کامپیوتر

Intel Arrow Lake: همه چیزهایی که تاکنون می دانیم

Intel Arrow Lake نام رمز پردازنده های نسل پانزدهمی پیشنهادی اینتل است. این امر آن را به معماری نسل بعدی اینتل تبدیل می کند که نه تنها جایگزین نسل سیزدهم رپتور لیک، بلکه نسل چهاردهم Meteor Lake نیز خواهد شد. این پردازنده بر روی یک گره پردازنده جدید و پیشرفته ساخته خواهد شد و ممکن است یکی از نمادین ترین ویژگی های پردازنده های اینتل را حذف کند: Hyperthreading.

ناشناخته‌های زیادی با طراحی چنین محصولات پیشرفته‌ای وجود دارد، اما ما اطلاعات کمی در مورد آنچه اینتل روی آن کار می‌کند، نداریم. در اینجا همه چیزهایی است که تاکنون در مورد Intel Arrow Lake می دانیم.

Intel Core i5-13600K روی مادربرد نصب شده است.
Intel 13th Gen 13600K. جیکوب روچ / روندهای دیجیتال

مشخصات دریاچه پیکان

ما هنوز مشخصات خامی برای پردازنده های Arrow Lake نداریم، اما برخی شایعات وسوسه انگیز وجود دارد که می توانیم آنها را در نظر بگیریم.

همانند نسل‌های اخیر پردازنده‌های اینتل، Arrow Lake نیز برنامه‌ریزی شده است تا از طراحی مبتنی بر کاشی با هسته‌های کارایی و کارایی در کنار یک GPU یکپارچه و دیگر شتاب‌دهنده‌های AI و رمزگذاری ویدیویی استفاده کند.

انتظار نمی رود تعداد هسته های عملکردی در این نسل افزایش یابد، زیرا بهترین تراشه ها همچنان دارای هشت هسته P هستند. با این حال، تعداد هسته‌های عملکردی می‌تواند به طرز چشمگیری افزایش یابد، با برخی شایعات به 32 هسته E در برخی از مدل‌های منتشر شده در طول نسل. ممکن است پیکربندی‌های هسته 8+16 برای موبایل و حداکثر 8+32 برای دسکتاپ باشد.

مطلب پیشنهادی:  ROG Ally 2 در حال آمدن است و این یک نشانه عالی است

شایعات دیگر حاکی از آن است که Arrow Lake بر اساس طرح جدید سوکت LGA 1851 ساخته خواهد شد که دارای پین های بیشتری نسبت به طرح های سوکت LGA 1700 نسل دوازدهم و سیزدهم است. این بدان معناست که شما به یک مادربرد جدید برای پردازنده‌های Arrow Lake نیاز خواهید داشت و نمی‌توانید رایانه‌های نسل سیزدهم (و احتمالاً چهاردهم) را ارتقا دهید.

همچنین ادعاهایی وجود دارد مبنی بر اینکه Arrow Lake به پشتیبانی از فناوری چند رشته ای همزمان اینتل، Hyperthreading پایان می دهد. این معمولا برای به حداکثر رساندن عملکرد چند رشته ای زمانی که هسته ها با ظرفیت کامل خود استفاده نمی شوند استفاده می شود. با بهبود عملکرد چند رشته‌ای از تعداد هسته‌های بالاتر پردازنده‌های Arrow Lake، بیش‌تردینگ دیگر ضروری نیست و کار بر روی معماری جدید دشوار است.

Arrow Lake طبق گزارش‌ها با استفاده از گره فرآیند 20A اینتل ساخته می‌شود که طبق استانداردهای نام‌گذاری مرسوم، 2 نانومتر نامیده می‌شود. شایعات دیگر حاکی از آن است که در عوض بر روی گره 3 نانومتری TSMC ساخته خواهد شد، اما این مورد تایید نشده است.

نمایش اسلاید اینتل توسعه گره فرآیند.
اینتل

سهام دریاچه پیکان

دریاچه ارو دقیقا چه زمانی برای عموم عرضه می شود؟ در زمان نگارش این مقاله، اینتل هنوز تاریخ دقیقی را برای طراحی نسل چهاردهم خود اعلام نکرده است، بنابراین جای تعجب نیست که ما هنوز نمی دانیم که Arrow Lake چه زمانی معرفی می شود. با این حال، تاریخ انتشار آزمایشی برای اولین تراشه ها در پایان سال 2024 وجود دارد و بقیه تراشه ها در اوایل سال 2025 منتشر خواهند شد.

مطلب پیشنهادی:  Dell XPS 17 ارزان نیست، اما 700 دلار تخفیف دارد

طبق شایعات اخیر، این همزمان با عرضه احتمالی پردازنده‌های موبایل Meteor Lake نسل چهاردهم اینتل در چند ماه آخر سال 2023 خواهد بود و طبق شایعات اخیر، تراشه‌های دسکتاپ در اوایل سال 2024 کاهش می‌یابند.

با این حال، برخی شایعات رقابتی وجود دارد که ادعا می کنند اینتل انتشار Meteor Lake را برای دسکتاپ لغو کرده است و در عوض قصد دارد Meteor Lake را برای دستگاه های تلفن همراه در اواخر سال 2023 منتشر کند، با انتشار Arrow Lake برای دسکتاپ در اوایل سال 2024 کمی بعد. زمانی که جزئیات دقیق تری داشته باشیم این را به روز خواهیم کرد.

عملکرد دریاچه پیکان

ما هنوز نمی دانیم که Arrow Lake چقدر سریع خواهد بود، اما اگر شایعه بهبود شمارش هسته ها اتفاقی باشد، آنها باید در واقع بسیار سریع باشند. علاوه بر این قدرت چند رشته ای اضافه شده، ما یک فرآیند جدید و یک بازسازی کامل معماری داریم – به دنبال شایعه تازه کردن دریاچه Raptor در Meteor Lake. این نشان می دهد که Arrow Lake جهش های بزرگی در عملکرد تک رشته ای خواهد داشت، به خصوص اگر سرعت ساعت همچنان در حال افزایش باشد، که آنها را برای بازی عالی می کند.

حذف Hyperthreading از تراشه‌های اینتل نشان می‌دهد که این چیپ‌ها واقعاً فوق‌العاده سریع هستند، زیرا معمولاً Hyperthreading برای رقابت با پردازنده‌های برتر AMD مورد نیاز است.

Arrow Lake طبق گزارش‌ها، پشتیبانی از حافظه سریع‌تر تا DDR5-6400 را اضافه می‌کند، به طوری که به بهبود عملکرد بیشتر کمک می‌کند.

گفته می شود که گرافیک آنبورد Arrow Lake در نوع خود بسیار توانا است و می تواند بر کارت های گرافیک سطح ابتدایی غلبه کند.

مطلب پیشنهادی:  تاریخ انتشار Forza Horizon 5: Rally Adventure Expansion برای 29 مارس تعیین شد: تمام جزئیات

تاثیرگذار است، اما صبر کنید و ببینید

Arrow Lake در حال تبدیل شدن به یک معماری هیجان انگیز و نسل پردازنده اینتل است، اما در حال حاضر هنوز کاملاً حدس و گمان است. با این حال، اگر می خواهید یک پردازنده جدید اینتل در سال 2023 داشته باشید، راهنمای ما در مورد بهترین پردازنده های اینتل را بررسی کنید تا دریابید که چگونه بودجه خود را افزایش دهید.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا