تکنولوژی

این طوفان خورشیدی در زمین باعث ایجاد پدیده مرموزی به نام “STIVE” شد.

در 7 و 8 آگوست، یک رویداد غیرمنتظره طوفان خورشیدی در زمین یک پدیده آسمانی مرموز و کمیاب به نام STEVE یا Strong Thermal Radiation Velocity Enhancement را نشان داد. چیست و چگونه می تواند بر ما تأثیر بگذارد؟ من میفهمم.

ما همیشه طوفان های خورشیدی را با نمایشگرهای شفق قطبی، آسیب به ماهواره های ساخت بشر، قطع شدن رادیو و پارازیت های GPS مرتبط می دانستیم، اما به نظر می رسد طوفان های خورشیدی می توانند پدیده های مرموزتری را ایجاد کنند. طوفان غافلگیرکننده خورشیدی در 7 و 8 آگوست باعث ایجاد یک پدیده کیهانی عجیب شد که حتی دانشمندان را نیز گیج کرد. بسیاری گزارش کرده اند که جریانی درخشان از نور را در آسمان دیده اند که شبیه هیچ شفق دیگری نیست. سوالی که اکنون مطرح می شود این است که این نور خیره کننده چه بوده است و آیا می تواند ما را تحت تاثیر قرار دهد؟

این رویداد برای اولین بار توسط SpaceWeather.com گزارش شد، که در وب سایت خود خاطرنشان کرد: «در طول طوفان ژئومغناطیسی غافلگیرکننده دیروز، رگه های داغ پلاسما در مغناطیس کره زمین در نوردید. نام این پدیده “STIVE” است – مخفف عبارت Strong Thermal Emission Velocity Enhancement. در مونتانا و پنسیلوانیا نیز مشاهده شد.

پدیده اسرارآمیزی که از طوفان خورشیدی متولد می شود، استیو نام دارد

استیو در بسیاری از نقاط در عرض های جغرافیایی بالاتر نیمکره شمالی دیده شد و طبق گزارش ها حدود 40 دقیقه تا یک ساعت دوام آورد. اگرچه اطلاعات زیادی در مورد این جریان های بنفش نور وجود ندارد، اما ما حقایقی را در مورد آنها می دانیم.

مطلب پیشنهادی:  نتایج فروش Bored Ape NFT Traders سابق اوراق قرضه ناخواسته 700% سود

استیو یک کشف بسیار اخیر است. به گزارش Live Science، اولین بار در سال 2017 توسط شهروندان دانشمندان و شکارچیان شفق قطبی در شمال کانادا مشاهده شد. درخشش بنفش ناشی از نوارهای گاز بسیار داغ (بیش از 3000 درجه سانتیگراد) است که در مغناطیس کره زمین حرکت می کنند. این نوارهای گاز معمولاً بسیار سریعتر از هوای اطراف حرکت می کنند و هنگامی که با تابش طوفان های خورشیدی تماس پیدا می کنند، نواری از رنگ درخشان از خود ساطع می کنند. آنها با شفق های قطبی متفاوت هستند زیرا در اثر برخورد تابش خورشیدی با اتم های اکسیژن و نیتروژن از طریق فرآیندی به نام شکست ایجاد نمی شوند.

اگرچه این هنوز یک درک سطحی از فعالیت های شیمیایی و فیزیکی است که باعث ایجاد این پدیده عجیب می شود، اما منظره ای خیره کننده از آسمان ایجاد می کند. در مورد اینکه آیا می تواند ما را تحت تأثیر قرار دهد یا خیر، تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر مضر بودن این نمایشگرهای نوری برای ما یا سیاره زمین وجود ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا