تکنولوژی

تیم کوک، مدیر عامل اپل، از قدرت ستاره خود برای دفع تهدیدات ضد تراست استفاده می کند. مانترای استیو جابز رها شده است

تیم کوک از شرکت اپل در نیمه اول سال مبلغ بی سابقه ای را صرف لابی گری کرد

مدیرعامل شرکت اپل تیم کوک یک دهه پیش کاملاً متقاعد نشده بود که تیمی از لابی‌گران واشنگتن دارد. کوک مانند استیو جابز، سلف و مربی خود به این شعار اعتقاد داشت که محصولات شیک اپل باید حرف بزنند. اما دوران دست آف اپل در پایتخت به پایان رسیده است.

کوک در سال‌های اخیر به یکی از فعال‌ترین مدیران عامل فناوری در کشور تبدیل شده است، زیرا اپل در تلاش برای جلوگیری از قوانین ضد انحصار در کنگره است. این شرکت در حال افزایش هزینه های لابی خود و استخدام دستیاران سابق کنگره با ارتباط خوب است. و این برای قدرت‌های واشنگتن که اغلب از کوک برای ارائه مستقیم پرونده اپل به قانون‌گذاران استفاده می‌کنند، راحت است.

این اقدام ضد انحصار، که می تواند پیش از تعطیلات اوت به رای سنا برسد، غول های فناوری را از استفاده از پلتفرم های خود برای تضعیف رقبا منع می کند. هدف یکی از این موارد شکستن کنترل اپل در اپ استور است و می تواند میلیاردها دلار برای این شرکت هزینه داشته باشد.

اپل بیش از هر زمان دیگری برای لابی گری فدرال هزینه می کند. رکورد 4.6 میلیون دلار در نیمه اول امسال را گزارش کرد که 1.5 میلیون دلار نسبت به نیمه اول سال قبل افزایش داشت. اگرچه اپل روز چهارشنبه فاش کرد که هزینه های لابی خود در سه ماهه دوم به 1.9 میلیون دلار کاهش یافته است، اما 2.7 میلیون دلار در سه ماهه اول حدود 85 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

از اوایل سال 2021، اپل سه فروشگاه جدید لابی با ارتباط با قانونگذاران کلیدی ضد انحصار ثبت کرده است. همچنین لابی‌ها را مستقیماً از راهروهای کنگره بیرون می‌کشد و یک دستیار سابق سناتور امی کلوبوچار، دموکرات مینه‌سوتا را که در نبرد علیه اپل و دیگر غول‌های فناوری رهبری می‌کرد، به کار می‌برد.

افشاگری های اپل نشان می دهد که فهرست لابی های داخلی و خارجی این شرکت بیش از 50 درصد افزایش یافته است از 43 نفر از سال 2015 به 65 نفر. با این حال، تعداد کل لابی‌های استخدام شده توسط سازنده آیفون کمتر از سایر شرکت‌های بزرگ فناوری در واشنگتن است که برخی از آنها ده‌ها نفر دیگر دارند.

و در حالی که این شرکت دارای کمیته اقدام سیاسی نیست که به نامزدها یا احزاب کمک مالی می کند، کمک های مالی شخصی توسط برخی از مدیران آن در واشنگتن افزایش یافته است.

مت کنت، که از قوانین ضد انحصار سخت‌تر برای Public Citizen، گروه چپگرای حقوق مصرف‌کننده در واشنگتن حمایت می‌کند، می‌گوید: «Apple بیش از یک دهه است که با حسن نیت و رویکردی سبک‌دل به موفقیت رسیده است. کنت گفت، افزایش حضور در واشنگتن “نشان دهنده تهدید بزرگی است که اپل با آن مواجه است.”

اپل از اظهار نظر در مورد این داستان خودداری کرد.

در حالی که اپل میلیون‌ها دلار هزینه می‌کند تا با همتایان فناوری مانند Meta Platforms Inc.، شرکت Alphabet شرکت گوگل برسد. و Amazon.com Inc. که در لابی گری بسیار جلوتر از اپل هستند، رویکرد تهاجمی فزاینده آن برخی را نادرست کرده است. دو دستیار کنگره گفتند که استراتژی جدید اپل آنها را به یاد متای فیس بوک می اندازد که به گفته آنها به پرکردن دفاتر کنگره با استدلال ها و مطالبات جنگ طلبانه شهرت دارد. متا به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

مطلب پیشنهادی:  فولکس واگن در حال راه اندازی آزمایشگاه هوش مصنوعی است زیرا صنعت خودروسازی به دنبال پذیرش این فناوری است

به گفته دو نفر آشنا با موضوع، سال گذشته، لابی‌های اپل تلاش کردند تا یک جنگ قضایی بین دو پنل مجلس را برانگیزند. در حالی که کمیته قضایی قوانین ضد انحصار را که غول‌های فناوری را هدف قرار می‌دهد، بررسی می‌کرد، لابی‌های اپل به طور ناموفق از یک مقام با نفوذ خواستند تا کمیته انرژی و بازرگانی را که بر برخی از سیاست‌های فناوری نظارت می‌کند، متقاعد کند تا به دنبال صلاحیت قضایی باشند.

با این حال، رویکرد این شرکت تا حدودی جواب می دهد. آخرین نسخه از اقدام ضد انحصار سنا، قانون انتخاب و نوآوری آمریکا، دفاع از هر گونه اقدام ادعایی ضدرقابتی را برای شرکت‌ها آسان‌تر می‌کند و استدلال می‌کند که این اقدام به‌طور منطقی برای محافظت از حریم خصوصی مصرف‌کننده طراحی شده است. لابی‌های اپل با حمایت سناتورها، از جمله جان اوسف، دموکرات جورجیا، سخت برای این تغییر فشار آوردند. سخنگوی اوسف تایید کرد که سناتور و کوک صحبت کرده اند.

به نظر می رسد کوک در سال 2017 زمانی که به دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا نزدیک شد، انزجار خود را از دستفروشی نفوذ در واشنگتن از بین برد. ترامپ در آگوست 2019 با بیان سوم شخص از خود گفت: «دیگران بیرون می روند و مشاوران بسیار گرانی استخدام می کنند و تیم کوک مستقیماً با دونالد ترامپ تماس می گیرد. “هر وقت مشکلی پیش بیاید، او زنگ می‌زند.”

در جدیدترین فشار نظارتی، اپل به دام افتاد. دولت اوباما به سمت دیگری نگاه کرد زیرا اپل، گوگل، فیس بوک و آمازون به برخی از بزرگترین و ثروتمندترین شرکت های تاریخ تبدیل شدند. اما در سال‌های اخیر، بررسی‌های ضدتراست غول‌های فناوری در سراسر جهان گسترش یافته و از اروپا به ایالات متحده سفر می‌کنند.

اکنون اپل در بالا و پایین خیابان پنسیلوانیا زیر آتش است، زیرا کاخ سفید، وزارت دادگستری ایالات متحده، کمیسیون تجارت فدرال و هر دو مجلس کنگره قدرت و نفوذ صنعت فناوری را بررسی می کنند. اپل تلاش کرده است تا با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا که خواستار سرکوب غول‌های فناوری شده و با کوک، حداقل به صورت علنی، برای بحث در مورد موضوعاتی فراتر از امنیت سایبری ملاقات نکرده است، به توافق برسد. کاخ سفید به درخواست برای اظهار نظر پاسخی نداد.

رئیس اپل، با هدف منحرف کردن نظارت دولت با قدرت ستاره‌اش، اکنون تماس‌ها یا جلسات منظمی با سناتورها برقرار می‌کند. او در ماه های اخیر حداقل دو بار از واشنگتن بازدید کرده است. در ماه ژوئن، زمانی که او در زیرزمین سنا با کت و شلوار و کراوات تیره دیده شد، با سناتور جان تستر، دی-مونتانا، و تعدادی از سناتورهای جمهوری خواه از جمله نمایندگان اقلیت، جان تون از داکوتای جنوبی، جونی ارنست از نمایندگان مجلس سنا دیدار کرد. آیووا و روی بلانت جمهوری خواه میسوری. سخنگوی تستر تایید کرد که او با کوک ملاقات کرده است. تون، ارنست و بلانت به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

مطلب پیشنهادی:  دانشمندان تولد یک سیاره بیگانه را مشاهده کردند! آیا این یک همزاد زمینی خواهد بود؟

Public Citizen’s Kent گفت: “وقتی مدیر یک شرکت بزرگ، چه رسد به یکی از بزرگترین شرکت های جهان، به یک قانونگذار مراجعه می کند و پرونده را مستقیماً به آنها می دهد، مهم است.” قانون‌گذاران می‌فهمند که این به چه معناست».

اپل سال‌هاست که خود را به عنوان دوستدار حریم خصوصی‌ترین شرکت بزرگ فناوری معرفی کرده است و مجموعه‌ای از محصولات و ابتکارات را با هدف محدود کردن نظارت تجاری و محدود کردن میزان دسترسی شرکت‌های دیگر به داده‌های مشتریان اپل راه‌اندازی کرده است.

او از این شهرت استفاده کرد تا استدلال کند که قوانین ضد انحصار می‌تواند به توانایی اپل برای محافظت از حریم خصوصی و امنیت مصرف‌کننده آسیب برساند و استدلال کرد که صورت‌حساب‌های پیشنهادی نصب بدافزارها را برای هکرها آسان‌تر می‌کند.

مت فوسن، لابیست در Proton AG، که سرویس ایمیلی را می فروشد که از رمزگذاری برای محافظت از حریم خصوصی کاربران استفاده می کند و از اقدامات ضد انحصار پشتیبانی می کند، گفت: “این یک اولویت اصلی برای اپل است.” او افزود: «علم‌گرایان، لابی‌گران، وکلای آنها، همه به‌طور تمام وقت روی این موضوع کار می‌کنند».

انجمن App، یک گروه تجاری که اپل را یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران خود می‌داند، گزارش‌هایی را منتشر کرد که در آن ادعای اپل مبنی بر اینکه لوایح ضد تراست محافظت از کاربران اپ استور اپل را تضعیف می‌کند، تکرار کرد.

کوک در آوریل در یک سخنرانی نادر در واشنگتن گفت: «اینجا در واشنگتن و جاهای دیگر، سیاستمداران به نام رقابت گام‌هایی برمی‌دارند که اپل را مجبور می‌کند برنامه‌هایی را روی آیفون منتشر کند که اپ استور را دور می‌زند. “این بدان معناست که شرکت های تشنه داده می توانند قوانین حریم خصوصی ما را دور بزنند و یک بار دیگر کاربران ما را برخلاف میل آنها ردیابی کنند. همچنین به طور بالقوه به بازیگران بد اجازه می‌دهد تا از حفاظت‌های امنیتی جامعی که ما ایجاد کرده‌ایم دور بزنند و آنها را در تماس مستقیم با کاربرانمان قرار دهند.»

کوک در جلساتی با قانونگذاران گفت که اپل باید متفاوت از فیس بوک و گوگل باشد زیرا مدل کسب و کار اپل بر خلاف همتایان فنی خود متکی به حذف اطلاعات کاربران نیست. کوک در نشستی با جمهوری‌خواهان سنا در ماه ژوئن، هدف اصلی اپل را در نظر گرفت: این که قوانین ضد تراست می‌تواند به حریم خصوصی و امنیت آنلاین آسیب برساند.

برخی از کارشناسان معتقدند که بحث‌های حریم خصوصی اپل بیش از حد است و می‌گویند که این شرکت همچنان آزادی عمل گسترده‌ای برای اجرای سیاست‌های حفظ حریم خصوصی خود تحت قانون خواهد داشت. برخی دیگر استدلال‌های امنیتی اپل را رد کردند و اشاره کردند که بیشتر محافظت‌های امنیتی بر روی خود آیفون است نه اپ استور.

مطلب پیشنهادی:  هوش مصنوعی تکان دهنده! عکس‌های ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا در حال بوسیدن یک ربات در فضای مجازی منتشر می‌شود

الکس هارمن، لابی‌گر در پروژه امنیت اقتصادی، یک گروه حمایتی که از اقدامات ضدتراست حمایت می‌کند، گفت: اپل از حسن نیت خود برای انتشار اطلاعات نادرست در مورد حفظ حریم خصوصی و نگرانی‌های امنیتی استفاده می‌کند. هارمن گفت، در همین حال، اپل خود را به عنوان “شرکت بزرگ فناوری خوب که لابی نمی کند” معرفی می کند.

اپل برای تقویت قدرت لابی خود، Bloom Strategic Counsel را استخدام کرد، شرکتی که توسط ست بلوم، دستیار ارشد قدیمی دموکرات ها در کمیته فرعی ضد تراست سنا اداره می شود. یکی دیگر از استخدام های قابل توجه، شرکت استراتژی خیابان فدرال است که اندی جونز، دستیار سابق سناتور بن لوهان را شامل می شود. حزب دموکرات نیومکزیکو در مخالفت با لوایح ضد تراست به دلیل نگرانی هایی که می تواند بر توانایی شرکت های فناوری برای از بین بردن سخنان نفرت انگیز و اطلاعات نادرست تأثیر بگذارد، رهبری کرده است.

به گفته دو نفر آشنا با این جلسات، اپل همچنین جلساتی را بین قانونگذاران و رئیس حریم خصوصی اپل، جین هوروات ترتیب داده است.

در همین حال، لابی‌های ارشد او نیز مشارکت‌های کمپین خود را افزایش دادند. تیم پودرلی، مدیر ارشد امور دولتی اپل، 26100 دلار در سال 2021 اهدا کرد که از حدود 8000 دلار در سال 2020 افزایش یافته است. این مبلغ بیش از سه برابر مشارکت در یک سال است، اگرچه هنوز بسیار کمتر از نزدیک به 100000 دلار است. یک سال و نیم گذشته

امسال، Powderly در مسیری است که حتی بیشتر هزینه کند و هزاران دلار را به قانونگذارانی که متهم به اتهامات علیه قوانین ضد انحصار هستند، اهدا می کند. دریافت کنندگان شامل ائتلاف دموکرات های میانه رو در مجلس نمایندگان است. کوین مک کارتی رهبر اقلیت مجلس نمایندگان؛ و سناتور اورگان، ران وایدن.

فروشگاه امور دولتی اپل به لیزا جکسون، معاون محیط زیست، سیاست و ابتکارات اجتماعی این شرکت گزارش می دهد. جکسون، مدیر سابق آژانس حفاظت از محیط زیست در دولت اوباما، سطح ویژه ای از دسترسی به بازیگران قدرتمند در واشنگتن را حفظ می کند: او اخیراً در کنار نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، در یک رویداد جمع آوری کمک های مالی خصوصی نشسته بود. دفتر پلوسی به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

جکسون همچنین کمک های مالی خود را افزایش داده است. او در ماه فوریه 36500 دلار به کمیته ملی دموکرات داد و هزاران دلار به رهبران دموکرات از جمله پلوسی و چاک شومر رهبر اکثریت سنا داده است. او 50000 دلار به کمپین انتخاباتی بایدن در سال 2020 داد.

فوسن، لابی‌گر پروتون، گفت که به سختی می‌توان دید جدید اپل را از دست داد. کارکنان و قانونگذاران اغلب به او می گویند که اخیراً با اپل ملاقات کرده اند. هر جا که سرمان را بچرخانیم، متوجه می‌شویم که اپل نیز در آنجا حضور داشته و طرف بحث خود را مطرح کرده است.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا