تکنولوژی

یک طوفان ژئومغناطیسی خطرناک به زمین برخورد کرده و میدان مغناطیسی آن را مختل کرده است

میدان مغناطیسی زمین زمانی از هم پاشید که بادهای خورشیدی به سپر محافظ سیاره هجوم آوردند و طوفان ژئومغناطیسی 14 ساعته را برانگیختند.

یک رویداد عجیب و خطرناک در مگنتوسفر زمین در 7 جولای رخ داد، زمانی که یک طوفان ژئومغناطیسی غیرمنتظره به سیاره برخورد کرد و میدان مغناطیسی زمین، سپر اصلی در برابر تمام تابش های خورشیدی و شار مغناطیسی را باز کرد. مشخص شد که وقتی شکاف در مغناطیس کره باز شد، بادهای خورشیدی با حرکت سریع به جو زمین هجوم آوردند و باعث ایجاد شفق های قطبی شدند. پدیده مشابهی در ماه ژوئن مشاهده شد، اما این بار یک دوره غیرعادی طولانی 14 ساعت طول کشید. بنابراین دقیقاً چگونه یک شکاف در میدان مغناطیسی زمین ایجاد شد و اثرات آن چقدر مخرب بود؟ بخوانید تا متوجه شوید.

این رویداد به طور گسترده توسط علاقه مندان به شفق های قطبی و علاقه مندان به نجوم فیلمبرداری شد که از آسمان شب هنگام عبور یک طوفان ژئومغناطیسی G1 از شکاف های میدان مغناطیسی زمین عکس گرفتند. طوفان ژئومغناطیسی حتی توانست به عرض های جغرافیایی میانی برسد که در حالت عادی برای یک طوفان کوچک G1 امکان پذیر نیست.

یک شکاف در میدان مغناطیسی زمین باعث ایجاد یک طوفان ژئومغناطیسی شگفت انگیز می شود

معلوم می شود که این پدیده نه خطرناک است و نه غیر طبیعی. به گفته SpaceWeather.com، این به دلیل یک منطقه تعامل دوار (CIR) ایجاد می شود. منطقه برهم کنش دوار یا CIR، ناحیه ای است که دو جریان باد خورشیدی مختلف با هم برخورد می کنند. همانطور که بادهای خورشیدی شار مغناطیسی را حمل می کنند، میدان مغناطیسی زمین را کشیده و باعث ایجاد شکاف در درون خود می شود. اما چیزی که در مورد این مورد غیرعادی بود این است که CIR ها بیش از چند ساعت دوام نمی آورند، اما این یکی بیش از 14 ساعت روشن ماند. اعتقاد بر این است که به دلیل افزایش فعالیت خورشیدی، سرعت باد خورشیدی نیز افزایش می یابد و باعث ایجاد اثرات CIR قوی می شود.

مطلب پیشنهادی:  نحوه اجرای یک دسکتاپ کامل لینوکس در کروم بوک

اما یک سوال همچنان باقی است. آیا این امن است؟ و همانطور که معلوم است بله همینطور است این ترک ها موقتی هستند و به محض اینکه اثر معکوس شد میدان مغناطیسی بازیابی می شود. ناسا در یک پست وبلاگ آن را توضیح می دهد. ما متوجه شدیم که سپر مغناطیسی خود هوادار است، مانند خانه ای با پنجره باز در طوفان. خانه بیشتر طوفان را منحرف می کند، اما کاناپه ویران است. هارالد فری از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و نویسنده اصلی این مقاله می‌گوید به طور مشابه، سپر مغناطیسی ما بار سنگین طوفان‌های کیهانی را متحمل می‌شود، اما مقداری از انرژی از شکاف‌های آن می‌لغزد، که گاهی به اندازه کافی برای ایجاد مشکل در ماهواره‌ها، ارتباطات رادیویی و سیستم‌های قدرت کافی است. مقاله بررسی این پدیده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا