گجت

چین ممنوعیت هواوی و ZTE در کانادا را محکوم می کند و خطرات امنیتی را «بدون هیچ مدرک محکمی بی اساس» می داند.

پکن روز جمعه به کانادا به دلیل ممنوعیت غول های مخابراتی Huawei و ZTE از شبکه های 5G کانادا حمله کرد و نگرانی اتاوا در مورد خطرات امنیتی را “بی اساس” خواند و نسبت به تلافی جویانه هشدار داد.

اقدام مدتها در انتظار کانادا در روز پنجشنبه به دنبال ایالات متحده و دیگر متحدان کلیدی آمریکا و در بحبوحه مناقشه دیپلماتیک بین اتاوا و پکن بر سر بازداشت یکی از مدیران ارشد هوآوی بر اساس حکم ایالات متحده صورت گرفت که اکنون حل شده است.

ایالات متحده نسبت به پیامدهای امنیتی دسترسی شرکت های فناوری چینی به زیرساخت های مخابراتی که می تواند برای جاسوسی دولتی استفاده شود، هشدار داده است.

هواوی و پکن هر دو این اتهامات را رد کرده اند.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به بلوک 5G به خبرنگاران گفت: چین قاطعانه با این امر مخالف است و ارزیابی جامع و جدی را انجام خواهد داد.

طرف کانادایی این شرکت های چینی را به بهانه خطرات امنیتی بی اساس و بدون هیچ مدرک محکمی از بازار کانادا حذف کرده است.

وی افزود که پکن “تمام اقدامات لازم” را برای محافظت از شرکت های چینی انجام خواهد داد.

وی با متهم کردن دولت کانادا به آسیب جدی به حقوق و منافع مشروع شرکت‌های چینی، گفت: «این اقدام مغایر با اصول اقتصاد بازار و قوانین تجارت آزاد است.»

کانادا چندین سال است که فناوری 5G و دسترسی به شبکه را بررسی کرده است و بارها تصمیمی را که برای اولین بار در سال 2019 انتظار می رفت به تعویق انداخته است.

مطلب پیشنهادی:  TSMC می گوید یک ابزار پیشرفته ASML برای تولید تراشه در سال 2024 خواهد داشت

او پس از زندانی کردن دو کانادایی – دیپلمات مایکل کووریگ و تاجر مایکل اسپاور – در مورد موضوع مخابرات سکوت کرد. ایالت ها.

هر سه در سپتامبر 2021 پس از اینکه منگ با دادستان های ایالات متحده به اتهام کلاهبرداری به توافق رسید و به نبرد استرداد او پایان داد، آزاد شدند.

اما فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر صنعت کانادا، روز پنجشنبه با اشاره به “قصد ممنوعیت گنجاندن محصولات و خدمات هوآوی و زد تی ای در سیستم های مخابراتی کانادا”، 5G را اعلام کرد.

شامپاین گفت شرکت های مخابراتی کانادا “اجازه ندارند محصولات یا خدماتی را که امنیت ملی ما را به خطر می اندازد در شبکه های خود بگنجانند.”

او گفت: «فروشندگانی که قبلاً این تجهیزات را نصب کرده اند، باید استفاده از آن را متوقف کرده و آن را حذف کنند.

“بازیگران متخاصم”

هواوی در حال حاضر تجهیزات 4G را برای برخی از شرکت های مخابراتی کانادا تامین می کند.

بیشتر، اگر نگوییم همه، از استفاده از هوآوی در شبکه‌های بی‌سیم نسل پنجم (5G) خودداری کرده‌اند، که اتصالات آنلاین سریع‌تری را با ظرفیت داده بیشتر فراهم می‌کند. دیگران به ارائه دهندگان دیگر روی آورده اند در حالی که اتاوا با مسائل برخورد کرده است.

مارکو مندسینو، وزیر ایمنی عمومی کانادا، روز پنجشنبه در مورد “بسیاری از بازیگران متخاصم که مایل به استفاده از آسیب پذیری ها” در شبکه های مخابراتی هستند، هشدار داد.

ایالات متحده، استرالیا، بریتانیای کبیر، نیوزلند، ژاپن و سوئد قبلا استفاده از فناوری هواوی را در شبکه های 5G خود مسدود یا محدود کرده اند.

مطلب پیشنهادی:  Apple AR Glass وارد مرحله توسعه طراحی می شود تا در سال 2024 معرفی شود: گزارش

دولت ایالات متحده هواوی را به دلیل سابقه بنیانگذار و مدیر عامل آن، رن جونفی، مهندس سابق ارتش چین که پدر منگ است، یک تهدید امنیتی بالقوه می داند.

این نگرانی زمانی تشدید شده است که هواوی به یک رهبر جهانی در تجهیزات شبکه های مخابراتی و یکی از برترین سازندگان گوشی های هوشمند تبدیل شده است.

پکن همچنین در سال 2017 قانونی را تصویب کرد که شرکت های چینی را ملزم به کمک به دولت در امور امنیت ملی می کرد.

کندرا شافر، محقق سیاست فناوری در شرکت مشاوره Trivium China، به خبرگزاری فرانسه گفت که این تصمیم می تواند “هزینه بزرگی برای کانادا” باشد.

او افزود: «نه تنها ارائه‌دهندگان مخابرات محلی قبلاً روی تجهیزات هواوی سرمایه‌گذاری کرده‌اند، بلکه باز خواهند گشت و مجبور خواهند شد همه چیزهایی را که قبلاً نصب کرده‌اند را پاره کنند».


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا