تکنولوژی

یک آتشفشان منفجر می شود و یک ستون عظیم از آب را به آسمان منفجر می کند! ناسا تاثیر بزرگ بر زمین را توضیح می دهد

ناسا گفت بخار آب پرتاب شده از آتشفشان Hunga Tonga-Hunga Ha’apai به استراتوسفر ممکن است تأثیر گرمایی بر میانگین دمای جهانی زمین داشته باشد.

آیا می دانستید که فوران های آتشفشانی می توانند ستون هایی از بخار آب را به داخل استراتوسفر منفجر کنند؟ بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط ناسا زمین، آتشفشان Hunga Tonga-Ha’apai در 15 ژانویه فوران کرد و ستونی از بخار آب را به استراتوسفر پرتاب کرد. ناسا همچنین توصیه می کند که این بخار آب ممکن است یک اثر گرمایش موقت و کوچک بر میانگین دمای جهانی زمین داشته باشد. هنگامی که آتشفشان هونگا تونگا-هونگا هااپای در 15 ژانویه فوران کرد، ستونی از بخار آب را به استراتوسفر پرتاب کرد. این بخار آب اضافی، همانطور که توسط ماهواره Aura’s @NASA شناسایی شده است، ممکن است یک اثر گرمایش موقت و کوچک بر میانگین دمای جهانی زمین داشته باشد.

مقدار عظیم بخار آب منتشر شده در جو، همانطور که توسط ابزار مایکروویو اندام ناسا شناسایی شده است، ممکن است باعث شود سطح زمین به طور موقت گرم شود. در توضیح این حادثه، ناسا در گزارشی گفت: «زمانی که آتشفشان هونگا تونگا-هونگا هااپای در 15 ژانویه فوران کرد، سونامی را در سراسر جهان آغاز کرد و یک انفجار صوتی ایجاد کرد که دو بار کره زمین را دور زد. فوران زیر آب در سراسر اقیانوس آرام جنوبی همچنین توده عظیمی از بخار آب را به داخل استراتوسفر زمین منفجر کرد که برای پر کردن بیش از 58000 استخر در اندازه المپیک کافی بود. مقدار بخار آب به تنهایی می تواند به اندازه ای باشد که به طور موقت بر میانگین دمای جهانی زمین تأثیر بگذارد.

مطلب پیشنهادی:  سازنده گوشی های هوشمند Lava Eyes India Venture با شریک چینی

در این مطالعه که در Geophysical Research Letters منتشر شده است، لوئیس میلان، دانشمند جوی در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در جنوب کالیفرنیا و همکارانش تخمین می زنند که فوران تونگان حدود 146 تراگرم (1 تراگرم برابر با یک تریلیون گرم) بخار آب را به زمین فرستاد. استراتوسفر زمین – برابر با 10 درصد از آب موجود در این لایه جوی. این تقریباً چهار برابر مقدار بخار آب است که دانشمندان فوران سال 1991 کوه پیناتوبو در فیلیپین را به استراتوسفر تخمین می زنند.

میلان داده های ابزار Microwave Limb Sounder (MLS) در ماهواره Aura ناسا را ​​تجزیه و تحلیل کرد که گازهای جوی از جمله بخار آب و ازن را اندازه گیری می کند. پس از فوران آتشفشان تونگا، تیم MLS شروع به مشاهده خوانش بخار آب کرد که خارج از نمودار بود.

همچنین بخوانید: آبی‌ترین سیارک منظومه شمسی سال‌ها دانشمندان را گیج کرد، اما اکنون راز آن آشکار شده است.

ممکن است مشخص باشد که فوران های آتشفشانی به ندرت آب زیادی را به استراتوسفر تزریق می کنند. در 18 سالی که ناسا اندازه گیری می کند، تنها دو فوران دیگر – رویداد کاساتوچی در سال 2008 در آلاسکا و فوران کالبوکو در سال 2015 در شیلی – مقادیر قابل توجهی بخار آب را به چنین ارتفاعات بالایی فرستاده است.

اما اینها در مقایسه با رویداد تونگا فقط جرقه هایی بودند و بخار آب دو فوران قبلی به سرعت از بین رفت. به گفته ناسا، بخار آب اضافی تزریق شده توسط آتشفشان تونگا، از سوی دیگر، می تواند چندین سال در استراتوسفر باقی بماند.

مطلب پیشنهادی:  جان لیکان، برنده جایزه آلن تورینگ، می گوید ترس از هوش مصنوعی که بشریت را تهدید می کند «بیهوده مضحک» است.

این بخار آب اضافی می‌تواند با افزایش واکنش‌های شیمیایی خاصی که می‌تواند به طور موقت تخریب لایه ازن را بدتر کند، بر شیمی جو تأثیر بگذارد. همچنین می تواند بر دمای سطح تأثیر بگذارد. فوران‌های آتشفشانی عظیم مانند کراکاتوآ و کوه پیناتوبو معمولاً سطح زمین را با پرتاب گازها، غبار و خاکستری که نور خورشید را به فضا بازتاب می‌کنند خنک می‌کنند.

در مقابل، آتشفشان تونگا مقادیر زیادی ذرات معلق در هوا را به استراتوسفر تزریق نکرد و مقادیر عظیم بخار آب ناشی از فوران ممکن است اثر گرمایش موقتی داشته باشد زیرا بخار آب گرما را به دام می‌اندازد. این اثر با خروج بخار آب اضافی از استراتوسفر از بین می رود و برای تشدید قابل توجه اثرات تغییرات آب و هوایی کافی نخواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا