موبایل

گلکسی واچ 5 بزرگترین مشکل من با سامسونگ را حل نمی کند

جدیدترین ساعت‌های هوشمند سامسونگ – گلکسی واچ 5 و واچ 5 پرو – به‌تازگی معرفی رسمی خود را انجام دادند و حسگر دمایی کاملاً جدیدی را به نمایش گذاشتند که اپل را شکست داد. اما چند تغییر مهم دیگر نیز وجود دارد. ظرفیت باتری و سرعت شارژ نیز افزایش یافته است. به عنوان یک شگفتی شیرین، پد شارژ در نهایت استاندارد USB-C را در بر می گیرد. به سال 2022، سامسونگ خوش آمدید!

قیمت درخواستی نیز خیلی پایین نیست، حداقل برای Galaxy Watch 5 سطح پایه. با این حال، به محض اینکه دوباره به برگه مشخصات نگاه کردم، نظرم تغییر کرد.

Samsung Galaxy Watch 5.
اندرو مارتونیک/روندهای دیجیتال

شارژ بی سیم بر اساس WPC. اینها حرف هایی بود که نظرم را عوض کرد. به طور خلاصه، این خبر بدی برای سازگاری شارژ بی‌سیم است، خواه مصرف برق از تلفن شما باشد یا دیگر لوازم جانبی شارژ بی‌سیم غیرسامسونگ. و متاسفانه چیز جدیدی نیست.

مشکل شارژ شدن سامسونگ

چند هفته پیش شروع به آزمایش سرعت شارژ یک گوشی هوشمند کردم. افراد مورد آزمایش گلکسی واچ 4 کلاسیک و گلکسی اس 22 اولترا بودند. کند بود، اما خوشحالم که می‌توانم ساعت هوشمند را به‌صورت بی‌سیم معکوس شارژ کنم فقط با استفاده از تلفنم، یک گزینه است.

خیلی زود فهمیدم که «گزینه» تنها در صورتی وجود دارد که در اکوسیستم قفل شده باشم. وقتی ساعت هوشمند سامسونگ خود را روی شیائومی 12 پرو و ​​وان پلاس 10 پرو گذاشتم، با وجود اینکه گوشی ها از شارژ بی سیم معکوس پشتیبانی می کنند، هیچ اتفاقی نیفتاد. نکته جالب این است که هر دو گوشی می توانند سایر گوشی های سامسونگ و هدست های گلکسی را به صورت بی سیم شارژ کنند.

مطلب پیشنهادی:  آیا Google Pixel 7a جک هدفون دارد؟
شارژ Galaxy Watch 4 با Galaxy S22 Ultra
ندیم سرور / DigitalTrends

در مورد لوازم جانبی شارژ بی سیم هم همینطور است. وقتی گلکسی واچ 4 را روی پد شارژ سامسونگ قرار دادم، به خوبی شارژ شد. با این حال، زمانی که ساعت را روی یک پد شارژ دارای گواهی Qi شخص ثالث قرار دادم، هیچ انتقال شارژی وجود نداشت.

یک نسل رقت انگیز دیگر

Samsung Galaxy Watch 5 این روند ناامیدکننده ناسازگاری را ادامه می دهد. درست مانند گلکسی واچ 4، سری گلکسی واچ 5 نیز به شارژ بی سیم مبتنی بر WPC محدود شده است. سامسونگ همچنین توضیح نمی دهد که چگونه از نظر فنی با استاندارد جهانی شارژ بی سیم Qi تفاوت دارد.

اگر به برگه مشخصات هر پوشیدنی صوتی سامسونگ مانند گلکسی بادز 2 نگاه کنید، به «شارژ بی‌سیم دارای گواهی Qi» اشاره شده است. همانطور که انتظار می رفت، این پوشیدنی صوتی را می توان با استفاده از هر شارژر بی سیم شخص ثالث دارای گواهی Qi شارژ کرد.

گلکسی واچ 4 با گلکسی بادز 2 و شیائومی 12 پرو
ندیم سرور / DigitalTrends

حتی تلفن غیر سامسونگ شما با پشتیبانی از اشتراک‌گذاری برق بی‌سیم نیز این کار را انجام می‌دهد. گلکسی بادز خود را با Galaxy S22 Ultra، Xiaomi 12 Pro و OnePlus 10 Pro شارژ کردم – و همه چیز خوب بود. این مشکلات تنها زمانی رخ می‌دهند که پوشیدنی صوتی سامسونگ را با پوشیدنی مچ آن جایگزین کنید.

چرا گلکسی واچ 5 را محدود کنیم؟

صادقانه بگویم، من هیچ نظری ندارم. یک صفحه توضیح رسمی سامسونگ برای Wireless PowerShare فقط اشاره می‌کند که “ممکن است با لوازم جانبی خاص، کاورها و سایر دستگاه‌های برند کار نکند.” این که چرا چنین است یک راز باقی مانده است.

Samsung Galaxy Watch 5.
اندرو مارتونیک/روندهای دیجیتال

منبع رسمی جداگانه‌ای که جزئیات سازگاری Wireless PowerShare را شرح می‌دهد، اشاره می‌کند که این ویژگی با “اکثر” دستگاه‌های دارای گواهی Qi کار می‌کند. اما این هشدار به زودی منتشر می شود. “این ویژگی ممکن است با برخی از موارد، لوازم جانبی یا دستگاه های شخص ثالث کار نکند.”

مطلب پیشنهادی:  هر برنامه، وب‌سایتی که با پسوردهای آیفون شما کار می‌کند

در اینجا یک صفحه پشتیبانی دیگر وجود دارد که محدودیت را بدون هیچ توضیحی بیان می کند، همانطور که در تصویر زیر می بینید:

محدودیت اشتراک برق بی سیم

این صفحه پشتیبانی قدیمی اشاره می‌کند که Wireless PowerShare فقط در «دستگاه‌های دارای گواهی WPC Qi» در دسترس است. شاید این پاسخ درست باشد، اما باز هم سامسونگ در توضیح جزئیات فنی پشت این محدودیت مردد است.

تنها توضیح قابل قبول در اینجا این است که سامسونگ برخی از تنظیمات شارژ بی‌سیم اختصاصی را به سری گلکسی واچ معرفی کرده است و اطمینان حاصل می‌کند که این تنظیمات فقط توسط تجهیزات خود سامسونگ یا دستگاه‌های دارای گواهی WPC-Qi قابل استفاده هستند. اما وضعیت در مورد لوازم جانبی شارژ شخص ثالث نیز کاملاً واضح نیست.

طبیعتا بسیاری از کاربران ساعت هوشمند گلکسی از این موضوع چندان راضی نیستند.

محاصره غیرقابل توضیح

یک صفحه پشتیبانی سامسونگ اشاره می کند که “عملکرد شارژ بی سیم سریع ممکن است محدود باشد و ممکن است در شارژرهای بی سیم سریع به درستی کار نکند” بدون گواهی WPC (Qi). با این حال، چیزهای بیشتری در تصویر وجود دارد.

Samsung Galaxy Watch 5 Pro.
اندرو مارتونیک/روندهای دیجیتال

صفحه پشتیبانی می افزاید: «به طور خاص، شارژر شما باید برای شارژ بی سیم سریع سامسونگ در دسته گواهینامه WPC گواهی داشته باشد، و شارژ سریع ممکن است برای شارژرهای تأیید نشده محدود باشد». به طور خلاصه، دستگاه شارژ بی‌سیم Qi شما نیز باید دارای گواهی سامسونگ باشد تا بتواند بدون هیچ خطری تجهیزات سامسونگ را به درستی شارژ کند.

برای وضوح، سامسونگ موارد زیر را اضافه می کند: “اگر می خواهید از ویژگی شارژ بی سیم سریع در شارژر بی سیم مجاز سامسونگ استفاده کنید، لطفاً قبل از استفاده تأیید کنید که شارژر شما دارای گواهی WPC(Qi) و گواهینامه سریع بی سیم سامسونگ است.”

مطلب پیشنهادی:  طراحی OnePlus 11R قبل از عرضه در 7 فوریه در هند فاش شد: گزارش

هیچ توضیح رسمی در مورد خطرات استفاده از شارژرهای دارای گواهی Qi شخص ثالث و اینکه چرا آنها با ساعت‌های هوشمند مانند گلکسی واچ 5 به خوبی کار نمی‌کنند وجود ندارد. از لوازم جانبی خود و نگه داشتن کاربران در یک اکوسیستم.

اپل تفاوتی ندارد اما…

اگر فکر می‌کردید سامسونگ تنها برندی است که ساعت هوشمند خود را پشت محدودیت‌های عجیب قفل کرده است، به اپل واچ نگاه نکنید. از نظر فنی با Qi سازگار است، اما از تجهیزات شارژ بی سیم دارای گواهی جهانی Qi پشتیبانی نمی کند.

Samsung Galaxy Watch 5 و Galaxy Watch 5 Pro.
جو مارینگ/روندهای دیجیتال

درست مانند سامسونگ، رویکرد اپل نیز منحرف است. AirPods و iPhone شما را می توان با استفاده از پد شارژ Qi شارژ کرد، اما نه از Apple Watch. برای ساعت هوشمند خود به یک شارژر رسمی اپل یا یک شارژر بی سیم دارای گواهی اپل از برندهایی مانند بلکین نیاز دارید.

به هر حال، اپل یا از فروش لوازم جانبی خود یا از طریق حق امتیاز کسب درآمد می کند. به نظر می رسد سامسونگ نیز همین مراحل را دنبال می کند، اما یک تفاوت وجود دارد.

بر خلاف اپل، که دارای برنامه پررونق “ساخته شده برای اپل” است که شامل چندین برند است که تجهیزات مورد تایید اپل را تولید می کنند، سامسونگ به این تنوع نزدیک نمی شود. علیرغم همه صحبت هایی که در مورد آینده ای پایدار وجود دارد، برندهایی مانند سامسونگ و اپل نمی توانند مشکلاتی را که سال ها پیش می توانستند حل شوند، کنار بگذارند.

اجبار مصرف کنندگان به خرید تجهیزات تایید شده نه تنها فشار بیشتری بر کیف پول آنها وارد می کند، بلکه به مشکل زباله های الکترونیکی نیز می افزاید. گلکسی واچ 5 یک فرصت از دست رفته دیگر است – فرصتی که یک ویژگی راحت را به یک پول نقد بی شرمانه با نتایج ناامیدکننده برای مصرف کنندگان تبدیل می کند.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا