تکنولوژی

یک طوفان خورشیدی شگفت‌انگیز این رویداد نادر را به زمین می‌آورد

آخرین طوفان خورشیدی پس از برخورد با مگنتوسفر باعث ایجاد طوفان ژئومغناطیسی قوی در زمین شد.

همین چند روز پیش، یک لکه بالقوه مخرب خورشیدی بادهای خورشیدی شدید و شگفت انگیزی را با سرعت خیره کننده 372 مایل در ثانیه به سمت زمین فرستاد! به گفته کارشناسان فضایی، این منجر به اشتعال یک طوفان ژئومغناطیسی نسبتاً قوی کلاس G2 در زمین شد. یک طوفان ژئومغناطیسی، یک اختلال بزرگ در مگنتوسفر زمین، زمانی رخ می دهد که تبادل انرژی بسیار کارآمدی از باد خورشیدی به سمت زمین وجود داشته باشد.

بر اساس مقیاس هوای فضایی NOAA، یک طوفان ژئومغناطیسی قوی حتی می‌تواند باعث خاموشی رادیو در زمین شود، در حالی که بر شبکه‌های ارتباطی و برق نیز تأثیر می‌گذارد. این طوفان ژئومغناطیسی G2 هیچ آسیبی به زیرساخت‌ها وارد نکرد، اما منجر به ایجاد شفق‌های رنگارنگ خیره‌کننده در سراسر کانادا و بریتانیا شد. دکتر تامیتا اسکوف، فیزیکدان هواشناسی فضایی نیز چند عکس از مناظر مسحورکننده شفق قطبی گرفته شده توسط ساکنان را به اشتراک گذاشت.

جف آدامز در توییتر در حالی که نمایی از شفق قطبی را به اشتراک می‌گذاشت، گفت: “و هیچ چیز مانند یک شب آگوست غرق در عشق شما نیست… لیدی آرورا امروز صبح در آسمان مرکز آلبرتا G1 ظاهر شد.” در یک رویداد مشابه، کاربری به نام آلن دایر یکی از رویدادهای نادر شفق قطبی به نام «STEVE» را به اشتراک گذاشت که مخفف عبارت Strong Thermal Emission Velocity Enhancement است. گزارش SpaceWeather.com همچنین تایید کرد که STEVE در مونتانا و پنسیلوانیا در طول آخرین طوفان ژئومغناطیسی قابل مشاهده بود.

مطلب پیشنهادی:  روز قدردانی از هوش مصنوعی: تأثیر انقلابی هوش مصنوعی - تبدیل کسب و کارها برای شکل دادن به آینده

«در طول طوفان غافلگیرکننده ژئومغناطیسی روز دوشنبه، رگه‌های داغ پلاسما در مغناطیس کره زمین در نوردید. SpaceWeather.com اشاره می کند که آلن دایر یکی را در نزدیکی گلیچن، آلبرتا دید.

«در چند شب گذشته، آلبرتا شاهد نمایش‌های فعال Aurora بوده است. این عکس استیو را نشان می‌دهد، یک پدیده منحصربه‌فرد شفق قطبی که بیشتر در اطراف نگرش‌های پایین‌تر دیده می‌شود و درست اینجا در آلبرتا یافت می‌شود! دایر در توییتر خود نوشت.

این رویداد نادر یک کشف اخیر است که شبیه یک شفق قطبی است، اما اینطور نیست! طبق گزارش spaceweather.com، درخشش بنفش ناشی از دمای داغ 3000 درجه سانتیگراد است. رگه هایی از گاز که با سرعت رعد و برق بیش از 6 کیلومتر بر ثانیه از مغناطیس کره زمین می گذرد! این تنها در طول چند طوفان ژئومغناطیسی، معمولا همراه با نوعی درخشش سبز به نام حصار ظاهر می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا