کامپیوتر

M3 Mac Studio چگونه خواهد بود؟

نمای بالا به پایین Apple Mac Studio که کامپیوتر و صفحه کلید را نشان می دهد.
مارک کوپاک / روندهای دیجیتال

دسکتاپ های مک چیزی شبیه به یک بحران هویت را تجربه می کنند.

قبل از عرضه چیپست‌های M3 اپل، مک استودیو با M2 Ultra سریع‌ترین مک موجود در بازار بود. اما M3 Max همه چیز را تغییر داد و به MacBook Pro اجازه داد تا با ارائه طراحی پیشرفته‌تر چیپست، از نظر عملکرد با Mac Studio رقابت کند. اگر اپل قصد توقف مک استودیو را نداشته باشد، باید زودتر به‌روزرسانی مهمی را ارائه کند.

هیچ تغییر خارجی لازم نیست

نمای جلوی Apple Mac Studio که پورت ها را نشان می دهد.
مارک کوپاک / روندهای دیجیتال

این مک استودیو یک نمونه فیزیکی عالی است. این یک دسکتاپ بسیار کوچک است که قدرت زیادی دارد و هیچ کامپیوتر دیگری نمی تواند با طراحی شیک و در عین حال کاربردی آن برابری کند.

در نهایت، من MacBook Pro 16 را به Mac Studio انتخاب کردم، نه به این دلیل که از دسکتاپ فشرده اپل خوشم نمی آمد. دور از آن. در عوض، من تصمیم پیچیده‌ای گرفتم که حول جنبه استفاده دوگانه MacBook Pro و اینکه چگونه آن را به بهترین وجه در گردش کار محاسباتی نسبتاً پیچیده‌ام قرار می‌دهد، ساخته شده است.

هرازگاهی آرزو می کنم کاش می توانستم به مک استودیو بمانم. مک بوک پرو فضای بسیار بیشتری روی میز من می گیرد و فکر می کردم صدای فن کمتر از آن آزارم می دهد. مک استودیو حتی تحت فشار شدید تقریباً کاملاً بی صدا بود، چیزی که نمی توانم برای مک بوک پرو بگویم. اما در نهایت، تطبیق پذیری و قدرت مک بوک پرو بیش از جبران این تفاوت است. به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان خلاق به جای مک استودیو یا مک پرو، مستقیماً به مک بوک پرو ارتقاء می دهند.

مطلب پیشنهادی:  نحوه تماشای راه اندازی Ryzen 7000 AMD (و انتظار چه چیزی)

یک تغییر عظیم از درون لازم است

Apple MacBook Pro 16 نمای جلوی زاویه دار که نمایشگر و صفحه کلید را نشان می دهد.
مارک کوپاک / روندهای دیجیتال

اما وقتی انتخاب کردم، M3 Max چیپست جذاب‌تری بود. با نگاهی به برخی از معیارها، می‌توانیم ببینیم که CPU 16 هسته‌ای/GPU 40 هسته‌ای M3 Max MacBook Pro 16 در چندین آزمایش ما با CPU 24 هسته‌ای/GPU 60 هسته‌ای M2 Ultra Mac Studio مطابقت دارد یا بهتر عمل می‌کند. چشمگیرترین نتیجه در بخش GPU Cinebench 2024 است، جایی که M3 Max تقریبا دو برابر سریعتر بود. حتی M2 Ultra با 76 هسته پردازشگر گرافیکی هم نمی‌توانست از پس آن برآید.

M2 Ultra در معیار PugetBench Premiere Pro نسخه 23.4، به لطف ترکیبی از قدرت خام ارائه شده توسط هسته های بسیار و روشی که Premiere Pro از آنها استفاده می کند، حاشیه مناسبی را حفظ می کند. با این حال، منطقی است که فرض کنیم Adobe از پیشرفت‌های مختلف در GPU M3 Max برای افزایش عملکرد آن استفاده خواهد کرد، که می‌تواند زمین بازی را یکسان کند.

هنوز این اتفاق نیفتاده است. MacBook Pro 16 M3 Max در PugetBench نسخه 24.1 با اجرای Premiere Pro 2024 امتیاز 8046 را به دست آورد، در حالی که M2 Ultra 24/76 امتیازی در حدود 9500 کسب کرد. اما همانطور که Adobe Premiere Pro را بهینه می کند، از جمله افزودن پردازش هوش مصنوعی که می تواند از موتور عصبی پیشرفته تر M3 Max استفاده کند، M2 Ultra ممکن است بخشی از مزیت خود را از دست بدهد.

اگر شما یک خالق سرسخت هستید که بالاترین عملکرد ممکن را در برنامه‌هایی مانند Premiere Pro می‌خواهید، مک استودیو با M2 Ultra گزینه مناسبی است. اما تقریباً همه، از جمله گیمرها، می خواهند به آینده نگاه کنند و M3 Max را انتخاب کنند.

مطلب پیشنهادی:  مایکروسافت: برای بهبود بازی، این ویژگی ها را در ویندوز 11 غیرفعال کنید
اپل مک استودیو
(M2 Ultra 24/60)
اپل مک بوک پرو 16
(M3 حداکثر 16/40)
Apple MacBook Pro 14
(M2 حداکثر 12/38)
ترمز دستی
(ثانیه)
53 55 85
تک آهنگ Cinebench 2024
(بالاتر بهتر است)
120 140 121
Cinebench 2024 Multi
(بالاتر بهتر است)
1870 1667 1032
پردازنده گرافیکی Cinebench 2024
(بالاتر بهتر است
7727 13,146 5,592
Pugetbench Premiere Pro 23.4
(بالاتر بهتر است)
978 885 N/A

آیا M3 Ultra Mac Studio هرگز وارد خواهد شد؟

آمار و ویژگی های تراشه های سری M3 اپل، از جمله M3، M3 Pro و M3 Max.
یک سیب

فرض بر این بود که اپل نسخه M3 Ultra مک استودیو را معرفی خواهد کرد. چیپست های سری Ultra در اصل دو چیپست Max هستند که با استفاده از فناوری به نام UltraFusion با هم ترکیب شده اند. به گفته اپل، این فناوری تقریباً عملکرد نه تنها CPU و GPU، بلکه حافظه را نیز که با سرعت 800 گیگابایت بر ثانیه کار می کند، دو برابر می کند.

بنچمارک ها نشان می دهند که عملکرد در استفاده در دنیای واقعی دو برابر نمی شود، اما به اندازه کافی نزدیک است. M2 Ultra نسبت به M2 Max پیشرفت زیادی دارد. با توجه به عملکرد M3 Max، M3 Ultra یک چیپست فوق العاده سریع خواهد بود که این معیارها را از بین می برد.

با این حال، چند سوال پیش آمد در مورد اینکه آیا M3 Max دارای فناوری UltraFusion است یا خیر. اگر اینطور نباشد، سؤالاتی در مورد آینده نه تنها مک استودیو، بلکه همچنین مک پرو، پاسخ اپل به کاربران حرفه ای که خواستار ارتقاء هستند، ایجاد می کند. من گمان می کنم که اپل راه حلی در ذهن دارد، چه M3 Max شامل UltraFusion باشد یا اینکه چیپست رده بالا بعدی از روش تولید دیگری استفاده کند.

مطلب پیشنهادی:  مودیز: درگیری روسیه و اوکراین کمبود نیمه هادی جهانی را تشدید خواهد کرد

در هر صورت، هر چه اپل برای معرفی M3 Ultra بیشتر منتظر بماند، این دسکتاپ‌های رده بالای مک طولانی‌تر احساس می‌کنند که کاملاً از عنصر خود خارج شده‌اند.

توصیه های سردبیران
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا