موبایل

یک اشتباه بزرگ اپل با هدفون ویژن پرو خود مرتکب شد

Apple Vision Pro چشمان کاربر را بر روی یک صفحه نمایش جلویی نشان می دهد.
یک سیب

اپل در جریان معرفی ویژن پرو یک اشتباه بزرگ مرتکب شد: هیچ کس روی صحنه آن را نپوشید و یا بعد از آن در تصویری از آن دیده نشد. در عوض، تنها مدل‌هایی که در ارائه ویدیویی با دقت انتخاب شده بودند، آن را روی صورت خود داشتند – ما را به‌عنوان ناظر کاملاً از این تجربه حذف کردند. در واقع، ما اصلاً افراد واقعی را ندیده ایم که آن را بپوشند.

این یک تضاد کاملاً با تلاش بزرگ VR سامسونگ در نزدیک به یک دهه پیش است، و اگر اپل بخواهد Vision Pro با ظاهر عجیب و غریب توسط افراد عادی با احتیاط شدید برخورد نشود، عاقلانه خواهد بود که از اصل خود درس بگیرد.

سامسونگ، Oculus و Gear VR

مرد خالکوبی شده با استفاده از Samsung Gear VR

می دانم به چه فکر می کنید: سامسونگ فشار زیادی روی VR انجام داد؟ بله در سال 2014، هدست Gear VR را به همراه گوشی هوشمند گلکسی نوت 4 عرضه کرد. برخلاف Apple Vision Pro، Gear VR یک هدست “گنگ” بود که صفحه نمایش و پردازنده آن از گوشی هوشمند متصل به جلو می آمد. پشتیبانی فقط در گلکسی نوت 4 شروع شد، اما سامسونگ همچنان به آپدیت آن برای سایر گوشی های گلکسی تا سری گلکسی اس 9 ادامه داد.

از همان ابتدا، سامسونگ از انداختن هدست‌های واقعیت مجازی خود روی سر بسیاری از افراد، از جمله هدست‌های افراد بسیار با سابقه، خجالتی نبوده و آنها را در عکس‌های حاصل نشان می‌دهد. همچنین تقریباً یک دهه پیش این کار را انجام داد، زمانی که هدست‌های واقعیت مجازی مصرف‌کننده هنوز در مراحل ابتدایی خود بودند و تصویر بصری شخصی که هدست‌های واقعیت مجازی به تن دارد بسیار ناراحت‌کننده‌تر از امروز بود. مطمئناً مردم احمقانه به نظر می رسیدند، اما این یک هدست واقعیت مجازی است. هر کس پوشیدن یکی احمقانه به نظر می رسد

مطلب پیشنهادی:  4 چیزی که در مورد Pixel 7a دوست دارم (و 3 چیز که از آن متنفرم)

نه تنها به دیدن آنها خیلی سریع عادت کردیم، بلکه کلمات توصیفی، لبخندها، و واکنش‌های فوری و واقعی مردم در اولین باری که آنها را پوشیدند، واقعاً به شکل‌دهی تصور ما از هدست و تجربه کمک کرد. ناگفته نماند، جالب بودن علمی-تخیلی واقعی انجام آن به صورت حضوری باعث شد تا فراموش کنید که گوشی هوشمندی به پای خود وصل کرده اید.

مردم روی صحنه از Gear VR استفاده کردند

اولین عرضه Gear VR بسیار ساده بود. گلکسی نوت 4 در رویداد IFA 2014 Unpacked در برلین، با Gear VR – که با مشارکت Oculus توسعه یافته است – در پایان ارائه یک ساعته به نمایش درآمد. اما موضوع این است که Gear VR بود همانجاو یکی از مجریان حوصله نداشت آن را بگذارد و امتحان کند تا همه ببینند. جای تعجب نیست که او همان کاری را که همه ما انجام می دهیم، اولین باری که VR را امتحان می کنیم، انجام داد. او گفت: “اوه”، “الف” و “وای.” و از همه مهمتر لبخند زد. ما نمی توانستیم چشمان او را ببینیم، اما واضح بود که او از تجربه VR لذت می برد. خام، واقعی و قابل ربط بود.

Vision Pro اپل به روشی بسیار متفاوت معرفی شد. از فضاهای نشیمن زیبا گرفته تا لباس‌هایی که مدل‌ها می‌پوشند، تصور زندگی روزمره ارائه شده در ویدیوی معرفی ویژن پرو احتمالاً شبیه هیچ یک از زندگی‌های ما نبود. از نظر بالینی آنقدر دقیق بود که با دیستوپی هم مرز بود. مال ما بود فقط نگاه کنید که هدفون روی سر یک نفر چگونه به نظر می رسد، زیرا هیچ کس روی صحنه آن را به سر نداشت، روزنامه نگارانی که بعداً آنها را امتحان کردند، اجازه نداشتند عکس بگیرند، و حتی تیم کوک، مدیر عامل شرکت، فقط در حالی که در کنار هدفون ایستاده بود، عکس گرفته شد.

نحوه تماشای YouTube در Gear VR
Samsung Gear VR

چرا؟ بدیهی است که پوشیدن آن برای مردم مناسب است، همانطور که در پشت درهای بسته نشان داده شد، بنابراین آیا این همه به این مربوط می شود که اپل نمی خواهد صدها – شاید هزاران – عکس آنلاین داشته باشد که در آن افراد با پوشیدن آن کمی احمقانه به نظر می رسند؟ اگر چنین است، عجیب است، زیرا یک طراحی یک طراحی است، و اگر قرار است مردم با آن روی سرشان خنده دار به نظر برسند، از هم اکنون تا انتشار آن در سال 2024 تغییری نخواهد کرد. اپل باید فوراً ظاهر را عادی کند. تقریباً انگار اپل کمی خجالت زده است.

مطلب پیشنهادی:  اپل ممکن است به زودی ویژگی ماهواره ای را در آیفون 14 گسترش دهد

به عکس های زیادی از افرادی که یکی را پوشیده اند نیاز دارد

Samsung Gear VR در حال استفاده در رویداد Unpacked در Samsung MWC 2016.
Samsung Gear VR در حال استفاده در رویداد Unpacked در Samsung MWC 2016 اندی باکسال/روندهای دیجیتال

سامسونگ به هیچ وجه از Gear VR که در سال 2016 به اثبات آن ادامه داد، خجالت نکشید، و این اتفاقی است که اپل واقعاً بسیار عاقلانه است که به عنوان راهنمایی در مورد نحوه راه اندازی هدست واقعیت مجازی به آن نگاه کند. این مکان بار دیگر یک رویداد Unpacked سامسونگ بود، اما این بار در نمایشگاه فناوری کنگره جهانی موبایل (MWC) در بارسلون، اسپانیا. صدها رسانه دعوت شده، شریک و مهمان در آنجا جمع شده بودند و هدست های مخصوص Gear VR در زیر هر صندلی در سالن پنهان شده بود که از همه دعوت می شد تا در نقطه خاصی از ارائه آن ها را قرار دهند.

همه پوشیده بودند، همه سلفی می گرفتند، همه با آن سرگرم می شدند و همه هیجان زده بودند. انرژی در این فضای عظیم آنقدر بار مثبت داشت که حتی یک نفر احساس حماقت یا خجالت نمی کرد. در عوض، به نظر آینده‌نگر می‌رسید و نمایشی الهام‌گرفته از فناوری بود. من آنجا بودم، و اگرچه در آن زمان هیچ ایده ای نداشتیم، در حالی که در مقابل چشمانمان به دنیای مجازی خیره شده بودیم، مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیس بوک، که تازه از خرید Oculus تازه شده بود، با هدست از کنار میزها عبور کرد.

مدیرعامل فیس بوک مارک زاکربرگ در MWC 2016 با هدست Gear VR.
مارک زاکربرگ/فیسبوک

از آن زمان، زاکربرگ به چهره متاورس تبدیل شده است، که لزوماً چیز خوبی نیست، اما تصاویری از این رویداد سال 2016، مانند تصویر بالا، وجود دارد که می‌توان آن‌ها را نمادین در دنیای فناوری دانست.

مطلب پیشنهادی:  آیا OnePlus Watch 2 ضد آب است؟

چنین تصویری از Apple Vision Pro وجود ندارد – فقط تصویری که کوک روی آن ایستاده است در فاصله ای محترمانه از او در این مراسم واقعاً یکسان نیست. هزینه هنگفت Vision Pro در حال حاضر مانعی ایجاد می‌کند، و معرفی دیگری از طریق جداسازی فیزیکی عمدی همه چیز را بدتر می‌کند.

هنوز زمان هست، اما شروع عجیبی است

مدیرعامل فیس بوک مارک زاکربرگ با هدست Gear VR سامسونگ.
متا کوئست / توییتر

این نسخه جدیدی از Gear VR نبود که در این رویداد 2016 عرضه شد، بنابراین هنوز زمان زیادی برای اپل وجود دارد تا در ماه های منتهی به عرضه واقعی Vision Pro کاری مشابه انجام دهد. اما سخت است که فکر نکنیم چیزی وجود دارد بسیار اشتباه با ظاهری که برای غیر مدل هایی که به طور خاص در ویدیوی معرفی اپل انتخاب شده اند، به نظر می رسد. هرگز چنین اضطراب یا عدم اطمینانی در Gear VR وجود نداشته است و این اشتباهی است که اپل باید آن را برطرف کند.

اگر سال‌ها پیش سامسونگ (ناخواسته) به اپل نشان داد که چگونه یک هدست واقعیت مجازی را به درستی تبلیغ کند، Gear VR امروز کجاست؟ متأسفانه، پس از توقف تولید آن در سال 2020، مدت هاست که مرده است و محصولی است که سامسونگ از آن زمان تاکنون دوباره از آن بازدید نکرده است. اکنون جالب است که ببینیم آیا ویژن پرو در حال توسعه است یا خیر و اگر پاسخی دارد، چگونه این دستگاه را در آینده عرضه می کند. سامسونگ در جایی موفق شد که اپل قبلاً شکست خورده بود و می‌توانست دوباره این کار را انجام دهد.

صادقانه بگویم، او می تواند ادعای یک برد را داشته باشد یکی عکسی از یک فرد معمولی که این هدفون های آینده سامسونگ را بر تن دارد، درست پس از مراسم معرفی منتشر شد.

توصیه های سردبیران
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا