تکنولوژی

یک طوفان خورشیدی بزرگ در 20 ژوئیه پس از فوران غیرمنتظره خورشیدی در خورشید به زمین خواهد رسید.

در 15 ژوئیه، یک شراره خورشیدی قدرتمند در خورشید فوران کرد. این فوران مقدار زیادی پرتاب جرم تاجی (CME) را به فضا منتشر کرد که به سمت زمین حرکت می کرد. انتظار می رود طوفان خورشیدی حاصل از آن فردا، 20 جولای رخ دهد.

چهار روز پیش، در 15 جولای، یک شعله خورشیدی M2.9 مشاهده شد که در حال فوران در خورشید بود. این به دلیل فعالیت نامنظم خورشیدی و احتراق خود به خود در یک لکه جدید خورشیدی به نام AR3058 است. یک شراره خورشیدی قدرتمند در همان روز تشعشعاتی را به سمت زمین فرستاد و باعث قطع شدن رادیو و اختلال در GPS در نقاط مختلف جهان شد. اگرچه بسیاری تصور می‌کردند که این پایان کار خواهد بود، اما اکنون به نظر می‌رسد که یک پرتاب جرم تاجی با حرکت آهسته (CME) که توسط شعله‌های خورشیدی منتشر شده است در حال نزدیک شدن به زمین است و فردا، 20 ژوئیه، به شکل یک طوفان خورشیدی به ما برخورد خواهد کرد. ببینید این طوفان خورشیدی چقدر می تواند قدرتمند باشد و از آن چه انتظاری باید داشت.

این مطلب توسط SpaceWeather.com گزارش شده است که در وب سایت خود نسبت به طوفان خورشیدی قریب الوقوع هشدار داده است. در این بیانیه آمده است: «طوفان‌های ژئومغناطیسی کلاس G1 در 20 یا 21 جولای ممکن است، زمانی که انتظار می‌رود یک CME با حرکت آهسته به میدان مغناطیسی زمین برخورد کند. CME توسط یک رشته مغناطیسی ناپایدار که در 15 جولای فوران کرد به فضا پرتاب شد.

مطلب پیشنهادی:  اپلیکیشن Anthropic iPhone AI طرح تجاری خود را برای رقابت با OpenAI اعلام کرد

دکتر تامیتا اسکوف، فیزیکدان مشهور فضا-زمان نیز همین کار را کرد پیش بینی در پیش بینی خود در توییتر، احتمال وقوع طوفان بزرگ خورشیدی در فردا را 50 درصد نشان می دهد. او همچنین گفت که این هفته برای اپراتورهای GPS مطلوب نخواهد بود.

فردا طوفان خورشیدی به زمین خواهد رسید

این CME به خصوص کند بود، زیرا معمولاً حدود 24-48 ساعت طول می کشد تا مواد خورشیدی به زمین برسد. و به دلیل سرعت پایین آن، انتظار می رود طوفان خورشیدی یک نوع کوچک کلاس G1 باشد و به ماهواره ها یا سیستم های ارتباطی زمین آسیب نرساند. با این حال، GPS هنوز هم می تواند برخی از نوسانات و اختلالات را در سمت روز زمین مشاهده کند. علاوه بر این، عاشقان شفق قطبی اوقات خوبی خواهند داشت و شفق قطبی در عرض های جغرافیایی بالاتر نیز دیده می شود.

بر اساس پیش بینی NOAA، شعله های خورشیدی نیز در طول هفته امکان پذیر است و لکه های جدید خورشیدی روی صفحه خورشیدی رو به زمین ظاهر می شوند. این لکه‌های خورشیدی می‌توانند باعث شعله‌های خورشیدی عظیم شوند که حداکثر ضربه آن به عنوان X-class است که می‌تواند باعث قطع شدن رادیو، تداخل GPS و حتی مشکلات شبکه سلولی شود.نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا