تکنولوژی

6 شراره خورشیدی عظیم زمین را تکان داد. خطر طوفان خورشیدی را بدانید

دیروز، 22 فوریه، گزارش شد که یک لکه جدید خورشیدی روی خورشید ظاهر شده است که به شدت ناپایدار به نظر می رسد. لکه خورشیدی AR3234 اولین بار در روز یکشنبه در سمت رو به زمین خورشید مشاهده شد و از آن زمان به طور پیوسته در حال رشد است. از روز دوشنبه، در مجموع شش شعله خورشیدی کلاس M بدون هیچ نشانه ای از توقف ایجاد کرده است. این فوران ها اتمسفر بالای زمین را با تابش بمباران کردند که باعث خاموشی مداوم رادیویی با فرکانس پایین شد. مهمتر از همه، این ترس وجود دارد که در روزهای آینده طوفان خورشیدی عظیم ناشی از لکه های خورشیدی رخ دهد.

این توسعه توسط SpaceWeather.com گزارش شده است، که در وب سایت خود خاطرنشان کرد: “لکه خورشیدی در حال رشد AR3234 با شعله های خورشیدی منفجر شده است، از جمله بیش از نیم دوجین رویداد کلاس M از روز دوشنبه. پالس های تشعشع اتمسفر بالای زمین را یونیزه می کند و باعث ایجاد یک سری قطع امواج رادیویی در طول سیاره ما می شود. این لکه خورشیدی در روزهای آینده با ادامه مواجهه با زمین، ژئوپوتنیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

شعله های بی وقفه خورشیدی زمین را آزار می دهد

این لکه خاص خورشیدی به منبعی برای اخترشناسان تبدیل شده است. ما در زمان‌های اخیر لکه‌های خورشیدی بزرگ‌تر و ناپایدارتری را دیده‌ایم، اما آنها همیشه در سمت دور خورشید تشکیل شده‌اند و زمانی که در سمتی رو به زمین نبوده‌اند منفجر شده‌اند. با این حال، AR3234 در قرص خورشیدی بالای زمین متولد شد و انتظار می‌رود چند روز دیگر در اینجا باقی بماند. این بدان معناست که شراره های خورشیدی بیشتری در راه است.

مطلب پیشنهادی:  کارمند زن بانک در گوروگرام در تماس واتس اپ 3 لک روپیه فریب خورد

همچنین نگرانی‌هایی در مورد شراره‌های خورشیدی کلاس X وجود دارد. همین هفته گذشته، زمین مورد اصابت یک شراره کلاس X2.2 قرار گرفت که باعث قطعی رادیویی در سراسر قاره‌های آمریکا شد. علاوه بر این، یک شعله عظیم خورشیدی نیز احتمالاً مقدار زیادی پرتاب جرم تاجی (CME) را آزاد می کند، که می تواند باعث ایجاد طوفان خورشیدی ویرانگر در زمین شود.

چنین طوفان های خورشیدی به طور بالقوه می توانند به ماهواره ها آسیب برسانند، شبکه های تلفن همراه و خدمات اینترنتی را مختل کنند، به شبکه برق آسیب وارد کنند و به وسایل الکترونیکی حساس زمینی آسیب برسانند. اما هنوز خیلی زود است که بگوییم ممکن است این اتفاق بیفتد یا خیر. در حال حاضر، ستاره شناسان از نزدیک وضعیت اطراف این لکه خورشیدی را زیر نظر دارند.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا