کامپیوتر

یک گزارش ادعا می کند که گوگل سال ها پیش شانس بزرگی را با هوش مصنوعی از دست داد


بر اساس گزارش روز سه شنبه وال استریت ژورنال، گوگل یک فرصت طلایی را برای پیشروی با ابزار فناوری چت بات خود مشابه ChatGPT دو سال پیش از دست داد، اما نگرش بیش از حد محتاطانه از سوی بالادست ها مانع از راه اندازی این شرکت شد.

طبق گزارش‌ها، دو محقق گوگل که فناوری هوش مصنوعی قدرتمند مکالمه‌ای را ایجاد کردند، به همکاران خود در آن زمان گفتند که ساخت آنها می‌تواند روش جستجوی مردم در اینترنت و کار با رایانه را متحول کند.

این زوج که توسط مجله با نام‌های دانیل دی فریتاس و نوام شازیر نام‌گذاری شده‌اند، از گوگل می‌خواستند که یک نسخه نمایشی عمومی در دسترس قرار دهد و آن را در دستیار مجازی Google Assistant قرار دهد، اما مدیران متقاعد نشدند و ادعا کردند که این فناوری استانداردهای شرکت را برای “ایمنی و ایمنی” برآورده نمی‌کند. افراد آشنا به این موضوع به ژورنال گفتند عادلانه بودن سیستم های هوش مصنوعی.

دو سال بعد، مایکروسافت کاری را انجام داد که گوگل با حمایت از OpenAI خالق ChatGPT، انتشار نسخه بتای عمومی، و گنجاندن عناصر آن در موتور جستجوی Bing خود، نتوانست انجام دهد.

در همان زمان، مایکروسافت از همه تبلیغات ناشی از تصمیم جسورانه خود برای در دسترس قرار دادن ابزار هوش مصنوعی خود به طور گسترده لذت برد – و همچنان از آن لذت می برد. در همین حال، گوگل در حال بازی با نسخه خود به نام Bard است که به گفته ژورنال تا حدی بر اساس کار De Freitas و Shazeer است.

گوگل ماه گذشته Bard را معرفی کرد و گفت قبل از اینکه به طور گسترده در دسترس قرار گیرد به آزمایش آن ادامه می دهد. مانند ChatGPT، به سوالات به صورت مکالمه پاسخ می دهد. اگرچه استفاده از این فناوری فراتر از موتورهای جستجو است، اما گوگل می ترسد که اگر فرمت هوش مصنوعی برای جستجو محبوبیت پیدا کند، مایکروسافت می تواند بخش قابل توجهی از بازار تبلیغاتی سودآور را از محصول جستجوی محبوب خود گوگل بگیرد.

مطلب پیشنهادی:  فروش دل باعث کاهش 606 دلاری این کامپیوتر بازی Alienware می شود

علیرغم فرصت از دست رفته، گوگل و شرکت مادرش آلفابت منابع گسترده ای برای تضمین توسعه سریع بارد دارند و به آن فرصتی می دهند تا به طور موثر با هر چیزی که مایکروسافت تولید می کند رقابت کند.

در مورد De Freitas و Shazeer، ظاهراً آنها از عدم تمایل گوگل به فرصتی برای کارشان ناامید شده بودند که در سال 2021 شرکت را ترک کردند.

برای اطلاع از اینکه ChatGPT و Bard در حال حاضر چگونه روی هم قرار می‌گیرند، این مقاله دیجیتال تو را در مقایسه دو ربات چت بررسی کنید.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا