کامپیوتر

Neuralink ماسک تاییدیه FDA را برای ایمپلنت مغز انسان دریافت کرد


هفت سال پس از راه اندازی، شرکت ایلان ماسک Neuralink بالاخره مجوزی از سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای کاشت رایانه در مغز انسان دریافت کرد.

Neuralink روز پنجشنبه در توییتی نوشت: “ما هیجان زده هستیم که به اشتراک بگذاریم که تأییدیه FDA را برای شروع اولین آزمایش بالینی انسانی خود دریافت کرده ایم.” “این نتیجه کار باورنکردنی تیم Neuralink در همکاری نزدیک با FDA است و اولین قدم مهمی است که روزی به فناوری ما اجازه می‌دهد به افراد زیادی کمک کند.”

Neuralink در حال کار بر روی سیستمی است که مغز انسان را به یک رابط کامپیوتری برای سیستمی که می‌تواند به درمان افراد فلج کمک کند، کار می‌کند، مثلاً به آن‌ها اجازه می‌دهد از تلفن‌هایشان فقط با تصور حرکات دست‌شان استفاده کنند.

زمان تایید مصادف است با اعلام ماسک در نوامبر 2022 مبنی بر اینکه Neuralink درخواستی را برای تایید به FDA ارسال کرده است و در آن زمان گفته بود که انتظار دارد تنظیم کننده حدود 6 ماه برای تصمیم گیری زمان ببرد.

اکنون سؤال بزرگ این است که Neuralink دقیقاً چگونه شرکت کنندگان آزمایشی را از بین کسانی که درخواست می کنند انتخاب می کند.

این شرکت روز پنجشنبه گفت که استخدام برای کارآزمایی بالینی “هنوز باز نشده است” اما قول داد “به زودی اطلاعات بیشتری در این مورد اعلام کند.”

ماسک سال گذشته گفت که قصد دارد این دستگاه را در مغز خود کاشته کند، اما تعداد کمی از او انتظار داشتند که او یکی از شرکت کنندگان اولیه در این فرآیند باشد.

مطلب پیشنهادی:  قیمت برخی از پردازنده های گرافیکی به سرعت در حال کاهش است

Neuralink امیدوار است روزی دستگاهش به ذهن انسان این امکان را بدهد که ابزارها و برنامه‌ها را به سادگی با فکر کنترل کند و امید جدیدی را به افراد مبتلا به بیماری‌های مغزی و شرایطی مانند فلج ارائه دهد.

به گزارش رویترز، پیش از این، FDA تعدادی از مسائل را مطرح کرده بود که می خواست Neuralink قبل از بررسی آزمایشات انسانی به آن رسیدگی کند. آنها به باتری لیتیومی دستگاه، خطر مهاجرت سیم های ایمپلنت به مغز و چگونگی اطمینان از استخراج ایمن دستگاه بدون آسیب رساندن به بافت مغز پرداختند.

در یک نمایش قبلی از ایمپلنت مغزی خود، Neuralink یک میمون را نشان داد که فقط با فکر کردن به آن و همچنین حرکت مکان‌نمای موش در افکارش، پونگ بازی می‌کرد. این شرکت به دلیل استفاده از حیوانات برای آزمایش مورد انتقاد قرار گرفته است، اما ماسک همیشه معتقد است که با حیوانات رفتاری انسانی می شود.

محققان دیگری در حال توسعه فناوری مشابه Neuralink هستند. به عنوان مثال، دستگاهی به نام BrainGate به یک فرد فلج اجازه می دهد تا با تبدیل دست خط خیالی خود به متن، افکار خود را به اشتراک بگذارد.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا