موبایل

5G UW چیست؟ معنای واقعی پشت نماد تلفن شما

احتمالاً متوجه شده اید که سر و صدای 5G بسیار بیشتر از هر فناوری بی سیمی است که قبلاً ارائه شده است. البته برخی از اینها فقط بازاریابی است. ما در عصری به‌طور فزاینده‌ای زندگی می‌کنیم که به طور فزاینده‌ای به هم متصل می‌شوند، و تعداد افرادی که گوشی‌های هوشمند حمل می‌کنند بسیار بیشتر از سال 2012 است، زمانی که 4G/LTE تازه شروع به تبدیل شدن به جریان اصلی می‌کرد. با این حال، اغراق نیست اگر بگوییم با سرعت های بسیار بالاتر و توانایی کار با دستگاه های بسیار بیشتر، 5G گامی بسیار بزرگ تر به سمت مرحله بعدی اتصال جهانی است. احتمالاً شما نیز با نماد “5G UW” در بالای گوشی خود متوجه آن شده اید.

مانند بسیاری از فناوری‌های جدید، 5G با چالش‌های جدیدی هم برای اپراتورها و هم برای مصرف‌کنندگان همراه است. یکی از مهم‌ترین آنها، یافتن بهترین راه برای استقرار خدمات 5G در طیف وسیع‌تری از فرکانس‌هایی است که می‌تواند در آن کار کند. در زمان سرویس‌های 3G و 4G/LTE که در محدوده بسیار محدودتری از طیف فرکانس رادیویی کار می‌کردند، این مشکل جدی نبود.

زنی که تلفن هوشمند با نتایج تست سرعت شبکه Verizon 5G Ultra Wideband را در دست دارد.
Verizon

کیفیت و عملکرد سرویس 5G شما ارتباط نزدیکی با فرکانس هایی دارد که شرکت مخابراتی شما استفاده می کند. فرکانس‌های بالاتر بهترین سرعت‌های 5G را ارائه می‌کنند، اما به اندازه‌ای دور سفر نمی‌کنند، بنابراین اپراتورها باید کمی همه چیز را با هم مخلوط کنند تا بهترین پوشش 5G را برای بیشترین افراد با کمترین دکل‌ها داشته باشند. هر اپراتور معمولاً قبل از اینکه بتواند خدمات 5G را در برخی از این فرکانس‌های جدید گسترش دهد، نیاز به دریافت مجوز دارد. همه اینها یک عمل متعادل کننده است که می تواند به اندازه علم هنر باشد.

در چند سال گذشته، با ورود تدریجی 5G به جریان اصلی، اپراتورها برای به دست آوردن با ارزش ترین قطعات این املاک الکترومغناطیسی رقابت کردند تا از رقبای خود برتری پیدا کنند. از آنجایی که آنها مدعی این قلمرو جدید هستند و به آن دسته از باندهای فرکانسی گسترش می‌یابند که می‌توانند خدمات 5G سریع‌تری ارائه دهند، همچنین می‌خواهند مطمئن شوند که مشتریانشان می‌دانند 5G آنها بهترین 5G است. در اینجا خلاصه ای از نحوه عملکرد همه اینها آمده است – به ویژه 5G Ultra Wideband و نماد 5G UW در تلفن شما چیست واقعا به معنای.

چگونه 5G فوق پهن باند آغاز شد

هانس وستبرگ، مدیر عامل Verizon، در حال معرفی 5G Ultra Wideband روی صحنه است.
یک سیب

این بازی برتری طبیعتاً اپراتورها را به استفاده از نام‌های بازاریابی جذاب‌تر سوق داده است تا مشتریان را متقاعد کنند که 5G آنها بهترین 5G است. AT&T سعی کرد با معرفی شبکه گمراه‌کننده «5G Evolution» خود – یک تغییر نام تجاری از همان فناوری پیشرفته LTE که سایر اپراتورها ارائه می‌کردند، در برند 5G خود شروع به کار کند. با این حال، صرف نظر از آنچه تلفن هوشمند شما به شما می گوید، نماد “5G E” به این معنی نیست که شما در یک شبکه 5G هستید.

مطلب پیشنهادی:  بهترین جایگزین های ارزان Fitbit برای ورزش

خوشبختانه، 5G E یک استثنا بود. با این حال، این در را برای اپراتورها باز کرد تا متوجه شوند که می توانند یک برند منحصر به فرد برای خدمات 5G خود ارائه دهند و از نماد تلفن 5G استفاده کنند تا به مشتریان اطلاع دهند که چه زمانی خدمات 5G بهتر از حد معمول دارند.

ورایزون اولین اپراتور بود که این کار را به طور گسترده انجام داد. شبکه 5G اولیه آن از طیف موج میلی متری (mmWave) با فرکانس بسیار بالا (EHF) و برد بسیار کوتاه استفاده می کند. ورایزون این را در چندین مرکز شهری بزرگ عرضه کرد، اما کمبود پوشش به این معنی بود که 99 درصد از مشتریان آن هرگز نماد 5G را ندیدند.

این در سال 2020 تغییر کرد، زمانی که اپل از هانس وستبرگ، مدیر عامل Verizon دعوت کرد تا در رویداد رونمایی آیفون 12 در صحنه به اشتراک بگذارد. در حالی که اپل در حال راه اندازی اولین آیفون با قابلیت 5G خود بود، ورایزون از این فرصت استفاده کرد و شبکه ملی 5G جدید خود را معرفی کرد و خدمات 5G را به آنها ارائه کرد. بسیاری دیگر از مشتریان آن

با این حال، شبکه سراسری 5G بر روی طیف فرکانس پایین زیر 6 گیگاهرتز ساخته شده است. این بدان معنی بود که سرعت آن یک مرتبه کندتر از شبکه فوق سریع mmWave Verizon بود. بنابراین برای کمک به تمایز این دو کلاس بسیار متفاوت از خدمات 5G، Verizon نام جدیدی برای سرویس mmWave بسیار سریعتر خود آورده است: 5G Ultra Wideband.

Ultra Broadband در مقابل 5G Ultra Broadband

جلوی فروشگاه Verizon شبکه 5G را در شهر نیویورک نشان می دهد.
تصاویر SOPA/LightRocket/Getty Image

برای روشن بودن، 5G Ultra Wideband صرفاً یک نام بازاریابی است که توسط Verizon استفاده می شود. ارتباطی با فناوری رادیویی با باند فوق العاده (UWB) که توسط دستگاه هایی مانند AirTag اپل و Galaxy SmartTag سامسونگ استفاده می شود، ندارد.

این یک تمایز مهم است، زیرا چندین گوشی هوشمند شامل رادیوهای باند فوق العاده گسترده هستند. آنها هیچ ارتباطی با 5G ندارند و به این معنا نیستند که تلفن می تواند با 5G کار کند. به عنوان مثال، اپل UWB را با آیفون 11 در سال 2019 معرفی کرد، اما 5G تا زمانی که آیفون 12 یک سال بعد وارد خط تولید نشد، وارد خط تولید نشد. AirTags و SmartTag ها نیز از طریق شبکه 5G ارتباط برقرار نمی کنند.

طبق تعریف، باند فوق العاده یک فناوری رادیویی است که از طیف وسیعی از فرکانس ها (باند پهن) استفاده می کند، اما در سطح توان بسیار پایین در محدوده حداقلی کار می کند – بسیار کوتاه تر از بدترین فرستنده های میلی متری. این آن را برای نوع ردیابی دقیق ارائه شده توسط AirTags و نقشه برداری بسیار دقیق از فضاهای داخلی ایده آل می کند. همچنین جایگزینی عالی برای فناوری ارتباطات میدان نزدیک (NFC) در کاربردهایی مانند کلیدهای دیجیتال ماشین است.

مطلب پیشنهادی:  اپل نقص‌های امنیتی جدی را نشان می‌دهد که بر مدل‌های آیفون، آی‌پد و مک تأثیر می‌گذارد. کارشناسان از کاربران می خواهند دستگاه های خود را به روز کنند

این به هیچ وجه 5G Ultra Wideband نیست. ورایزون این نام را احتمالاً به این دلیل انتخاب کرد که روشی جالب برای تبلیغ سریعترین خدمات 5G به نظر می رسید.

بنابراین 5G Ultra Wideband چیست؟

نتایج تست سرعت فوق العاده سامسونگ گلکسی S22.
آدام دود/روندهای دیجیتال

از اصطلاحات گیج کننده که بگذریم، 5G Ultra Wideband Verizon نام این اپراتور برای سریع ترین و با بالاترین ظرفیت سرویس 5G آن است. اگر مشتری Verizon هستید، زمانی که در آن شبکه هستید با یک نماد 5G مشخص که کاراکترهای اضافی مانند “UW” یا “UWB” را نمایش می دهد، متوجه خواهید شد.

در ابتدا، این فقط برای شبکه کوچک mmWave Verizon اعمال می شود. در آن روزها، نمایش نشانگر «5G UW» مانند جستجوی طلا بود. حتی در شهرهایی که Verizon پوشش 5G Ultra Wideband را ارائه می‌کرد، محدوده بسیار کوتاه فرکانس‌های mmWave به این معنی بود که معمولاً به مرکز شهر محدود می‌شد. حتی اگر بتوانید پوشش 5G UW را پیدا کنید، انحراف از آن کار سختی نبود، زیرا یک فرستنده گیرنده میلی‌متری موج خیلی بیشتر از یک یا دو بلوک شهری با اندازه متوسط ​​را پوشش نمی‌دهد.

در همین حال، مشتریان ورایزون که نتوانستند نماد 5G UW مورد علاقه را روشن کنند، در شبکه سراسری 5G اپراتور باقی ماندند، که از همان طیف فرکانس پایین سرویس 4G/LTE آن استفاده می‌کرد – و تقریباً همان عملکرد را ارائه می‌کرد.

جادوی C-Span

نگاه از میان فضای سبز به برج 5G در مقابل آسمان آبی.
دیش بی سیم

خوشبختانه برای ورایزون و مشتریانش، زمانی که اپراتور بالاخره توانست طیف میان رده جدید خود را راه اندازی کند، این وضعیت به سمت بهتر شدن تغییر کرد. پس از پرداخت 45 میلیارد دلار در یک حراجی FCC برای گرفتن برخی از فرکانس‌های باند C (و ماه‌ها کشمکش با صنعت هوانوردی)، ورایزون سرانجام در ژانویه، طیف جدید را تغییر داد.

این اپراتور این طیف جدید را بخشی از شبکه 5G Ultra Wideband خود کرده است. بسیاری از مشتریان شروع به دیدن نماد “5G UW” در تلفن های خود کردند، و این فقط پانسمان پنجره نبود. آنها همچنین شروع به تجربه سرعت واقعی 5G کرده اند.

به طور خاص، Verizon گفت که معرفی باند C به شبکه 5G Ultra Wideband اجازه داده است تا بیش از 100 میلیون نفر را در بیش از 1700 شهر تحت پوشش قرار دهد. این جامع ترین و جاه طلبانه ترین ارائه میان رده تا به امروز است. رقیب AT&T که در همان حراج 23 میلیارد دلار ضرر کرد، رویکرد محافظه‌کارانه‌تری را در پیش گرفت و کمتر از 12 شهر را پوشش داد.

این طیف میانی به بهترین مکان برای 5G تبدیل شده است زیرا بهترین تعادل بین برد و عملکرد را ارائه می دهد. فرکانس‌های باند پایین بسیار دورتر می‌روند – به همین دلیل است که ورایزون هنوز از این طیف برای شبکه سراسری 5G خود استفاده می‌کند – اما نمی‌توانند داده‌های زیادی را حمل کنند. آنها همچنین باید امواج رادیویی را با سرویس‌های قدیمی‌تر 4G/LTE به اشتراک بگذارند و سرعت کار را حتی بیشتر کند.

مطلب پیشنهادی:  در نهایت می توانید نوار قلب بگیرید و AFib را در ساعت هوشمند گارمین ردیابی کنید

در طرف دیگر طیف، mmWave سرعت دانلود خارق‌العاده و ظرفیت کافی برای مدیریت صدها دستگاه را فراهم می‌کند، اما برد بسیار وحشتناک است. این باعث می‌شود mmWave برای مناطق بسیار متراکم مانند استادیوم‌ها و فرودگاه‌ها عالی باشد، اما همانطور که ورایزون به سختی یاد گرفت، وقتی به عنوان پایه شبکه 5G استفاده می‌شود، چندان عالی نیست.

5G UW در مقابل 5G UC در مقابل 5G Plus

لوگوی 5G در موتورولا اج (2022).
جو مارینگ/روندهای دیجیتال

به لطف استقرار اخیر باند C، Verizon در شرایط خوبی برای ادامه ساخت و ترویج شبکه 5G Ultra Wideband خود قرار دارد، اما هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن دارد.

T-Mobile یک شروع بزرگ در استقرار 5G داشت زیرا مجبور نبود منتظر حراج باند C باشد. هنگامی که در سال 2020 با Sprint ادغام شد، این شرکت غیرحمل‌کننده، وصله خوبی از چمن 2.5 گیگاهرتز را به ارث برد. به سرعت شروع به از کار انداختن برج‌های قدیمی‌تر 4G/LTE Sprint کرد تا آن طیف را برای استقرار 5G خود در دسترس قرار دهد.

T-Mobile این را شبکه 5G Ultra Capacity می نامد. مانند Verizon، مشتریان T-Mobile یک نماد ویژه دریافت می کنند – “5G UC” در این مورد – تا به آنها اطلاع دهد زمانی که از آن استفاده می کنند. با این حال، اگرچه نشانگر UC 5G تا اواخر سال 2021 ظاهر نشد، شبکه 5G Ultra Capacity T-Mobile قبلاً گسترش یافته بود تا بیش از 200 میلیون آمریکایی را تا آن زمان پوشش دهد – چهار ماه قبل از اینکه Verizon حتی بتواند اولین C- خود را روشن کند. برج گروه

از سوی دیگر، AT&T در بهره برداری از طیف جدید باند C کندتر عمل کرده است، اما به نظر واضح است که بازی طولانی را انجام می دهد. AT&T در مناطق پرجمعیت مانند استادیوم‌ها و پارک‌ها، که آن را شبکه 5G پلاس (5G+) می‌نامد، پوشش موج‌های میلی‌متری دارد و امسال این شبکه برنده هشت شهری شد که اپراتور سرویس باند C خود را در آنجا راه‌اندازی کرد. با این حال، اکثر مشتریان AT&T هنوز نماد 5G+ را در تلفن های خود نمی بینند.

فرود هواپیما در فرودگاه هنگام غروب.
عکس از Shoval Zonnis/ Pexels

Verizon تمام تراشه های خود را روی میز قرار داد تا بحث برانگیزترین طیف را در بلوک به دست آورد و به دلیل این تصمیم با چالش هایی روبرو شد. به عنوان مثال، حداقل 50 فرودگاه ایالات متحده به عنوان مناطق محروم تعیین شده اند که در آنها شبکه 5G Ultra Wideband Verizon به دلیل تداخل احتمالی با ابزارهای داخلی در دسترس نخواهد بود.

AT&T رویکرد محتاطانه تری را در پیش گرفت و شرط های خود را پوشش داد تا بتواند در حراج بعدی طیف میان رده ای را که اندکی بحث برانگیزتر است انتخاب کند. این شرکت قصد دارد تا اواخر سال جاری این طیف را آغاز کند و مانند T-Mobile، می‌تواند از آن در مکان‌هایی استفاده کند که Verizon و برند 5G Ultra Wideband آن نمی‌توانند به آنجا بروند.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا