کامپیوتر

IISc از Param Pravega، آخرین ابررایانه 3.3 پتافلاپ خود رونمایی کرد: مشخصات

مؤسسه علوم هند (IISc) ابررایانه جدیدی را نصب کرده است که گفته می شود یکی از قوی ترین ها در نوع خود در این کشور است. این کامپیوتر توسط Param Pravega سفارش داده شد و تحت ماموریت ملی ابرکامپیوتر (NSM) نصب شد، که گفته می شود بزرگترین ابررایانه در یک موسسه دانشگاهی است. گفته می شود که Param Pravega متعلق به IISc دارای ظرفیت کل ابر محاسباتی 3.3 پتافلاپ است (1 پتافلاپ برابر با یک کوادریلیون عملیات در ثانیه). بسیاری از اجزای Param Pravega در هند تولید و مونتاژ می شوند. به گفته IISc، “انتظار می رود این امر به تحقیقات و پیگیری های آموزشی متنوع دامن بزند.”

بر اساس انتشاری از موسسه علوم هند (IISc)، این موسسه آموزشی مشهور با موفقیت یک ابر رایانه جدید به نام Param Pravega را نصب و راه اندازی کرده است. همانطور که گفته شد، ابرکامپیوتر جدید در مجموع ظرفیت محاسباتی 3.3 پتافلاپ دارد. Param Pravega توسط مرکز توسعه محاسبات پیشرفته (C-DAC) طراحی شده است.

مشخصات Param Pravega

Param Pravega شامل ترکیبی از گره‌های ناهمگن – با پردازنده‌های Intel Xeon Cascade Lake و پردازنده‌های گرافیکی Nvidia Tesla V100 است. حداکثر ظرفیت ابر محاسباتی 3.3 پتافلاپ با استفاده از سیستم ATOS BullSequana سری XH2000 به دست می آید. Param Pravega از 11 رک DCLC با گره های محاسباتی، دو رک سرویس با گره های Master/Service و چهار رک ذخیره سازی برای ذخیره سازی DDN تشکیل شده است.

پیکربندی گره Param Pravega شامل دو گره اصلی، 11 گره دروازه، دو گره دیوار آتش، چهار گره مدیریتی، یک Slave NIS و 624 گره محاسبه – CPU + GPU – است. این گره ها بیشتر به سه دسته تقسیم می شوند – گره های CPU معمولی، گره های CPU با حافظه بالا و گره های GPU.

مطلب پیشنهادی:  تخفیف لپ تاپ روز کارگر | گرایش های دیجیتال

گره‌های CPU معمولی دارای پردازنده‌های 2.9 گیگاهرتزی Intel Xeon Cascade Lake 8628 در پیکربندی دو سوکت هستند که دارای 48 هسته، 192 گیگابایت رم و 480 گیگابایت SSD در هر گره است. Param Pravega از 428 گره CPU معمولی تشکیل شده است. گره های پردازنده با حافظه بالا دارای 768 گیگابایت رم در هر گره هستند و 156 گره از این قبیل در ابررایانه IISc وجود دارد.

40 گره GPU در Param Pravega با پردازنده Intel Xeon G-6248 2.5 گیگاهرتز با رم و پیکربندی ذخیره سازی مشابه با گره های CPU معمولی وجود دارد. پردازنده گرافیکی هر گره از دو پردازنده گرافیکی 16 گیگابایتی Nvidia V100 Tesla (حافظه روی دستگاه HBM2) تشکیل شده است.

Param Pravega از طریق یک سیستم فایل موازی پرسرعت Luster با سرعت 100 گیگابایت در ثانیه، 4 پتابایت فضا دریافت می کند. این ابررایانه یک سیستم عامل لینوکس را بر اساس توزیع CentOS 7.x اجرا می کند. این سیستم همچنین CUDA و OpenAAC SDK را برای استفاده از گره های GPU دریافت می کند. Param Pravega همچنین دارای کتابخانه های ریاضی، علمی و کاربردی مانند Intel-MKL، GNU Scientific Library، HDF5، NetCDF و مجموعه ای از کتابخانه های ریاضی و دستکاری داده های مبتنی بر پایتون است.

این اولین ابررایانه IISc نیست. در سال 2015 SahasraT را تصاحب کرد و در آن زمان سریع‌ترین ابررایانه هند بود. IISc از SahasraT برای تحقیق در مورد COVID-19 و سایر بیماری های عفونی استفاده می کند. بسیاری از تحقیقات انجام شده با استفاده از SahasraT شامل شبیه‌سازی جریان آشفته برای فناوری‌های انرژی سبز، تغییرات آب و هوا و اثرات مرتبط با آن هستند. هدف IISc گسترش چنین تحقیقاتی با Param Pravega است.

مطلب پیشنهادی:  یک برنامه 28 ساله محبوب ویندوز در حال توقف است

پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا