کامپیوتر

RIP به مک بوک اصلی اپل

مک بوک ایر M1 2020 روی میز چوبی.
لوک لارسن / روندهای دیجیتال

امروز، اپل با مک‌بوکی که مهم‌ترین مک‌بوک اخیر بود خداحافظی می‌کند. مک بوک ایر M1 اکنون توسط اپل به فروش می رسد و مستقیماً با مک بوک ایر M2 جایگزین شده است که خود با مدل های جدید M3 در خط تولید جایگزین شده است.

اکنون تقریباً سه سال و نیم از عمرش می گذرد، مطمئناً زمان آن رسیده است که این لپ تاپ به غروب آفتاب برود. این خودرو از یک شاسی قدیمی و یک تراشه قدیمی استفاده می کرد و با قیمت 999 دلار دیگر قابل رقابت نبود.

اما بیایید لحظه ای وقت بگذاریم و از اهمیت لپ تاپ M1 MacBook Air و آنچه در چند سال گذشته برای اپل نشان داده است، قدردانی کنیم.

به تفکیک هفتگی فناوری بازی‌های رایانه شخصی بپردازید

M1 MacBook Air اولین بار در پاییز 2020 عرضه شد، چند ماه پس از معرفی خود تراشه M1 در WWDC 2020. البته، این یک تراشه نبود، بلکه شروع انتقال دو ساله اپل از اینتل بود. به سیلیکون اپل خودش. ممکن است به این فکر کنید که می‌خواهید لپ‌تاپ‌های خیره‌کننده جدیدی را نیز عرضه کنید که تراشه‌ها را به نمایش بگذارند و لحظه‌ها را برجسته کنند. به طور خاص با M1، ممکن است بخواهید یک مک بوک ایر را دوباره طراحی کنید، مثلاً برای نشان دادن عملکرد این تراشه ها. اما نه، تقریباً دو سال بعد با M2 MacBook Air چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

لوگو و صفحه کلید طلایی مک بوک ایر M1.
اندی باکسال / روندهای دیجیتال

برای اولین مک بوک M1، تمرکز بر روی خود تراشه M1 بود. همین امر در مورد مک بوک پرو و ​​مک مینی 13 اینچی که در کنار آن عرضه شد نیز صدق می کند. هر سه همان شاسی را که در روزهای اینتل استفاده می شد حفظ کردند. در مورد مک بوک ایر M1، این طراحی از سال 2018 مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال، تداوم طراحی به اپل این امکان را داد تا بر تفاوت M1 به ویژه در مقایسه با تراشه های دو هسته ای اینتل که قبلا استفاده می شد، تأکید کند. و مرد، تفاوت نمی تواند شدیدتر باشد.

مطلب پیشنهادی:  لپ تاپ گیمینگ Razer Blade 14 با RTX 3070 Ti 600 دلار تخفیف دارد

مقایسه سیب به سیب عملکرد و عمر باتری نشان داد که اپل چقدر با M1 جلوتر است. در آن زمان، بسیاری از برنامه‌ها برای اجرا به‌صورت بومی بر روی Apple Silicon مجدداً کامپایل نشده بودند (زیرا به جای x86 مبتنی بر ARM بود)، که در تئوری باعث نگرانی‌هایی در عملکرد می‌شد. اما نه، همه چیز فوق‌العاده هموار پیش رفت و به توسعه‌دهندگان اجازه داد تا پلتفرم جدید را در ماه‌های آینده بپذیرند. مردم هنوز در حال کشف اهمیت M1 بودند و سال ها پس از عرضه آن بر روی آن ساخته شدند.

بنابراین، در حالی که M1 MacBook Air وسیله‌ای عالی برای ایجاد اپل سیلیکون بود، همچنین عمر طولانی داشت – به همین دلیل است که هنوز هم پس از سال‌ها به فروش می‌رسد. در گذشته، مک بوک ایر هر سال با تراشه های جدید اینتل به روز می شد و بلافاصله جایگزین نسخه قبلی می شد. اما همانطور که M1 MacBook Air ثابت خواهد کرد، اپل در خط تولید خود فضایی پیدا می کند تا مدل های قدیمی تر را با تخفیف نگه دارد. M1 MacBook Air آنقدر خوب بود، در واقع، زمانی که M2 MacBook Air با قیمت 1199 دلار عرضه شد، برای مدتی در نقطه ضعفی قرار داشت. من خوشحال شدم که M1 MacBook Air ارزان‌تر را به خیلی‌ها توصیه می‌کنم، به‌ویژه از آنجایی که اغلب تخفیف داشت.

نمای جانبی Apple MacBook Air M1.
مارک کوپاک / روندهای دیجیتال

این محاسبات پس از کاهش قیمت M2 MacBook Air به 1099 دلار تغییر کرد، اما M1 MacBook Air به کاهش قیمت تا 750 دلار ادامه داد. این یک ارزش شگفت انگیز با توجه به کیفیت ساخت، عمر باتری و عملکرد این لپ تاپ است. دوره قبلی بازاریابی اپل ممکن بود خجالت بکشد که یک محصول را به این قیمت‌های پایین بی‌ارزش کند، اما رویکرد چهارگانه استیو جابز به مک‌ها مدت‌ها پیش کنار گذاشته شد. و بهتر است باور داشته باشید که M1 MacBook Air تا مدت ها پس از بازنشستگی رسمی در خرده فروشی های آنلاین با قیمت های پایین به فروش می رسد.

مطلب پیشنهادی:  Atomic Heart ایمان تکه تکه شده من را به پورت های کامپیوتر بازگرداند

M2 MacBook Air به خوبی می‌تواند همان پایه‌های مدل قبلی خود را داشته باشد – در حال حاضر در آستانه دو سالگی است. اما مک بوک ایر M1 ثابت کرد که می تواند این کار را انجام دهد و اپل سیلیکون را در این دوره جدید ایجاد کرد.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا