تکنولوژی

گنج 165 میلیارد دلاری اپل سراب های M&A را ایجاد می کند

کندی رشد شرکت اپل و ترازنامه غنی از پول نقد بار دیگر به این گمانه زنی دامن می زند که با ارزش ترین شرکت جهان در آستانه خرید بزرگ است.

شرکت غول سرگرمی والت دیزنی اخیراً به فهرست بلندبالایی از اهداف بالقوه خرید ملحق شده است که در طول سال‌ها رشد کرده و شامل Netflix Inc.، Tesla Inc.، Peloton Interactive Inc. و Sonos Inc. همه آنها یک چیز مشترک دارند: هرکسی که شرط ببندد اپل تا به حال آنها را بخرد، به شدت ناامید شده است.

کوین والکوش، مدیر پورتفولیوی در Jensen Investment Management می‌گوید: «اگر فکر می‌کنید کاتالیزور کلیدی برای سرمایه‌گذاری یک خرید بزرگ است، احتمالاً ارزش کسب‌وکار را از دست می‌دهید. “این یک شرط بندی با احتمال کم است.”

اپل برخلاف شرکت های همتا مانند مایکروسافت به دلیل اجتناب از خریدهای غیرمعمول شناخته شده است. و Amazon.com Inc.، که علیرغم بررسی های بیشتر از سوی تنظیم کننده ها، همچنان به معاملات خود ادامه می دهند. در عوض، اپل خرید استارت آپ های کوچک را برای تقویت تلاش های خود در بازارهای جدید ترجیح می دهد، حتی اگر این تلاش ها سال ها طول بکشد تا به ثمر بنشیند.

با عملکرد بهتر سهام اپل در سال 2023، بعید به نظر می رسد که سازنده آیفون استراتژی های خود را تغییر دهد. این سهام در سال 2023 25 درصد افزایش یافته است و برای دومین سال متوالی از همتایان خود که دارای ارزش بالا هستند، بهتر عمل کرده است. در طول دو دهه گذشته، اپل به طور متوسط ​​39 درصد بازده سالانه با احتساب سود سهام داشته است. S&P 500 در مقایسه با 10 درصد قرار دارد.

مطلب پیشنهادی:  ناظر رقابت آلمان نظارت خود بر اپل را افزایش می دهد

ارزش سهام در روز پنجشنبه 0.8 درصد کاهش یافت.

گرگ آبلا، مدیر اجرایی Investment Partners Asset Management که سهام را در اختیار دارد، گفت: «انجام ندادن معامله بزرگ بر آنها تأثیری نداشته است، و اگر خراب نشد، آن را تعمیر نکنید». من خوشحالم که اپل نظم و انضباط زیادی در این زمینه دارد.”

بزرگترین خرید اپل در تاریخ خود، خرید 3 میلیارد دلاری Beats Music و Beats Electronics در سال 2014 بود. خرید آتی مایکروسافت از سازنده بازی های ویدیویی Activision Blizzard، 69 میلیارد دلار ارزش دارد.

حتی با وجود اینکه انتظار می‌رود رشد درآمد اپل در سال مالی 2023 به میزان 2 درصد کاهش یابد، به نظر می‌رسد که این شرکت در بخش خرید حتی کمتر عمل کرده است. این شرکت در سال مالی 2022، 306 میلیون دلار برای خریدهای تجاری هزینه کرد که نسبت به 1.5 میلیارد دلار در سال مالی 2020 کاهش یافته است. در سه ماهه آخر گزارش شده، اپل این آیتم را در صورت های مالی خود حذف کرد که چنین فعالیتی را به خود اختصاص می داد.

اپل به جای خرج کردن پول در معاملات، بیشتر نقدینگی مازاد خود را از طریق بازخرید سهام و سود سهام به سهامداران باز می گرداند. این هزینه ها در سال مالی 2022 بیش از 100 میلیارد دلار بود و تا 31 دسامبر همچنان 165 میلیارد دلار پول نقد، معادل های نقدی و اوراق بهادار قابل فروش داشت.

برای لوگان پرک، تحلیلگر ادوارد جونز، اپل با خریدهای کوچکتر و تدریجی آنقدر موفق بوده است که معامله بزرگتر نگرانی های زیادی را ایجاد می کند.

مطلب پیشنهادی:  پیش بینی های نشت و راه اندازی بنچمارک اسنپدراگون 8 نسل 4: هر آنچه که باید بدانید

پورک در مصاحبه‌ای گفت: «اگر اپل سعی کند نوعی معامله بزرگ را انجام دهد که خارج از چرخ‌خانه‌اش باشد – مکمل هم نیست، اما واقعاً داستانش را تغییر می‌دهد – من را نگران می‌کند.» “این به قدری خارج از مسیر عادی شماست که باید دلیل آن را بپرسید.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا