تکنولوژی

کوالکام و انقلاب بازی های ویدیویی موبایل

بازار بازی‌های ویدیویی به پنج بخش تقسیم می‌شود: رایانه‌های شخصی و کنسول‌های قدیمی، دستگاه‌های همراه نوظهور – عمدتاً تلفن‌ها اما برخی تبلت‌ها – و ابر در حال ظهور. این چهار است، یک دقیقه دیگر به بخش پنج می‌رسم.

با نگاهی به این بخش ها، کوالکام بیشتر در دستگاه های تلفن همراه در حال ظهور حضور دارد. در عین حال، ارتباط جالبی با بخش ابری در حال ظهور دارد، با توجه به اینکه نمی‌توانید یک بازی را در فضای ابری انجام دهید مگر اینکه دستگاه مشتری داشته باشید – حداقل در حال حاضر. دستگاه مشتری ترجیحی یک گوشی هوشمند است زیرا تقریبا همیشه همراه شماست.

اکنون برای بخش پنجم: بازی VR، که بیشتر توسط Oculus Quest 2 متا احاطه شده است، که از فناوری Qualcomm نیز استفاده می کند.

بیایید در مورد کوالکام، تکامل بازی‌ها، و گلوگاه‌هایی که در حال حاضر مانع گسترش کنسول‌ها و رایانه‌های شخصی به دستگاه‌های موبایل بیشتر و فضای ابری می‌شوند – و روند بازی‌های ویدیویی صحبت کنیم.

سپس محصول هفته من را که مسلماً بهترین گوشی هوشمند بازی در بازار است، به پایان خواهیم رساند.

بازی های کنسولی

این قدیمی ترین شکل بازی ویدئویی در مقیاس بزرگ است. من می گویم “بازار گسترده” زیرا بازی های ویدیویی وجود داشت که می توانستید روی مین فریم بازی کنید، اما فقط تعداد کمی از مردم می دانستند چگونه آنها را بازی کنند و برای انجام آن به مین فریم دسترسی داشتند. بازی های کنسولی دارای چندین مزیت پشتیبانی هستند، اما برخی از معایب حیاتی نیز دارند.

نکته مثبت این است که سخت افزار تخصصی است و تا زمانی که آن نسخه از کنسول پشتیبانی می شود، تمام وصله ها و به روز رسانی ها توسط سازنده کنسول انجام می شود. به طور کلی، در صورت استفاده از بازی‌های تایید شده (که امروزه اغلب دانلود می‌شوند) لازم نیست نگران بدافزار باشید و می‌توانید مطمئن باشید که هر عنوان فعلی به خوبی روی کنسول فعلی پخش می‌شود. سخت افزار مقرون به صرفه است – معمولاً برای شروع کار کمتر از 500 دلار است – و می توانید از یک صفحه تلویزیون مناسب استفاده کنید، بنابراین به یک مانیتور گران قیمت نیاز ندارید.

نکته منفی این است که کنسول بازی فقط بازی می کند. احتمالاً با شما نیست مگر اینکه در خانه باشید زیرا بردن آن در تعطیلات کمی دردناک است و موفق باشید در هنگام سفر با کنسول در ماشین یا هواپیما بازی کنید. این با کنسول‌هایی مانند Nintendo Switch جبران می‌شود که امکان بازی‌های موبایلی را فراهم می‌کنند، اما معمولاً مخاطبان جوان را هدف قرار می‌دهند.

بنابراین کنسول‌ها برای بازی عالی هستند، اما به اندازه کافی انعطاف‌پذیر یا قابل حمل نیستند که به نظر می‌رسد بیشتر آن‌ها می‌خواهند بازی کنند. اما اگر اتاقی دارید و هیچ کس دیگری نمی خواهد در حین بازی از تلویزیون استفاده کند، خوب است که در خانه با تلویزیون بازی کنید.

بازی های کامپیوتری

بازار بازی های رایانه شخصی واقعاً بعد از ویندوز 95 شروع به کار کرد زیرا این سیستم عامل با بازی های گنجانده شده عرضه شد. این بخش دارای مجموعه ای متفاوت از مزایا و معایب است.

مطلب پیشنهادی:  تجزیه و تحلیل - موضوعات "دوستانه" متا به یک اینترنت خصمانه وارد می شود

از مزایا می توان به قابلیت بازی و کار همزمان اشاره کرد و رایانه های شخصی در دو صورت دسکتاپ و لپ تاپ عرضه می شوند که هم تنوع سخت افزاری بیشتر و هم تحرک بیشتری را نسبت به اکثر کنسول ها امکان پذیر می کند. بازی هایی که از صفحه کلید و ماوس استفاده می کنند معمولاً با رایانه بهتر کار می کنند، اما اغلب می توانید در صورت نیاز از کنترلرهای بازی نیز استفاده کنید. شما می توانید یک دسکتاپ سفارشی بسازید که خود یک نماد وضعیت برای سایر گیمرها باشد و راه خود را به سمت یک مزیت رقابتی قوی تر بخرید.

نقاط ضعف رایانه های شخصی این است که پلتفرم های بازی معمولاً گران هستند. شما به راحتی می توانید بیش از 5000 دلار را در یک پلتفرم برتر بازی تخته کاهش دهید. بازی در لپ تاپ می تواند منجر به نیاز به استفاده از نمایشگر کوچکتر و کاهش عمر باتری شود. لپ‌تاپ‌های گیمینگ نیز می‌توانند به اندازه دسکتاپ‌های بازی با تجهیزات کامل هزینه داشته باشند. حتی اگر رایانه‌های شخصی‌مان را بیشتر از بسیاری از کنسول‌ها با خود حمل می‌کنیم، اما ممکن است وقتی می‌خواهیم بازی کنیم، آنها را همراه خود نداشته باشیم. آنها معمولا بزرگ هستند، که استفاده از آنها را در هواپیما یا ماشین دشوارتر می کند.

به نظر من بازی در لپ‌تاپ‌ها از نظر اندازه نمایش بسیار محدود است و نمی‌خواهم اغلب از آنها استفاده کنم. من بیشتر روی یک دستگاه بازی دسکتاپ سفارشی با صفحه نمایش بزرگ 49 اینچی Dell بازی می کنم.

بازی های موبایل

این جایی است که کوالکام وارد می شود و سریع ترین بخش در حال رشد است. مزایا و معایبی نیز دارد.

مزایا مربوط به در دسترس بودن و انعطاف پذیری است. مانند بازی های رایانه شخصی، می توانید از تلفن هوشمند برای کارهای بیشتری نسبت به بازی استفاده کنید و می توانید چند کار را انجام دهید. تلفن هوشمند همیشه متصل است، که می تواند منجر به تجربه اتصال بهتری شود. مردم گوشی‌های هوشمند خود را با خود حمل می‌کنند تا بتوانند در هر کجا که هستند، و اغلب در جایی که رایانه یا کنسول قابل اجرا نیست، مانند زمانی که در صف ایستاده‌اند، بازی کنند. عناوین به طور مداوم در طول زمان بهبود می یابند و ثروت بازی های موبایل می تواند به چیزی نزدیک شود که در یک کنسول یا حتی برخی از بازی های رایانه شخصی می بینید.

نکات منفی این است که گوشی‌های هوشمند عموماً برای اتصال طراحی شده‌اند، نه برای بازی، و یک تلفن هوشمند غیر بازی، حتی اگر آخرین و قدرتمندترین پردازنده کوالکام اسنپدراگون را داشته باشد، احتمالاً هنگام استفاده برای بازی، سرعت خود را خیلی سریع کاهش می‌دهد. زیرا تلفن نمی‌تواند گرمای تولید شده را به اندازه کافی دفع کند. بهره وری معمولاً برای تحرک معامله می شود. اندازه صفحه نمایش بسیار کوچک است (اما می توان آن را با نمایشگرهای نصب شده در سر جبران کرد) و صفحه نمایش کوچک نیز یک سطح کنترل است (اما با نمایشگر نصب شده روی سر می تواند به یک کنترل کننده اختصاصی تبدیل شود).

مطلب پیشنهادی:  Coinbase، Gemini به MetaMask - کلاهبرداران کریپتو از وب سایت های جعلی برای کلاهبرداری از مشتریان استفاده می کنند.

به طور کلی، تلفن‌های هوشمند به ابزار و قابلیت‌های بازی رایانه‌های شخصی و کنسول‌ها نزدیک می‌شوند، اما هنوز به دلیل عدم وجود نمایشگرهای روی سر محدود هستند و عموماً مردم را مجبور می‌کند تا با نمایشگرهای تلفن با توانایی بسیار کمتری بازی کنند. کوالکام در این تلاش سخت تلاش می‌کند، تورنمنت‌های بازی را با جوایز مناسب تامین مالی می‌کند و پلتفرم‌های پرچمدار اسنپدراگون 8 و 8+ را برای برآوردن نیازهای گیمرها به سختی تحت فشار قرار می‌دهد.

بازی های ابری

این مورد توسط سرویس‌هایی مانند GeForce Now انویدیا برجسته می‌شود که نسخه‌های ابری رایانه‌های شخصی بازی با عملکرد بالا را در اختیار گیمرهای راه دور قرار می‌دهد.

مزایا این است که با هر دستگاهی که می تواند به عنوان مشتری از آن استفاده شود، عملکرد مناسبی در سطح رایانه شخصی دارید. این سرویس‌ها تمایل دارند بازی‌هایی را که برای رایانه‌های شخصی طراحی شده‌اند، ترجیح دهند، اما بسته به رابط کنترلر، می‌توان آن‌ها را از طریق گیرنده‌هایی مانند Shield خود انویدیا یا روی تلفن هوشمند بازی کرد. این سرویس ها بیشترین انعطاف را از نظر سخت افزاری و کمترین هزینه را برای معرفی بازی های سطح بالا ارائه می دهند.

نقاط ضعف این است که آنها بسیار به شبکه وابسته هستند، به این معنی که شما احتمالاً نمی توانید از این سرویس در هواپیما یا کشتی کروز که پهنای باند شبکه کم و تأخیر بسیار زیاد است استفاده کنید. شما باید یک هزینه ماهانه بپردازید؛ شما مالک این سرویس نیستید و ممکن است سرویس بازی مورد نظر شما را نداشته باشد.

با این حال، بازی ابری احتمالاً آینده نهایی بازی را نشان می دهد. ما هنوز زیرساخت شبکه را نداریم که بتوانیم آن را مسلط کنیم.

بازی های واقعیت مجازی

در حالی که بازی‌های PC VR وجود دارد، محدودیت‌های نیاز به رایانه شخصی و اتصال آن با کابل، محبوبیت این رویکرد را محدود کرده است. در حال حاضر، محبوب ترین پلتفرم بازی VR، Oculus Quest 2 متا است.

از مزایای آن این است که قابل حمل است و نیازی به اتصال ندارد. بازی‌ها، به‌ویژه آن‌هایی که شامل حرکت هستند، سرگرم‌کننده هستند و بازی کردن آنها بسیار آسان است. شما می توانید این را در حالی که در ماشین یا هواپیما هستید پخش کنید، و می توانید فیلم ها را به صورت خصوصی روی آن تماشا کنید، درست مانند یک نمایشگر نصب شده روی سر در رایانه یا تلفن هوشمند خود. مانند یک کنسول بازی، شما دارای کنترلرهای اختصاصی هستید و برای شروع کمتر از 400 دلار است.

نقاط ضعف این است که انتظارات بازی VR از سخت افزار بالاتر است. رزولوشن ها کمتر از آنچه مردم انتظار دارند و محتوای بازی محدود است. مردم اغلب به دلیل استفاده از فناوری که مقاومت در برابر پذیرش ایجاد می کند مورد تمسخر قرار می گیرند. در حال حاضر چیز زیادی در راه بازی های ابری وجود ندارد، و متا به نظر می رسد که با یک میلیارد دلار ناپایدار در ماه برای ساخت این تجربه هزینه می کند، و اگر متا شکست بخورد، کسی برای تصمیم گیری وجود ندارد.

بازی‌های واقعیت افزوده نیز وجود دارند، همانطور که توسط بازی‌هایی مانند Pokémon Go برجسته شده است، اما این هنوز بسیار محدود است و وعده این نوع بازی، همانطور که توسط ویدیوی قدیمی HP Roku’s Reward مشخص شده است، هرگز در تولید محقق نشد.

مطلب پیشنهادی:  لورال اوهارا فضانورد ناسا و خدمه پس از یک ماموریت 6 ماهه در ایستگاه فضایی سالم به زمین بازگشتند.

خلاصه کردن

بازی‌های کنسولی و رایانه‌های شخصی همچنان ادامه دارد، اما به نظر می‌رسد رشد واقعی در بازی‌های موبایلی است، با توجه به سرعت رشد و راحتی نسبتاً مناسب آن. با این حال، اندازه صفحه نمایش تلفن همراه و این واقعیت که برای تجربه یک بازی واقعا قدرتمند با موبایل به یک گوشی بازی نیاز دارید، مانع این امر می شود. با نمایشگر نصب شده روی سر، بازی های موبایلی پتانسیل بسیار بیشتری دارند، اما این نمایشگرها هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرند، که تاثیر آنها را کاهش می دهد.

بازی‌های واقعیت مجازی پتانسیل زیادی دارد که محقق نشده است و، من انتظار دارم، آینده بلندمدت بازی در فضای مجازی خواهد بود، اما ممکن است در یک دهه یا بیشتر به آن نرسیم زیرا هنوز به رابط‌های انسان و ماشین بهتری برای رسیدن به انتظارات مصرف‌کنندگان نیاز داریم. شبیه هولدک

در نتیجه، بازی ها در حال حرکت هستند. بازی‌های کنسولی و رایانه‌های شخصی هنوز هم بازارهای مناسبی هستند، اما بازی‌های موبایلی سریع‌تر در حال رشد هستند و این پتانسیل را دارند که تا پایان دهه جایگزین هر دو شود. در حال حاضر، کوالکام در هر دو بازی موبایل و VR موقعیت خوبی دارد و آن را در موقعیت مناسبی قرار می دهد تا به تعریف آینده بازی کمک کند.

ما به زودی خواهیم دید که چگونه این همه بازی می کند.

محصول فناوری هفته

گوشی هوشمند گیمینگ Black Shark 5 Pro شیائومی

بهترین گوشی هوشمند گیمینگ موجود در بازار در حال حاضر احتمالا Black Shark 5 Pro است.

این دستگاه از آخرین پردازنده اسنپدراگون 8 استفاده می کند، دارای باتری عظیم 4550 میلی آمپر ساعتی با بیش از 1200 چرخه شارژ، نرخ تجدید 144 هرتز، خنک کننده مایع و سیستم دوربین سه گانه 108 مگاپیکسلی است. قیمت اولیه 799 دلاری آن را به ارزش مناسبی تبدیل می کند، اگرچه شخصاً 100 دلار بیشتر می پردازم و مدل مجهزتر 12 گیگابایتی + 256 گیگابایتی را دریافت می کنم.

گوشی‌های هوشمند بازی سری Black Shark 5

گوشی هوشمند گیمینگ سری 5 Black Shark / اعتبار تصویر: Black Shark


یکی دیگر از ویژگی های متمایز این است که دارای محرک های فیزیکی برای گیم پلی است که آن را بسیار سریع تر از محرک های مبتنی بر صفحه نمایش می کند، که برای بازی های تیراندازی اول شخص (FPS) رقابتی بسیار مهم است. من قبلا یک گوشی شیائومی داشتم و تحت تاثیر کیفیت این شرکت قرار گرفتم.

این گوشی در دو رنگ سفید و مشکی موجود است. من نسخه مشکی را ترجیح می دهم. اما چیزی که این دستگاه را متمایز می‌کند، خنک‌کنندگی بسیار زیاد است که پردازنده را از انقباض نگه می‌دارد، محرک‌های مکانیکی، بهترین پردازنده کوالکام و باتری بزرگ.

از دیگر ویژگی های آن می توان به صفحه نمایش 6.7 اینچی OLED، HDR 10+، نسبت کنتراست 5 میلیون به 1 و صفحه نمایش حساس به فشار دو ناحیه ای اشاره کرد. Black Shark 5 Pro هیولایی از یک تلفن بازی است – و محصول هفته من است.

نظرات بیان شده در این مقاله متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات شبکه خبری ECT نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا