کامپیوتر

یک ابر رایانه تصویری خیره کننده از بقایای یک ابرنواختر ایجاد می کند

جدیدترین ابررایانه استرالیا مجموعه‌ای از داده‌ها را پردازش کرده است تا تصویری خیره‌کننده از باقیمانده ابرنواختر ایجاد کند.

ابرکامپیوتر – به نام ستونیکس از حیوان مورد علاقه استرالیای غربی، کوککا (کووکا)Setonix brachyurus) — تصویر بسیار دقیق را با استفاده از داده های جمع آوری شده توسط تلسکوپ رادیویی ASKAP (آرایه کیلومتر مربعی استرالیا) که توسط CSIRO (سازمان تحقیقات علمی و صنعتی مشترک المنافع)، آژانس علمی کشور اداره می شود، ایجاد کرد.

Setonix در مرکز تحقیقات ابر محاسباتی Pawsey در پرث واقع شده است و بخش مهمی از ارتقاء اخیر 70 میلیون دلاری این مرکز است. این ابرکامپیوتر در دو مرحله نصب می‌شود که انتظار می‌رود مرحله دوم آن تا پایان سال 2022 عملیاتی شود.

دکتر پاسکال الهی، متخصص برنامه های کاربردی ابررایانه Pawsey، گفت که پردازش داده های بررسی های نجومی ASKAP “یک راه عالی برای آزمایش سیستم Setonix و دیدن آنچه ممکن است” است.

تصویری از بقایای ابرنواختر ایجاد شده توسط ستونیکس، جدیدترین ابررایانه استرالیا.
این تصویر ASKAP در پیوستار رادیویی (943.5 مگاهرتز) از باقیمانده ابرنواختر کهکشانی G261.9+5.5 است که در فاصله ای بین 10000 تا 15000 سال نوری از ما قرار دارد. در ابتدا توسط دانشمند CSIRO ER Hill در سال 1967 کشف شد، اما اطلاعات زیادی در مورد آن وجود ندارد. مورفولوژی بقایای آشکار شده در تصویر ASKAP به مطالعه باقیمانده و محیط اطراف آن با جزئیات بی سابقه کمک می کند. محققان امیدوارند از این داده ها اطلاعات بیشتری در مورد سن، اندازه و نوع بقایای بقایای آن به دست آورند. با احترام: دکتر وسیم راجا/CSIRO، دکتر پاسکال الا/پاوسی

دکتر وسیم راجا، محقق تیم ASKAP CSIRO، گفت که چالش های تصویربرداری از یک جسم پیچیده مانند باقیمانده ابرنواختر (در اصل ابرهای موادی که از انفجار یک ستاره عظیم در پایان عمرش بیرون می آیند) آن را به ایده آل تبدیل کرده است. مجموعه داده برای آزمایش نرم افزار پردازش Setonix.

مطلب پیشنهادی:  به همین دلیل است که من در نهایت استفاده از Safari در مک را کنار گذاشتم

راجا می‌گوید: «حافظه مشترک بزرگ Setonix به ما این امکان را می‌دهد تا از ویژگی‌های نرم‌افزار خود بیشتر استفاده کنیم و کیفیت تصاویرمان را بیشتر بهبود ببخشیم. “این بدان معنی است که ما قادر خواهیم بود اطلاعات بیشتری از ASKAP را استخراج کنیم.”

هنگامی که مرحله دوم ستونیکس به طور کامل اجرا شود، این ابررایانه تا 30 برابر قدرتمندتر از قابلیت های ترکیبی سیستم های قبلی Pawsey، Galaxy و Magnus خواهد بود.

افزایش قدرت پردازش به این معنی است که می‌توانیم انتظار تصاویر شگفت‌انگیزتری از Setonix داشته باشیم زیرا ASKAP قصد دارد داده‌های بیشتری را از بررسی‌های بزرگتر و عمیق‌تر آسمان به آن ارسال کند.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا