کامپیوتر

یک تراشه تمام ترافیک اینترنت را در یک ثانیه منتقل می کند


تیمی از محققان با استفاده از یک تراشه کامپیوتری برای انتقال 1.84 پتابیت داده در ثانیه، که تقریباً دو برابر کل ترافیک اینترنت (یا تقریباً 230 میلیون دانلود عکس در ثانیه) است، پیشرفت بزرگی در انتقال داده های فیبر نوری ایجاد کرده اند.

Asbjørn Arvad Jørgensen از دانشگاه فنی دانمارک در کپنهاگ و همکارانش از دانمارک، سوئد و ژاپن از یک تراشه فوتونیکی استفاده کردند – فناوری که به اجزای نوری اجازه می دهد تا در تراشه های کامپیوتری ساخته شوند – تا یک جریان داده را به هزاران کانال جداگانه تقسیم کنند.

این تیم جریان را به 37 بخش برای هر هسته کابل فیبر نوری تقسیم کرد، سپس آن بخش ها را به 223 بلوک داده در سراسر طیف الکترومغناطیسی تقسیم کرد و همه آنها را به یکباره در طول 7.9 کیلومتر بدون تداخل با یکدیگر منتقل کرد.

می توان گفت که میانگین ترافیک اینترنت در جهان حدود یک پتابیت در ثانیه است. یورگنسن در New Scientist می‌گوید آنچه ما منتقل می‌کنیم دو برابر است. «این حجم فوق‌العاده زیادی از داده‌هایی است که ما ارسال می‌کنیم، اساساً کمتر از یک میلی‌متر مربع [of cable]. این فقط نشان می‌دهد که ما می‌توانیم با اتصال به اینترنت بسیار بیشتر از امروز پیش برویم.»

اگرچه در حال حاضر به سرعت انتقال داده 10.66 پتابیت در ثانیه نیست، اما زیبایی این رکوردشکنی توسط یورگنسن و تیمش کوچک شده است. در مقایسه با تجهیزات حجیم‌تری که در حال حاضر برای دستیابی به سرعت 10.66 پتابیت در ثانیه استفاده می‌شود، مقیاس کردن یک تراشه برای مطابقت یا حتی فراتر از این نرخ انتقال، بسیار فشرده باقی می‌ماند.

مطلب پیشنهادی:  Microsoft Surface Pro 9 در مقابل Dell XPS 13 2-in-1

همانطور که هست، Jørgensen همچنین فکر می‌کند که می‌توانند تنظیمات فعلی را بهبود ببخشند و یک طراحی تراشه کوچک‌تر به اندازه یک جعبه کبریت ایجاد کنند. به جای چندین لیزر به صورت موازی، آنها می خواهند تجهیزات را تا سطح سیلیکون کوچک کنند.

این تیم همچنین این نظریه را مطرح کرد که اگر سیستم آنها به اندازه یک سرور کوچک ساخته شود، می تواند به اندازه 8251 دستگاه به اندازه جعبه کبریت در یک سیستم موازی، داده را به یکباره منتقل کند.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا