تکنولوژی

به نام انسانیت! ایلان ماسک در مورد ریاکاری OpenAI به رهبری سام آلتمن درست می گوید

اگر می خواهید آن را یک ترول حماسی ایلان ماسک بنامید، اما شکایت میلیاردر علیه OpenAI، یک مرکز توجه تازه ای را بر موضع بی پایان بشردوستانه توسط تجارت هوش مصنوعی قرار می دهد.

ماسک از شرکت پیشرو هوش مصنوعی جهان و مدیر عامل آن سام آلتمن به دلیل نقض قرارداد تاسیس آنها برای ساخت سیستم های هوش مصنوعی قدرتمند “به نفع بشریت” شکایت کرده است. OpenAI هنوز هم این ماموریت را در وب سایت خود تبلیغ می کند، اما ماسک BS را می نامد: “در واقعیت … OpenAI Inc. دعوای او که پنجشنبه شب در دادگاهی در سانفرانسیسکو ثبت شد، گفت: تبدیل به یک شرکت تابعه با منبع بسته از بزرگترین شرکت فناوری جهان: مایکروسافت شده است.

راست میگه اما ابتدا، بیایید در نظر بگیریم که چرا ماسک ممکن است شکایت کند. این میلیاردر بدنام پوستی نازک دارد و به بیزاری شهرت دارد. در سال‌هایی که او در یک شرکت هوش مصنوعی رقیب به نام DeepMind سرمایه‌گذاری کرد و سپس نتوانست آن را بخرد، موسس آن، دمیس حسابیس را به زباله‌دانی برد. او پس از حمایت از OpenAI، سعی کرد شرکت را بخرد و پس از رد شدن، شرکت هوش مصنوعی خود را به نام X.ai تأسیس کرد.

پس جستجوی مشروع او را با یک دانه نمک انجام دهید. او احتمالاً نه تنها تلخ است، بلکه مشتاق است که OpenAI را نیز مورد ضرب و شتم قرار دهد.

با این حال، شکایت ماسک به پدیده‌ای آزاردهنده در میان شرکت‌های پیشرو هوش مصنوعی در جهان اشاره می‌کند که زندگی خود را با وعده‌هایی برای استفاده از پتانسیل تحول‌آفرین هوش مصنوعی برای منافع عمومی آغاز می‌کنند و تنها تحت سلطه غول‌های فناوری قرار می‌گیرند.

به‌عنوان مثال، همین هفته، میسترال، یکی از داغ‌ترین استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی جهان، به نظر می‌رسید که از همان الگو پیروی کند. میسترال که در پاریس مستقر است، مدل‌های هوش مصنوعی را تقریباً به اندازه ChatGPT با کسری از هزینه ساخته است و مهمتر از همه، آنها را منبع باز ساخته است، به این معنی که هر کسی می‌تواند در صورت داشتن منابع محاسباتی، به صورت رایگان از آنها استفاده کند. این شرکت که «استقلال شدید» و «تعهد قوی به هوش مصنوعی باز و قابل حمل» را در وب‌سایت خود تبلیغ می‌کند، حتی مدل‌های خود را در سایت‌های تورنتی قرار داده است که مردم برای دانلود محتوای غیرقانونی استفاده می‌کنند.

مطلب پیشنهادی:  استعفای دسته جمعی در توییتر! ایلان ماسک دفتر را می بندد و دسترسی به نشان را لغو می کند

اما آخرین سیستم هوش مصنوعی که روز دوشنبه اعلام کرد اکنون منبع بسته است و فقط برای مشتریان سرویس ابری Azure مایکروسافت در دسترس است. مایکروسافت 16 میلیون دلار در Mistral سرمایه گذاری کرده است که در مقایسه با 500 میلیون دلاری که این استارت آپ تاکنون جمع آوری کرده است (حدود 2 میلیارد دلار ارزش دارد)، اما به اندازه کافی قابل توجه است که توجه تنظیم کننده های ضد انحصار را به خود جلب کند. اگر آنها نگران این هستند که یک سرمایه گذاری کوچک می تواند به چیزی بزرگتر تبدیل شود، به این دلیل است که این همان چیزی است که با OpenAI اتفاق افتاد. سرمایه گذاری اولیه 1 میلیارد دلاری مایکروسافت در این شرکت در نهایت به 13 میلیارد دلار 49 درصد از سهام شرکت تبدیل شد. و تسلیم OpenAI در برابر غول فناوری در قلب شکایت ماسک است.

به گفته آلتمن، ماسک OpenAI را با آلتمن در سال 2015 تأسیس کرد تا مزایای هوش مصنوعی را به گونه‌ای که شفاف، باز باشد و به جهان کمک کند هر سال «فراوان‌تر… شود» بین بشریت توزیع کند. اما در طول سال‌ها، OpenAI مخفی‌تر شده، ساختار شرکتی آن پیچیده‌تر شده است (فقط به تعداد نام‌های شرکت‌های ذکر شده در پرونده دادگاه زیر نگاه کنید)، و مایکروسافت به دریافت‌کننده آشکار این جایزه تبدیل شده است. مدیر ارشد مالی مایکروسافت در سال گذشته گفت که محصولات هوش مصنوعی در مسیر تبدیل شدن به “سریعترین تجارت 10 میلیارد دلاری در تاریخ ما هستند.”

بخش هوش مصنوعی DeepMind گوگل نیز مسیر مشابهی را در پیش گرفته است. این 14 سال پیش برای ساختن یک هوش مصنوعی قدرتمند که سرطان را درمان می کند و تغییرات آب و هوایی را متوقف می کند، تأسیس شد و برای سال ها وب سایت آن با حروف درشت نوشته بود که هوش مصنوعی را برای “پیشبرد علم و به نفع بشریت” ایجاد کرده است. سپس در سال 2015 به گوگل فروخته شد و در بحبوحه مسابقه تسلیحاتی مولد هوش مصنوعی، صفحه اصلی خود را برای تبلیغ “محصولات تحول آفرین” مانند Gemini تغییر داد.

مطلب پیشنهادی:  متا توسط ایالت های ایالات متحده برای مبارزه با ربودن حساب های فیس بوک و اینستاگرام فراخوانده شده است

به نظر می رسد که اهداف درمان بیماری و ثروتمند کردن همه تحت الشعاع تمرکز بر بهبود محصولات غول های فناوری قرار گرفته است که از قضا می تواند بسیاری از افراد را بیکار کند.

استارت‌آپ‌هایی مانند Mistral به این سمت کشیده می‌شوند زیرا ساختن سیستم‌های هوش مصنوعی توانمندتر به مقادیر عظیمی از قدرت محاسباتی نیاز دارد که تنها بزرگترین شرکت‌های فناوری جهان به طور مداوم به آن دسترسی دارند. یکی از سخنگویان میسترال گفت که شراکت آن‌ها “باز بودن را به خطر نمی‌اندازد”.

می توان ادعا کرد که این یک آیین برای استارت آپ ها است. آنها تلاش می کنند تا جهان را به مکانی بهتر تبدیل کنند، سپس عمومی شوند یا به دست آورند و این ایده آل ها را کمرنگ کنند. اما خطرات بیشتر با سیستم های هوش مصنوعی است که راه خود را در تمام جنبه های زندگی وارد می کنند. (فقط یک مثال: قانونگذاران بریتانیایی از هوش مصنوعی مولد برای خلاصه کردن بازخوردهایی که از مردم دریافت می‌کنند استفاده می‌کنند.) ابزارهایی که به طور گسترده برای تصمیم‌گیری‌های حیاتی استفاده می‌شوند نباید توسط یک انحصار چندگانه غیرشفاف کنترل شوند. ناامید کننده خواهد بود اگر میسترال نیز به این وضعیت موجود تغییر کند.

اگر شکایت ماسک تأثیری داشته باشد، باید شرکت‌های هوش مصنوعی را مجبور کند که در حین توسعه در مورد اهداف خود صادق باشند. در کت و شلوار او آمده است که آلتمن یک هیئت غیرانتفاعی در OpenAI ایجاد کرده است که اگر او دیگر در تلاش برای سود بردن به بشریت نباشد، می تواند او را اخراج کند. ساختند. سپس آلتمن برگشت و برخی از اعضای هیئت مدیره را که او را اخراج کردند، حذف کرد. این یک حرکت خوب برای تجارت OpenAI بود، اما خیانت به اهداف ظاهراً با نیت آن بود. امپراطور هیچ لباسی نمی پوشید و ماسک حق داشت که او را فراخواند.

مطلب پیشنهادی:  خودروهای دو چرخ در خط مقدم استراتژی خودروهای الکتریکی اندونزی هستند

اخبار برتر امروز را بیشتر بخوانید:

تمجید بیل گیتس از نوآوری هند! گیتس معتقد است که هند پیشرفت های سریعی در زیرساخت های عمومی دیجیتال داشته است و پیشرفت های زیادی در زمینه های کلیدی صورت گرفته است. برخی از جزئیات جالب در این مقاله. اینجا را ببینید.

هدف استارتاپ مایکروسافت ساخت نرم افزار هوش مصنوعی است! Synth Labs در درجه اول بر روی ساختن نرم افزار، برخی از آنها منبع باز، تمرکز دارد تا به طیف وسیعی از شرکت ها کمک کند تا اطمینان حاصل کنند که سیستم های هوش مصنوعی آنها همانطور که در نظر گرفته شده است کار می کنند. ادامه مطلب را اینجا بخوانید.

Gemini به تقویم دسترسی پیدا می کند! چت ربات هوش مصنوعی گوگل اکنون می تواند چندین کار را برای شما انجام دهد، از جمله ایجاد یک رویداد یا مشاهده رویدادهای آینده برای روز. نحوه استفاده از آن را در اینجا بیاموزید.

یک چیز دیگر! ما اکنون در کانال های واتس اپ هستیم! ما را در آنجا دنبال کنید تا هیچ به روز رسانی دنیای فناوری را از دست ندهید. برای دنبال کردن کانال واتساپ HT Tech کلیک کنید اینجا برای پیوستن به هم اکنون!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا