تکنولوژی

تصویر روز نجوم ناسا 3 مه 2023: کهکشان خیره کننده قنطورس

ستارگانی که تاریکی فضا را روشن می کنند در یک ابر غول پیکر از غبار و گاز در فضا به نام سحابی شکل می گیرند. سن، توزیع و ترکیب ستارگان در یک کهکشان، تاریخ، دینامیک و تکامل آن کهکشان را نشان می دهد. به گفته ناسا، کهکشان‌ها در خوشه‌های عظیمی وجود دارند که توسط گرانش به یکدیگر متصل شده‌اند. اکثر کهکشان ها در گروه ها یا خوشه هایی با ده ها یا صدها عضو وجود دارند و همه این کهکشان های خوشه ای در حرکت دائمی هستند و توسط گرانش همسایگان خود کشیده و پیچ می شوند.

تصویر روز نجوم ناسا امروز کهکشان بیضی شکل NGC 5128 است که با نام قنطورس A نیز شناخته می شود. این کهکشان عجیب و غریب در فاصله حدود 11 میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی قنطورس قرار دارد و قطر آن حدود 60000 سال نوری است. به گفته ناسا، قنطورس A نزدیکترین کهکشان فعال به زمین است و حاصل برخورد دو کهکشان است که باعث ایجاد خوشه های ستاره ای در حال چرخش و خطوط گرد و غبار تاریک شده است. جیمز دانلوپ ستاره شناس اسکاتلندی در سال 1826 در پاراماتا، نیو ساوت ولز، استرالیا کشف کرد.

این عکس توسط عکاسان نجومی مارکو لورنزی، آنگوس لاو و تامی تسه گرفته شده است.

توضیحات تصویر

کهکشان ها جذاب هستند. در کهکشان ها، تنها گرانش مجموعه های عظیمی از ستارگان، غبار، گاز بین ستاره ای، بقایای ستاره ای و ماده تاریک را در کنار هم نگه می دارد. تصویر NGC 5128 است که بیشتر با نام سنتور A شناخته می شود. Cen A پنجمین کهکشان درخشان در آسمان است و حدود 12 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد. شکل تحریف شده Cen A نتیجه ادغام یک کهکشان بیضوی و یک کهکشان مارپیچی است. هسته فعال کهکشانی آن سیاهچاله ای بسیار پرجرم را پنهان می کند که حدود 55 میلیون برابر جرم خورشید ماست.

مطلب پیشنهادی:  اتاق های تیم های مایکروسافت در ویندوز ظاهر جدیدی پیدا می کنند!

این سیاهچاله مرکزی یک جت سریع را که در نور رادیویی و اشعه ایکس قابل مشاهده است به بیرون پرتاب می کند. رشته های جت به رنگ قرمز در گوشه سمت چپ بالا قابل مشاهده هستند. مشاهدات جدید از تلسکوپ افق رویداد روشنایی جت را فقط به سمت لبه های آن نشان داد – اما به دلایلی که در حال حاضر ناشناخته است و موضوع تحقیقات فعال است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا