کامپیوتر

Spectrum 4K Glossy باعث شد که مانیتورهای بازی مات را کنار بگذارم

چرا ما هنوز یک مانیتور بازی شیک ندیده ایم؟ این یک سوال منصفانه است، با توجه به اینکه بهترین مانیتورهای بازی تحت سلطه پنل‌های مات هستند، به خصوص وقتی صفحه‌نمایش‌های براق را برای خلاقانی مانند ProDisplay XDR اپل و UltraFine 5K ال‌جی در نظر بگیرید. مات ممکن است برای مانیتورهای بازی معمول باشد، اما Dough Spectrum 4K Glossy جدید ثابت می‌کند که ممکن است زمان آن رسیده است که مانیتورهای بازی منشعب شوند.

قبل از اینکه وارد آن شوم، باید کل وضعیت دوغ/حوا را روشن کنم. Eve اکنون با نام Dough شناخته می شود، اما Spectrum 4K Glossy همان مانیتوری است که شرکت اوایل امسال معرفی کرد. با توجه به اینکه این شرکت به تازگی یک مانیتور جدید منتشر کرده است، کمی تغییر نام تجاری عجیب و غریب است، اما ما اینجا هستیم.

فیل روشن در اتاق

بازی Guardians of the Galaxy بر روی مانیتور براق 4K داف اسپکتروم اجرا می شود.
جیکوب روچ / روندهای دیجیتال

به غیر از صفحه نمایش براق، این مانیتور جدید تقریباً مشابه Eve Spectrum 4K است که سال گذشته بررسی کردیم، و تمام آزمایشات من تقریباً مشابه چیزی است که در اواسط سال 2021 پیدا کردیم. این مانیتور شامل تمام ویژگی هایی است که از یک صفحه نمایش انتظار دارید. مانیتور گیمینگ پیشرفته – 4K در 144 هرتز، پشتیبانی از HDMI 2.1 و G-Sync/FreeSync – اما اکنون با صفحه نمایش براق. این دنیای متفاوتی ایجاد می کند، به طوری که من قصد دارم از Spectrum 4K Glossy به عنوان صفحه نمایش اصلی بازی خود در آینده استفاده کنم.

صفحه‌نمایش‌های مات بد نیستند و به دلایل خوبی معمول هستند. آنها فشار چشم را کاهش می دهند، درخشش بسیار کمتری دارند و می توانند در برابر چیزهایی مانند گرد و غبار و اثر انگشت مقاومت کنند. اگر انعکاس ها شما را از دیوار بالا می برند یا در یک اتاق به خصوص روشن نشسته اید، یک مانیتور مات می خواهید. براق بودن باعث ایجاد مشکل در تابش خیره کننده می شود.

مطلب پیشنهادی:  تراشه Apple M4: قیمت، عملکرد، تاریخ انتشار و موارد دیگر

Spectrum 4K Glossy نسبت به یک مانیتور مات سنتی درخشش قابل توجه تری دارد، اما آنطور که انتظار داشتم بد نیست. نسبت به تلویزیون OLED بسیار کمتر قابل توجه است و در برخی موارد تابش خیره کننده حتی از یک مانیتور مات نیز کمتر است.

پنجره ای که بر روی Dough Spectrum Glossy 4K می درخشد.
جیکوب روچ / روندهای دیجیتال

خمیر فقط سطح مات را پاره نکرد و آن را یک روز نامید. در واقع، این شرکت مجبور شد مستقیماً با تأمین‌کننده پنل خود (ال‌جی، در صورت تعجب) کار کند تا خط مونتاژ خود را مجدداً تنظیم کند تا تولید نمایشگر جدید را انجام دهد. آن زمان اضافی تحقیق و توسعه نیز صرف ساخت پوششی برای رفع مشکلات احتمالی تابش نور شد. و کار می کند.

شما در واقع دیگر خیره کننده نمی بینید. این فقط مستقیم تر است و به اندازه آنچه در یک مانیتور مات می بینید پراکنده نیست. این در نهایت تجربه بهتری برای مشاهده در اتاق‌های تاریک‌تر است، زیرا منابع نوری کوچک فقط باعث ایجاد یک ناحیه کوچک از تابش خیره‌کننده می‌شوند – نه تابش نور کشیده و پراکنده‌ای که در یک نمایشگر مات پیدا می‌کنید. این مزیت خاصی در صحنه های رنگی است.

در حالی که در صحنه های تاریک در Spectrum 4K Glossy شعله ور شدن بسیار بیشتری را مشاهده خواهید کرد، اما در صورت داشتن رنگ زیاد، تقریباً به طور کامل ناپدید می شود. مانیتور آنقدر روشن می شود (720 نیت، بر اساس آزمایشات من) که با اکثر مشکلات در اتاق های تاریک تر نیز مبارزه می کند. شما نباید Spectrum 4K Glossy را در مقابل یک پنجره روشن قرار دهید، اما اکثر مردم اصلاً متوجه تابش خیره کننده نمی شوند – مطمئناً به اندازه ای نیست که یک مشکل بزرگ باشد.

مطلب پیشنهادی:  کوالکام پس از خرید Nuvia توسط Softbank به دلیل نقض مجوز شکایت کرد

HDR ضعیف روی کاغذ، زیبا در عمل

Dough Spectrum 4K Glossy روی میزی با چراغ‌های RGB قرار می‌گیرد.
جیکوب روچ / روندهای دیجیتال

Dough Spectrum 4K Glossy نیازی به داشتن HDR عالی ندارد. این تنها دارای گواهی DisplayHDR 600 است و تنها دارای 16 ناحیه عمودی تیره کننده محلی است. این مشابه Corsair Xeneon 32 و بسیار پایین تر از Sony InZone M9 است که اخیراً منتشر شده است. روی کاغذ، Spectrum 4K Glossy نباید به خوبی HDR داشته باشد.

اما از همان لحظه ای که شروع کردم سرنوشت 2، واضح بود: این بهترین تصویر HDR است که تا به حال روی یک مانیتور دیده ام. این باید نشان دهد که پوشش مانیتور روی محصول نهایی چقدر قدرتمند است. کنتراست عمیق و تاریک است، رنگ‌ها به شکلی که قبلاً ندیده‌ام از صفحه خارج می‌شوند و روشنایی تنها با نمایشگری مانند Alienware 34 QD-OLED قابل رقابت است.

اگرچه تنها 16 منطقه کم نور محلی وجود دارد، اما تفاوت بزرگی در Spectrum 4K Glossy ایجاد می کند. بدون روکش مات، قسمت‌هایی که خاموش می‌شوند، جلوه‌ای از مشاهده صفحه‌نمایش OLED را می‌دهند که در آن سیاه خالص در یک انتهای صفحه قرار دارد.

من به دنبال مانیتوری بودم که بتواند تجربه OLED را ارائه دهد، اما Spectrum 4K Glossy اولین مانیتوری است که نزدیک می شود.

در طرف مقابل، برخلاف نواحی کوچک‌تر موجود در Sony InZone M9، می‌توانید مناطق خاموشی را بسیار واضح‌تر ببینید. این یک معامله عادلانه برای من است. خارج از یک تست محلی اختصاصی کم نور، من هرگز نتوانستم متوجه انتقال یک منطقه به منطقه دیگر در هنگام بازی کردن یا تماشای یک فیلم باشم.

مطلب پیشنهادی:  Dell XPS 13 Plus 9320 با پردازنده هسته دوازدهم اینتل در هند معرفی شد: جزئیات

من نزدیک به چهار سال است که به دنبال مانیتوری هستم که بتواند با LG C8 OLED (می‌دانم کمی عقب‌تر از منحنی OLED هستم) چیزی نزدیک به یک تجربه بازی کنسول ارائه دهد. Spectrum Glossy 4K با تجربه مطابقت ندارد، اما اولین مانیتوری است که نزدیک می شود.

بیشتر از یک فینال

به راحتی می توان Spectrum 4K Glossy را به عنوان یک روکش متفاوت مانیتور حذف کرد، به خصوص با توجه به اینکه قیمت خود صفحه نمایش 1100 دلار است (اگر می خواهید پایه آن 1200 دلار باشد). با این حال، پوشش تفاوت زیادی در نحوه تعامل نور و رنگ با لایه‌های بیرونی مانیتور ایجاد می‌کند که رنگ، کنتراست و نقاط درخشندگی را که ذکر کردم را در کنار هم قرار می‌دهد.

TftCentral در ماه مارس نگاهی به نمایشگر انداخت و چند عکس میکروسکوپی گرفت تا تفاوت‌های بین پوشش‌ها را ببیند. نسخه براق وضوح متن و تصویر بهتری دارد و دلیل آن این است که زیرپیکسل‌ها از طریق پوشش مات مه‌آلود فیلتر نمی‌شوند. به جای اینکه هر یک از زیرپیکسل های قرمز، سبز و آبی کمی در بالای همسایه های خود ظاهر شوند، هر رنگ به طور مساوی فاصله دارد.

چپ: براق، راست: مات TftCentral

این تفاوت زیادی در رنگ‌های زنده و شفافیت تصاویر و متن ایجاد می‌کند، به خصوص در صفحه‌نمایش 4K. Spectrum 4K Glossy ممکن است همان مانیتور نسخه مات موجود در برگه مشخصات باشد، اما گول نخورید – به نظر می رسد یک جانور کاملاً متفاوت با مزایای بسیار زیاد در کیفیت تصویر و HDR است.

مانیتورهای بازی براق معمول نیستند، اما Dough Spectrum 4K Glossy استدلال می کند که باید باشند. صفحه نمایش های براق نباید جایگزین بسیاری از گزینه های مات شوند که اکنون می توانید خریداری کنید، اما شاید Dough روندی را آغاز کند که در آن پانل های براق حداقل یک گزینه هستند.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا