کامپیوتر

VR در یک عینک؟ تحقیقات جدید این امکان را فراهم کرده است

بسیاری از شرکت‌های فناوری در حال کار بر روی بهبود جنبه‌های VR، از جمله واضح‌تر کردن و واقعی‌تر کردن آن هستند. اکنون، تحقیقات جدید دانشگاه استنفورد و انویدیا با هدف آسان‌تر کردن استفاده از هدفون‌ها انجام شده است.

این دستگاه تلاشی است برای اینکه عینک های واقعیت مجازی بیشتر شبیه عینک های روزمره به نظر برسند تا هدست های بزرگ واقعیت مجازی که امروزه در بازار دیده می شوند. نمونه اولیه “عینک هولوگرافی” نام دارد و می تواند “تصویر هولوگرافی سه بعدی تمام رنگی را با استفاده از اپتیک به ضخامت 2.5 میلی متر” و 60 گرم وزن ارائه دهد. محققان نمونه اولیه را با Meta Quest 2 مقایسه کردند که 503 گرم وزن دارد.

دانشگاه استنفورد و انویدیا در تحقیقاتی برای ایجاد واقعیت مجازی شریک هستند "عینک هولوگرافی" نازک مانند فریم های روزمره

طراحی در این مرحله با نوارهایی از فیلم که از هر لنز بیرون می‌آیند، اساسی باقی می‌ماند. با این حال، تیم ها گفتند که این طراحی مزایای زیادی فراتر از قاب کوچکتر و نازکتر VR دارد. “لنزهای پنکیک” نمونه اولیه عینک هولوگرافی از نظر تئوری وضوح نامحدود و میدان دید تا 200 درجه را فراهم می کند.

نمونه اولیه فعلی با تعدادی محدودیت از جمله میدان دید تنها 22.8 درجه روبرو است. عینک های هولوگرافیک همچنین باید بتوانند مردمک چشم کاربر را با دقت اندازه گیری و ردیابی کنند که این امر به طراحی پیشرفته تری بستگی دارد.

به طور کلی، یک شرکت بزرگتر نیاز دارد تا روی این مفهوم سرمایه گذاری کند تا آن را به شیوه مصرف کننده زنده کند.

جزئیات بیشتر این پروژه را می توانید در مقاله تحقیقاتی “عینک های هولوگرافیک برای واقعیت مجازی” نوشته جونگهیون کیم، مانو گوپاکومار، سویون چوی، ییفان پنگ، وارد لوپس و گوردون وتسستاین بخوانید.

مطلب پیشنهادی:  RTX 4090 بیش از دو برابر قیمت خود در ebay به فروش می رسد
مارک زاکربرگ با یک نمونه اولیه هدست واقعیت مجازی.

در همین حال، برندها به توسعه فناوری برای هدست های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده استاندارد ادامه می دهند. در ماه ژوئن، مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا، فناوری حداقل چهار نمونه اولیه هدست واقعیت مجازی را که این برند در حال حاضر روی آن کار می‌کند، نشان داد که می‌تواند در اواخر امسال به یک محصول مصرفی تبدیل شود. این فناوری‌ها بر حل مسائل پیرامون وضوح، عمق کانونی، اعوجاج نوری و HDR تمرکز می‌کنند، با «عمق کانونی» و «رزولوشن شبکیه چشم» مشابه اهدافی که استنفورد و انویدیا قصد دارند با نمونه اولیه خود به آن دست یابند.

عمق کانونی برای توضیح نحوه جابجایی چشم ها از اجسام متمرکز در VR است، در حالی که وضوح شبکیه به منظور ایجاد دید 20/20 با نمایشگر متصل هدست است. چنین پیشرفت‌هایی باعث بهبود مشخصات فعلی هدست‌های متا مانند Quest 2 می‌شود. با این حال، انتظار می‌رود که این هدست‌ها به‌ویژه برای هدست واقعیت مجازی این برند که مدت‌ها شایعه شده بود، که در حال حاضر با نام «Project Cambria» یا Meta Quest Pro شناخته می‌شود، مفید باشد.

در همین حال، شایعه شده است که اپل در حال توسعه هدست واقعیت ترکیبی خود است که وزن آن تنها 150 گرم است.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا