیاره منظومه شمسی است که در آن حیات وجود دارد. تاکنون هیچ شرکت دیگری برای حیات در کل جهان کشف نشده است. اگرچه دانشمندان و محققان در تلاش برای یافتن احتمال وجود حیات در سیارات دیگر هستند، اما هنوز تایید نشده است. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا زمین با سایر سیارات منظومه شمسی متفاوت است؟ چه چیزی آن را به یک سیاره قابل سکونت تبدیل می کند؟ خوب! یک مطالعه دیرینه مغناطیسی اخیر پاسخ ها را پیدا می کند. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه روچستر، هسته جامد درونی زمین حدود 550 میلیون سال پیش شکل گرفت و میدان مغناطیسی خود را که توسط مقدار زیادی آهن مذاب در اطراف چرخانده بود، بازیابی کرد. آهن مذاب در 2800 کیلومتری زیر سطح زمین قرار دارد. این میدان مغناطیسی نامرئی است، اما برای وجود حیات روی زمین حیاتی است. این سیاره را در برابر جریان های تابش خورشید که به عنوان باد خورشیدی نیز شناخته می شود، محافظت می کند.

اما حدود 565 میلیون سال پیش، این وضعیت یکسان نبود. این مطالعه نشان می دهد که میدان مغناطیسی سیاره ما امروز به کمتر از ده درصد قدرت خود کاهش یافته است، اما درست قبل از انفجار کامبرین یا “بیگ بنگ بیولوژیکی” که پس از آن حیات چند سلولی در زمین ظاهر شد، قدرت خود را بازیافت.

این مطالعه که در Nature Communications منتشر شده است، به چندین تاریخ کلیدی در تاریخ هسته زمین اشاره می کند که منجر به تکامل زمین از یک جسم سیاره ای متروکه به مکانی قابل سکونت در جهان می شود. «هسته درونی بسیار مهم است. درست قبل از اینکه هسته داخلی شروع به رشد کند، میدان مغناطیسی در نقطه فروپاشی قرار داشت، اما به محض اینکه هسته داخلی شروع به رشد کرد، میدان دوباره تولید شد.” روچستر

مطلب پیشنهادی:  به‌روزرسانی واتس‌اپ: ویژگی جدید «مزاحم نشوید» به زودی برای تماس‌های از دست رفته ارائه می‌شود

محققان همچنین می گویند مریخ نیز زمانی میدان مغناطیسی داشت که به اندازه کافی قوی بود تا حیات وجود داشته باشد، اما به دلیل از دست دادن قدرت، به سیاره ای خشک و قابل سکونت تبدیل شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا