تکنولوژی

سیارک های دوبرابر عجیب – چه هستند

مریخ پر از دهانه هایی است که در اثر برخورد سیارک ها به وجود آمده اند.

جهان ما پر از رمز و راز است و هر چه دانشمندان بیشتر سعی در کشف آن کنند، گیج کننده تر می شود. با پیشرفت های جدید فناوری، دانشمندان چندین سیارک را کشف کرده اند که در فضا در حال حرکت هستند. در مورد چندین سیارک در حال حرکت به سمت زمین خوانده ایم، اما هیچ یک از آنها هیچ اثر خطرناکی روی زمین ندارند. برخورد یک سیارک با زمین می تواند باعث انقراض یک گونه شود، درست همانطور که 66 میلیون سال پیش زمانی که دایناسورها منقرض شدند اتفاق افتاد. اگر دو سیارک همزمان به یک سیاره مشابه برخورد کنند چه اتفاقی می افتد؟ خوب! محققان این پدیده را در مریخ مشاهده کرده اند.

بر اساس این مطالعه که در مجله Icarus منتشر شد، دانشمندان صدها دهانه ناشی از برخورد یک سیستم دوتایی بر روی سیاره سرخ را مشاهده کردند. سیارک های دوتایی درست مانند سیارک های معمولی هستند، اما یکی از آنها به دور سیارک بزرگتر می چرخد ​​درست مانند چرخش ماه به دور زمین. این ساختار خاص می تواند سناریوهای جالبی ایجاد کند، به خصوص زمانی که به سیاره ای مانند مریخ برخورد کنند. هنگامی که یک سیارک دوتایی به سطح یک سیاره برخورد می کند، آن ها به عنوان سیارک های دوتایی شناخته می شوند و دهانه برخوردی آن می تواند پدیده های فیزیکی عجیبی را به نمایش بگذارد.

نویسنده اصلی این مطالعه، دیمیتری واویلوف، به نقل از Wired گفت که یافتن این دهانه ها واقعاً سخت است، اما تیم بر اساس تحقیقات خود توانست برخی از آنها را شناسایی کند.

مطلب پیشنهادی:  مدیر عامل نتفلیکس این موضوع را عامل یک ضرر بزرگ می داند

فیزیک عجیبی که در پس برخورد یک سیارک دوبار به مریخ وجود دارد چیست؟

اولین سیارک دوتایی در سال 1993 توسط فضاپیمای گالیله ناسا هنگام ثبت تصاویری از سیارکی به نام آیدا در مسیر خود به سمت مشتری کشف شد. ایدا سیارک بزرگتر در یک منظومه سیارکی دوتایی بود و یک سیارک کوچکتر به نام داکتیلوس به دور آن می چرخید. از آن زمان تاکنون، دانشمندان صدها سیارک از این دست را رصد کرده اند. این به آن‌ها نتیجه‌گیری تقریبی می‌دهد که از هر ۶ سیارک، ۱ سیارک بخشی از یک منظومه دوتایی است، که حدود ۱۶ درصد از کل سیارک‌ها را تشکیل می‌دهد.

الیوت سفتون نش، معاون دانشمند پروژه برای برنامه تاخیری ExoMars ESA، به Wired گفت که امواج ضربه ای ناشی از برخورد این دو سیارک می تواند منطقه پرفشاری ایجاد کند که به طور طبیعی هرگز در جهان دیده نمی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا