تکنولوژی

تصویر روز نجوم ناسا 1 آوریل 2023: یک کهکشان تاب خورده در فاصله 50 میلیون سال نوری از ما

زمین تنها بخش کوچکی از منظومه شمسی ما است که خود بخش کوچکی از کهکشان راه شیری است. یک کهکشان از مقدار زیادی گاز، غبار، میلیاردها ستاره و منظومه های خورشیدی مختلف آنها تشکیل شده است که همگی توسط نیروی گرانش در کنار هم قرار دارند. کهکشان راه شیری، کهکشان خودمان نیز دارای یک سیاهچاله بسیار پرجرم در مرکز خود است.

در واقع آنقدر کهکشان در وسعت فضا وجود دارد که حتی شمردن آنها دشوار می شود! ناسا می گوید تلسکوپ فضایی هابل تنها بخش کوچکی از فضا را برای حدود 12 روز رصد کرد و به طور شگفت انگیزی حدود 10000 کهکشان را پیدا کرد که هر کدام دارای اندازه ها، شکل ها و رنگ های منحصر به فردی بودند. کهکشان های خاصی مشابه کهکشان ما وجود دارند که شکل مارپیچی دارند که با بازوهای منحنی شبیه به یک چرخ در حال چرخش مشخص می شود. از سوی دیگر، کهکشان های صاف و بیضی شکل وجود دارند.

یکی از این کهکشان‌های جالب «کهکشان تحریف‌شده» است که رسماً NGC 2442 نامیده می‌شود که در صورت فلکی جنوبی ماهی پرنده (Piscis) Volans یافت می‌شود. این کهکشان جالب به عنوان تصویر روز نجوم اول آوریل ناسا نشان داده شده است. در فاصله 50 میلیون سال نوری از ما قرار دارد. چه چیزی در آن جالب است؟

کهکشان تاب خورده چیست

ناسا در حین به اشتراک گذاشتن این تصویر توضیح داد که “دو بازوی مارپیچی کهکشان که از یک میله مرکزی برجسته امتداد یافته اند، ظاهری قلاب مانند در این تصویر رنگی غنی به آن می دهد، با ستاره های تیز پیش زمینه پراکنده در سراسر میدان دید تلسکوپی.” علاوه بر این، این تصویر همچنین خطوط غبار کم‌نور کهکشان، خوشه‌های ستاره‌ای جوان آبی و نواحی ستاره‌زایی مایل به قرمز را نشان می‌دهد که هسته‌ای از نور زرد رنگ از جمعیت قدیمی‌تری از ستارگان را احاطه کرده‌اند.

مطلب پیشنهادی:  گزارش می‌گوید Paytm در میان فین‌تک‌های جهانی بالاترین رشد سود ناخالص را نشان می‌دهد در حالی که هزینه‌ها را تحت کنترل نگه می‌دارد

با این حال، به نظر می رسد مناطقی که در حال حاضر در آن ستاره ها در حال شکل گیری هستند، در امتداد بازوی مارپیچی دراز شده واقع در ناحیه بالا سمت راست، با متراکم تر جمع شده اند. این ساختار تحریف شده احتمالاً به دلیل برخورد نزدیک گذشته با کهکشان کوچکتر قابل مشاهده در گوشه سمت چپ بالای تصویر ظاهر شده است. فاصله تقریبی NGC 2442 این دو کهکشان به هم پیوسته را در فاصله 150000 سال نوری از هم قرار می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا