تکنولوژی

تصویر روز نجوم ناسا 13 مارس 2023: رنگین کمان مسحورکننده

تقریباً همه شاهد پدیده خیره کننده ای در آسمان بوده اند که آن را رنگین کمان می نامیم. اما چرا این طیف رنگ ها در آسمان شکل می گیرد؟ رنگین کمان به دلیل تعامل بین نور خورشید و جو تشکیل می شود. نور خورشید با عبور از هوا به آب که متراکم تر است، وارد یک قطره آب می شود، سرعت آن کاهش می یابد و تغییر جهت می دهد. این باعث می شود نور شکسته شده و به رنگ های مختلف تقسیم شود.

هنگامی که نور از داخل قطره منعکس می شود، طیف قابل تشخیصی از رنگ ها ایجاد می کند – بنفش، نیلی، آبی، سبز، زرد، نارنجی و قرمز. هنگامی که نور از قطره خارج می شود، رنگین کمان تولید می کند.

تصویر روز نجوم ناسا امروز تصویری از رنگین کمان در برابر درخت است. دلیل دیده شدن رنگین کمان در پشت درخت این است که موقعیت آن به ناظر بستگی دارد. نقطه میانی رنگین کمان همیشه در جهتی که دقیقاً مخالف محل خورشید است قابل مشاهده است. با این حال، هم ترازی دقیق این جهت با توجه به افق ممکن است بسته به موقعیت ناظر متفاوت باشد.

این عکس توسط عکاس مناظر و حیات وحش منتشر شده اریک هاوک در اوایل ژانویه در نزدیکی Knights Ferry، کالیفرنیا، ایالات متحده گرفته شده است.

توضیحات تصویری از ناسا

چه چیزی در انتهای رنگین کمان نهفته است؟ برای هر کس چیزی متفاوت است. برای عکاسی که این عکس را می گیرد، برای مثال، یک انتهای رنگین کمان به درخت ختم می شود. با این حال، دیگران در نزدیکی احتمالاً انتهای رنگین کمان را در جای دیگری خواهند دید. دلیل آن این است که موقعیت قوس به ناظر بستگی دارد. مرکز رنگین کمان همیشه در جهت مخالف خورشید ظاهر می شود، اما این جهت در افق از مکان های مختلف به طور متفاوتی خط می خورد.

مطلب پیشنهادی:  تصویر روز نجوم ناسا 7 ژوئن 2023: کهکشان دو حلقه ای نفس گیر

این قوس رنگین کمان نشان می دهد که مرکز آن در حدود 40 درجه به سمت چپ و کمی زیر افق است، در حالی که خورشید به خوبی پشت دوربین و درست بالای افق قرار دارد. انعکاس و شکست نور خورشید از قطرات باران در یک طوفان دور در جهت رنگین کمان چیزی است که باعث ایجاد رگه های رنگی نور می شود. این تصویر تک نوردهی در اوایل ژانویه در نزدیکی نایتز فری، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا گرفته شده است.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا